- Podcasty
- Český rozhlas - Umění a kultura

Poslechněte si podcast: Akcent: Evropská literární cena pomohla mé knize k překladům do dalších jazyků, říká spisovatel
Saša Michailidis se ptá Viktora Debnára z Kanceláře Kreativní Evropa Kultura a šéfredaktora časopisu Host, spisovatele a držitele Ceny EU za literaturu z roku 2014 Jana Němce. Evropská cena za literaturu bude letos vyhlášena na Světu knihy. Festival a veletrh začal právě dnes v Praze. Jak dobře naplňuje Cena EU za literaturu své poslání? Jak může pomoci prosadit české autorky a autory na evropském literárním trhu?
Český rozhlas - Umění a kultura
Osobnosti, díla, novinky české i světové kulturní scény.
Knížky Plus: Je dnes moudřejší rychlá publicistika, nebo pomalá literatura?
Jak snadné či nesnadné je psát knihu a jak snadné či nesnadné je psát publicistický článek, aby byly věrohodné, respektované a vyzývající k diskusi? A jak politika i vývoj společnosti ovlivňují témata a podobu současné literatury? Debatovat budou Tereza Matějčková, filozofka a publicistka, nositelka ocenění Český rozhlas Plus Litera za publicistiku v roce 2024, a Petr Fischer, filozof a publicista. Moderuje Karolína Koubová.
Kultura Plus: Dámské šaty, které nosily nejen české ženy v letech 1920 až 1990, jsou k vidění na výstavě s názvem Kde ty všechny kytky jsou v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze
Zavede vás na ni týdeník Kultura Plus. Připravila ho Michaela Vetešková.
Úžasné životy: Vlastimil Harapes podle Terezy Herz Pokorné
Byl pro ni dětským idolem, později druhým tátou. Jako první se dozvěděl o její velké lásce k Juraji Herzovi, 50 let byl nedílnou součástí jejího života. Herečka Tereza Herz Pokorná zavzpomíná na Vlastimila Harapese. Proč nejraději sledovala diváky, když Vlastimil Harapes vstupoval na jeviště, a co znamená "hrát Vlastíky“?
Akcent: Výběr týdne: filmové clo, Open House Praha, Cena EU na Světu knihy, etiketa na Pražském jaru
Saša Michailidis se ptá hostů, jaké reakce vyvolala úvaha amerického prezidenta Donalda Trumpa zavést stoprocentní clo na filmy vyrobené mimo Spojené státy. Festival otevřených budov Open House Praha upozorňuje na to, jak by měly vypadat školy pro budoucí generace. Cena Evropské unie za literaturu se letos uděluje na Světu knihy. Pražské jaro pohledem odbornic na etiketu a oblékání.
Čelisti: Jak skončit na prkně. Surfař Cage pokračuje v jízdě na vlně nepříčetnosti
Oblíbená expresivní diva Hollywoodu už před několika lety změnila specializaci a mužná tílka akčních blockbusterů vyměnila za roztodivné psychedelické outfity nezávislých thrillerů a hororů. Nicolas Cage je v nich jako ryba ve vodě!
Filmové premiéry Pavla Sladkého: Poslední zúčtování není tím nejlepším, co franšíza Mission: Impossible nabídla, hodnotí kritik
V Cannes měl včera večer světovou premiéru snímek Mission: Impossible – Poslední zúčtování. Ten je podle tvůrců posledním dílem celé série o agentovi Ethanu Huntovi s tváří Toma Cruise. Za týden film přijde také do českých kin. „Film nám říká, že boj proti nadvládě AI, která lidstvu hrozí, je možný především tím, že lidi budou improvizovat a chovat se nelogicky,“ poznamenává filmový kritik Radiožurnálu Pavel Sladký. „Fanoušci si tam najdou své momenty,“ dodává.
Akcent: Školy máme takové, jakou hodnotu jim přikládáme, říká architekt
Saša Michailidis se ptá architekta, pedagoga, publicisty a hostujícího kurátora festivalu Open House Praha Osamu Okamury a architekta Ondřeje Tučka z FA ČVUT. V rámci přehlídky Open House Praha se o tomto víkendu otevře pro veřejnost několik školských staveb. Jak by měly vypadat školy pro budoucí generace? Jak na novostavbu a jak přizpůsobit původní budovu současným klimatickým nebo společenským nárokům?
Mozaika: Redaktor Mozaiky Karel Oujezdský v Síni slávy
Česká akademie vizuálního umění ocenila známého a dlouholetého rozhlasového redaktora Českého rozhlasu Vltava Karla Oujezdského za celoživotní dílo v oblasti publicistiky výtvarného a vizuálního umění.
Ex libris: Volker Ullrich: Osm květnových dnů. Poslední týden třetí říše
V květnu 1945 skončila v Evropě nejhorší válka lidských dějin. Po 12 letech se zhroutila Hitlerova šílená vize třetí říše založená na podmanění, zotročení či dokonce vyhlazení celých evropských národů. Jak vypadal poslední týden tohoto impéria? Odpověď nabízí čtivá historická reportáž Volkera Ullricha s názvem Osm květnových dnů. Poslední týden třetí říše. Autor v ní zručně kombinuje popis událostí takzvaných velkých dějin se vzpomínkami obyčejných lidí.