• Podcasty
  • Český rozhlas - Umění a kultura
Český rozhlas - Umění a kultura
NejnovějšíDnes

Poslechněte si podcast: Kultura Plus: Na premiéru představení Dejvického divadla Bitva o Hernaniho, nebo nové nastudování Hamleta v pražském Národním divadle, vás pozve týdeník Kultura Plus

Představí dosud největší  výstavu o baroku v Čechách a v Bavorsku v pražském Národním muzeu. A v Národním technickém muzeu navštíví velkou výstavu věnovanou dílům kultovního architekta Santiniho. Průvodkyní je Michaela Vetešková.

25:38

Český rozhlas - Umění a kultura

Vydává: Český rozhlas

Osobnosti, díla, novinky české i světové kulturní scény.

Web

Před pěti dny 43:26

ArtCafé: Pravdivé příběhy o koltanu i nebi zná festival PAF

Projekt Ruda, minerál, prach, kov vizuální umělkyně Báry Mrázkové mapuje problematickou cestu minerálu koltan do elektronických zařízení. Filmová a vizuální umělkyně Anna Kryvenko v instalaci Some People May Find This Offensive or Disturbing pracuje s obrazem nebe a tématem násilí na obrazovkách. Obě díla, která 22. ročník olomoucké přehlídky představí, zasazuje do kontextu letonšího PAFu kurátorka Nela Klajbanová.

Před týdnem 26:04

Kultura Plus: Nový seriál České televize s názvem Svatá představí týdeník Kultura Plus

Pozve vás na výstavu Kurta Gebauera do Chrudimi, nabídne reportáž z premiéry digitalizovaného filmu Jánošík, který vznikl už před více než sto lety a představí fotbalové pohádky. Připravila Michaela Vetešková.

Před týdnem 48:04

ArtCafé: V hlavní roli autobiografický příběh

Podzimní divadelní sezona nabízí dvě pozoruhodné one woman show, tematizující osobní traumatické zpovědi - tragikomický stand-up Iris Kristekové nazvaný jednoduše IRIS a monodrama s klaunským nosem Lumíry Přichystalové Já, diagnóza. Jak se k tomu nadhledu nad vlastním životem dobraly? V čem je sdílení takových příběhů terapeutické pro ně a v čem pro diváky? Jak se hledá divadelní jazyk, kterým lze bezpečně sdílet tak osobní témata? Pořad připravila Hanka Malaníková.

Před týdnem 45:40

ArtCafé: Lámat si hlavu nad hádankami a šiframi

Rachel Mikos svůj výzkum na FF UK věnovala analýze mongolských hádanek. Dnes působí i jako odborná asistentka na Semináři mongolských, korejských a vietnamských studií na FF MU. Religionista Jan A. Kozák z Ústavu filosofie a religionistiky FF UK se k hádankám dostal při bádání na poli staroseverských mytologií. Václav Peca, který se zabývá matematikou a pedagogikou, popisuje charakter legendární šifrovací hry TMOU.

Před týdnem 47:07

ArtCafé: Vyšly dvě růžové knihy o spřízněnosti a odloučení

Vznik a záměr knihy Náhradka: Každé dítě by mělo vyrůstat doma, kterou vydal Vyšehrad, popisují její autorky: novinářka Barbora Postránecká a fotografka Jana Plavec. Nad buřičským titulem Zrušte rodinu: Manifest za péči a osvobození se zastavuje editor knihy, kurátor a umělec František Fekete spolu s Terezou Stejskalovou, kurátorkou a ředitelkou tranzitu. Právě tranzit.cz knihu Sophie Lewis vydal v překladu Olgy Pek.

Před 2 týdny 25:58

Kultura Plus: Jaké jsou Geniální přítelkyně od Eleny Ferrante v divadelním zpracování nebo jak vypadá třímetrový "Jubilejní betlém" v pražském Klementinu?

Také to vám prozradí týdeník Kultura Plus. A bývalý slovenský premiér a renomovaný ekonom Ľudovít Ódor představí svou novou knihu Rychlokurz geniality. Připravila Michaela Vetešková.

Před 2 týdny 48:13

ArtCafé: Žádný život není jenom těžký

Cenami ověnčený mezinárodní soubor Divadlo NIE se vrací do Česka, aby v Paláci Akropolis uvedl ve dnech 11. až 13. prosince v rámci přehlídky své tvorby tři představení: Muzeum vzpomínek, Konec všeho, navždy a Přicházíme zdaleka. Do ArtCafé přišli svůj způsob práce představit zakladatelé souboru: herečka a producentka Iva Moberg, režisér a umělecký ředitel souboru Kjell Moberg a herec Tomáš Měcháček.

Před 3 týdny 25:56

Kultura Plus: Kultura Plus vám představí mezinárodní divadelní projekt o mírovém vyjednávání

Nabídne vám také rozhovor s ředitelem Národního divadla Janem Burianem o novinkách první české scény a prostor dostane i nová šéfka pražského Rudolfina Julia Bailey.

Před 3 týdny 47:17

ArtCafé: Udržitelné kulturní instituce: 1 – Národní divadlo

Můžeme být udržitelní bez spolupráce s ostatními? Jak téma vnímají různé skupiny lidí? Jakou roli v tom všem hraje britský manuál Theater Green Book? A omezují principy udržitelnosti kreativitu? Diskuzi se správní ředitelkou Národního divadla Janou Dvořákovou, dramaturgyní činohry Ninou Jacques a režisérkou inscenace Ještě Chvilku Annou Klimešovou vedla moderátorka Anna Herza Tydlitátová.

11. listopad 2023 26:02

Kultura Plus: Z postu ředitele Galerie Rudolfinum odchází Petr Nedoma - jak hodnotí uplynulých 30 let a jaké má dnes pocity, to se dozvíte v týdeníku Kultura Plus

Podíváme se na inscenaci Valerie a týden divů v podání Laterny magiky na baletní představení Tramvaj do stanice touha na Jatkách78. A upozorníme, že začala vysílat nová televize NASA. Průvodkyní po kulturních aktualitách je Michaela Vetešková.