- Podcasty
- Český rozhlas - Umění a kultura

Poslechněte si podcast: Akcent: Jindřich Polák 100: režisér Nebeských jezdců či Pana Tau řemeslo odkoukal a uměl sehnat peníze
Saša Michailidis se ptá dcery režiséra a scenáristy Jindřicha Poláka Kateřiny Polákové a publicisty, kritika Jana Lukeše. Ikarie XB 1, Nebeští jezdci, Návštěvníci, Pan Tau, Lucie, postrach ulice, Chobotnice z II. patra... Připomínáme si 100 let od narození Jindřicha Poláka. Vedle Miloše Formana je naším světově nejúspěšnějším režisérem, filmoví historici o něm ale vedou jen útlou složku. Jak to?
Český rozhlas - Umění a kultura
Osobnosti, díla, novinky české i světové kulturní scény.
Filmové premiéry Pavla Sladkého: Surfař je nápaditý thriller, v němž Nicolas Cage hraje sám sebe. Je výborně zahraný, hodnotí kritik
Americký herec Nicolas Cage, specialista na různá filmová, ale i životní zhroucení, je tahounem nového filmu Surfař. Natočil ho irský režisér Lorcan Finnegan. „Pro Nicolase Cage to není nic nového, je to vytěžování jeho současné image člověka, který zbohatl, koupil si kostru dinosaura, pak zkrachoval, a potom se znovu vrátil a stal se specialistou na filmové šílence,“ říká kritik Pavel Sladký. „Je to nápaditý a dobře provedený thriller, který může diváky bavit,“ dodává.
Akcent: Stanislav Kolíbal 100: stylový chameleon, který geometrií zprostředkovává emoci
Saša Michailidis se ptá syna umělce Stanislava Kolíbala, architekta Pavla Kolíbala, a šéfkurátora Musea Kampa Jana Skřivánka. Stanislav Kolíbal letos oslaví 100 let. Sochař, scénograf, autor kreseb, ilustrací a instalací, jedna z nejvýraznějších postav českého poválečného umění. V pražském Museu Kampa bude minimálně do února 2026 průběžně obměňovaná výstava. Co uvidíme? A co z Kolíbalovy tvorby nejvíce oceňujeme?
Ex libris: Hubert Wolf: Konkláve. Tajemství papežské volby
Úřad papeže i sama papežská volba vyvolávaly vždy celou řadu otázek a spekulací. Jedním z důvodů nepochybně byla i snaha po naprostém utajení interních informací, které doprovázejí volbu hlavy katolické církve. V knize Konkláve. Tajemství papežské volby se pokusil na některé otázky spojené s vykonáváním papežského úřadu odpovědět německý historik církevních dějin Hubert Wolf.
Akcent: Dobrá fotka má auru, vnitřně vás zasáhne. A je fajn tvořit s nadhledem, říkají mladé foto osobnosti
Saša Michailidis se ptá Osobností mladé české fotografie za rok 2024 Violy Hertelové, Jakuba Pavlíka a Marka Kolihy. Jak právě ocenění Osobnost mladé české fotografie do 30 let může pomoci ke zviditelnění v oboru? Kam směřuje česká profesionální fotka? A jak tento vývoj ovlivňuje mladá generace?
Bourání: Jeden pokoj pro čtyři děti. Tak žijí architekti Sodomkovi. Skromnost radí i svým klientům
Šárka a Marek Sodomkovi navrhují rodinné domy. Jenže střední třída už stěží dosáhne i na malý dům. Architekti přesto možnosti vidí: přístavby, vícegenerační bydlení či pozemky s handicapem.
Knížky Plus: Čestným hostem Světa knihy v květnu bude Portugalsko, čím je literatura evropského jihozápadu blízká té české a jací hosté do Prahy přijedou?
V recenzní části se mimo jiné podíváme na propojení sportu a autoritářských režimů Králové střelců ? sport ve stínu impéria, které ve své reportážní knize popisuje polský reportér a novináž Zbigniew Rokita. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.
Kultura Plus: Jak jde dohromady slavná básnická skladba T
S. Eliota Pustá země a Cervantesův román o Donu Quijotovi od tohoto týdne předvádějí herci na scéně Státní opery - vypraví se tam týdeník Kultura Plus. Tvůrci inscenace Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský rozbili tradiční divadelní prostor a představení Don Quijote - Pustá země hrají v hledišti, zatímco diváci sedí na jevišti. Tuto a další události ze světa kultury shrne Michaela Vetešková.
Úžasné životy: Simona Postlerová podle Jana Šťastného
Znali se od studií na DAMU a společně pak byli v angažmá v Národním divadle i v Divadle na Vinohradech. Jan Šťastný vzpomíná na Simonu Postlerovou jako na ženu plnou vášně pro divadlo. V civilu pak obětavou a rozdávající úsměv všem kolem sebe. Vše prý prožívala naplno z celého srdce, které ji bohužel předčasně zradilo v pouhých 59 letech.
Akcent: Jsme drsní a snažíme se studenty designu připravit na tvrdou realitu, říká pedagog UMPRUM
Saša Michailidis se ptá grafické designérky Barbory Kramné a vedoucího Ateliéru průmyslového designu na UMPRUM, designéra Ivana Dlabače. Od roku 2008 se vypisuje mezinárodní soutěž Národní cena za studentský design. Poslední vítězkou hlavní kategorie je Barbora Kramná, absolventka Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity. Jak se vychovávají tuzemští talenti v oboru designu? Jaké podmínky mají během studia a posléze možnosti uplatnění v praxi?