- Podcasty
- Vlna

Poslechněte si podcast: Po vysazení kortikoidů přišlo peklo. Okolo ekzému se točí celý můj den, říká Tereza Fabiánová
Tereza Fabiánová popisuje život s atopickým ekzémem a syndromem z vysazení lokálních kortikosteroidů jako obrovskou bolest těla i duše. Její tělo se střídavě potýká s mokvajícími boláky a suchou, olupující se kůží. Ze zdravotních důvodů také podstoupila explantaci prsních implantátů. Svou cestu otevřeně sdílí na svých sociálních sítích, což sama vnímá jako formu terapie. O svých zkušenostech promluvila i ve studiu Radia Wave.
Vlna
Vlna je publicistický podcast Radia Wave zaměřený na témata z kultury, popkultury, společnosti a lifestylu. Redaktoři a redaktorky rozebírají fenomény jako Beyoncé, fast fashion nebo horoskopy, trendy a zajímavosti jako užívání OpenAI ve vzdělávání nebo nestory jako Quentin Tarantino.
Kluby po celém světě zavírají. Zažíváme krizi nočního života?
Přijď si zatančit a pomoz nám, bojujeme o přežití. Tuto zprávu ve zkratce poslala do světa stálice pražského nočního života, a sice klub Ankali. Rostoucí náklady spojené (nejen) s inflací a menší zájem o probdělé noci plné hudby ale negativně ovlivňují i další místa… a to nejen v Praze.
Hudba mnou občas jen proteče. Teprve časem chápu, co mi chtěla říct, říká americká hudebnice YULLOLA
Americká hudebnice YULLOLA po svém prvním pražském koncertě zavítala do studia Radia Wave. Její tvorba balancuje na pomezí reality a fikce, a tak trochu připomíná lucidní snění. Novou deskou Strange Serenity završuje trilogii, která zachycuje vnitřní transformaci, hledání rovnováhy i vztah k duchovnu a přírodě. V rozhovoru mluví o tom, jak jí hudba pomáhá objevovat samu sebe – i o významu tance, meditace nebo anime v jejím životě.
Cítit se bezpečně při natáčení drastických scén mi nedává smysl, myslí si Anna Geislerová
Anna Geislerová se představuje v hlavní roli filmu Karavan. Hraje Ester, matku handicapovaného syna, na nečekané a turbulentní cestě po Itálii. V rozhovoru pro podcast Vlna Geislerová mluví o novince, která bude Česko reprezentovat v Cannes, ale i o tom, proč by mělo herectví bolet.
Kvůli nádražkám stojí za to si nechat ujet vlak. Zažívají soumrak, nebo renesanci?
Nádražku neurčují umakartové stoly, pivo pochybné kvality ani plácačka výpravčího na zdi. Nádražka je zkrátka občerstvovací zařízení, kam se může cestující uchýlit, když má na přestupu čas navíc. Úroveň, nabídka a kvalita je různá, přesto je to fenomén hodný zmapování. Ondřej Šebestík o nádražkách natáčel v restauraci v Jedlové, která se sice nachází na dopravním uzlu, ale kromě lesů a kopců kolem není nic.
Média jsou do válek zapuštěná. O konfliktech bez nich už nejde uvažovat, říká socioložka
Připomínáme si 80 let od konce druhé světové války. Od té doby se zásadně proměnil způsob vedení válek. Obrovský vliv na něj mají média, hlavně ta digitální. Jejich všudypřítomnost boří hranice mezi tradičními aktéry - armádami, oběťmi, novináři, civilním obyvatelstvem i politickými elitami.
Rozchodová deska Café Bar Sunset Love vychází den po svátku zamilovaných. Tea Sofia uzavírá kapitolu
Tea Sofia je talentovaná česká zpěvačka a skladatelka se srbsko-litevskými kořeny. Na tuzemské hudební scéně se prosadila svým osobitým hlasem, autentickými texty a fúzí akustických a elektronických prvků. Po pěti letech od debutového alba Stani přichází s novinkou, která je intimní, příběhová a vizuálně promyšlená. Rozchodová deska Café Bar Sunset Love vychází 2. května – symbolicky hned po Prvním máji.
Dlouhodobé účinky toxických látek v kosmetice stále neznáme, myslí si odbornice Nikola Jelínek
Pro člověka i životní prostředí mají toxické látky v kosmetice různé funkce. Stabilizaci nebo zvýraznění vůně syntetickými složkami sice regulujeme, ale často až po uvedení na trh. Proč se takovým látkám chceme vyhnout a jak se v současné době vyznat v množství produktů, které zdůrazňují svůj přírodní původ, vysvětluje odbornice na toxické látky v životním prostředí.
Cítím demokratickou úzkost a nejsem sama. Souběh krizí vyvolává strach o budoucnost
Záplava negativních zpráv, vzestup populismu, extremismu, polarizace společnosti a strach o budoucnost demokracie. To vše může být takzvaná demokratická úzkost – jev, který nedávno ovládl (nejen) sociální sítě. „Takový souběh krizí lidstvo, podle mě, nezažilo,“ popisuje psychoterapeutka Petra Valeš Jelínková.
Svět se řítí do zkázy a my se držíme hmoty. Ručním pracem se věnuje skoro každý, říká sociolog
„Lidé jsou tvořiví, ale musí jim to dávat smysl. Když pracujete v práci, která vám smysl nedává, tak ho hledáte někde jinde,“ říká sociolog Petr Gibas ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR. „Když jsme dělali výzkum o kutilství, tak nás překvapilo, na kolik je to všudypřítomný fenomén.“
Nejvíc se mě dotýkají případy mladých lidí. Říkat špatné zprávy se dá naučit, říká onkolog Palička
„Onkologie se pořád posouvá, není týden, aby nevyšla nějaká nová molekula,“ popisuje v nové Vlně Martin Palička jeden z důvodů, proč si tento obor vybral. Díky svému projektu Po medině se nedávno objevil také v žebříčku Forbes 30 pod 30. Chce pomáhat studentům, kteří se na škole trochu ztratili.