• Podcasty
  • Český rozhlas - Umění a kultura
Český rozhlas - Umění a kultura
Před dvěma dny

Poslechněte si podcast: Akcent: Bydlení reflektují ve své tvorbě jen mladí umělci. Je to téma, které je pálí, říká publicistka

Saša Michailidis se ptá jedné z autorek koncepce a designu výstavy na trienále v Miláně, architektky Karolíny Kripnerové a publicistky Táni Zabloudilové. Italské Miláno hostí až do 9. listopadu mezinárodní trienále designu a architektury. Letos má motto Nerovnosti. Česko se účastní s výstavou Síla rozhodnutí, která se vztahuje k nedostupnosti bydlení a bezdomovectví. Jak česká expozice toto zásadní současné téma pojímá? A jak ho reflektujeme v umění i veřejné debatě obecně?

25:49

Český rozhlas - Umění a kultura

Vydává: Český rozhlas

Osobnosti, díla, novinky české i světové kulturní scény.

Web

Včera 25:03

Ex libris: Skoro dva miliony lidí prošly po 2. světové válce repatriací

Historička Jana Kasíková tématu věnovala knihu Ať mohou přijeti s podtitulem Organizace poválečné repatriace a návratů. Připravila Milena Štráfeldová.

Včera 24:31

Úžasné životy: Jan Kačer podle Ivana Krejčího

Jan Kačer byl bezesporu renesanční osobností českého divadla a filmu. Zanechal hlubokou stopu nejen svými filmovými postavami ve snímcích Evalda Schorma nebo Františka Vláčila, ale také svou režijní tvorbou, která proslavila především Činoherní klub. O svůj um a zkušenosti se velkoryse dělil se studenty pražské DAMU. Jedním z nich byl také pozdější režisér Ivan Krejčí, který na svého nejdříve milého profesora a později dobrého přítele zavzpomíná rok po jeho náhlém odchodu.

Včera 25:58

Akcent: Výběr týdne: Jiří Trnka filmový, muraly vpřed, bydlení v umění, moderní ZUŠ

Saša Michailidis se ptá hostů na filmový odkaz Jiřího Trnky u příležitosti výstavy v pražské galerii Villa Pellé. Muraly vpřed! Velkoplošné malby na zdech kultivují ulice Česka. Téma bydlení a bezdomovectví na trienále v Miláně a vůbec v umění i veřejné debatě. Základní umělecké školy a co mohou dnes nabídnout.

Včera 48:02

Čelisti: Válečný film věku AI paranoie. Nová Mission: Impossible jede (atomové) bomby

Kamarád z dětství Tomášek Cruise natočil další díl vynikající špionské série Mission: Impossible. Mnoho kritiků k němu měla vážné výhrady, ale Alešovi, Tondovi a Tomákovi opět bohatě stačilo, že v něm mohou sledovat agenta Ethana Hunta blbnout na dvouplošnících a plavat v ponorce, která se převaluje podobně jako Tomák ráno v posteli.

Včera 37:27

Špína: Černé vrány krouží na obzoru. Vyprávíme příběh portlandských Tragedy

Jen málo kapel zanechalo v hardcore punkové scéně takovou stopu jako Tragedy. Bez pomoci labelů i sociálních sítí si vybudovali naprosto jedinečnou pozici a stvořili zvuk, který ovlivnil stovky kapel napříč několika generacemi. Letos uplynulo 25 let od vydání jejich debutové desky a tak jsme se rozhodli, že jim věnujeme celý jeden díl Špíny.

Před dvěma dny 03:10

Filmové premiéry Pavla Sladkého: V Cannes bude po 30 letech soutěžit český film. Road movie Karavan ukazuje stinné stránky mateřství

Slunce, moře, rackové a nicnedělání. Za podobnou představou o krásné dovolené utíká v novém filmu Karavan herečka Anna Geislerová. Ta se dnes projde po červeném koberci na festivalu v Cannes, kde má snímek premiéru v hlavní soutěži. „Je to obrovský úspěch, protože se snímek Karavan probojoval mezi desítkami filmů z celého světa. V soutěžní sekci je tak nakonec třeba společně s debutem herečky Scarlett Johanssonové,“ říká kulturní redaktor Českého rozhlasu Martin Hrnčíř.

Před třemi dny 26:36

Akcent: Trnka jako exportní zboží: točil filmy pro zvídavé dospělé, jejich hravost, ale baví i děti

Saša Michailidis se ptá kurátorky sbírky animovaného filmu Národního filmového archivu Michaely Mertové a scenáristky dokumentu Jiří Trnka: Nalezený přítel Terezy Brdečkové. Až do konce srpna můžete navštívit v pražské galerii Villa Pellé výstavu s názvem Trnka – příběh legendy. Expozice přiblíží méně známé ilustrace knih Jiřího Trnky, loutky či obrazy. Jaký ale je filmový odkaz Jiřího Trnky jako zakladatele československé animace a studia Bratři v triku?

Před třemi dny 51:32

Lit: Zábranský vs Hamplová: Upřímná výpověď o únavě i čekání na spásu české literatury

Jakou roli hraje pro autora nebo autorku debut? A co pak literární cena? I na to v živém natáčení podcastu Lit na veletrhu Svět knihy odpovídali spisovatelé David Zábranský a Kristina Hamplová.

Před čtyřmi dny 23:27

Ex libris: Bettina Stangnethová: Eichmann před Jeruzalémem

Chovatel slepic a králíků i jeden z architektů konečného řešení židovské otázky. Poslušný byrokrat, který „jen“ vykonával cizí rozkazy, ale má přitom na svědomí šest milionů životů. Pozorný manžel a milující otec rodiny a současně jedna z nejodpornějších postav světové historie. Válečný zločinec Adolf Eichmann. Jeho život předtím, než ho v Izraeli v roce 1961 odsoudili k smrti, popisuje kniha německé filozofky a historičky Bettiny Stangnethové Eichmann před Jeruzalémem.