- Podcasty
- Český rozhlas - Rozhovory

Poslechněte si podcast: Vinohradská 12: Hlad v Gaze
Hlad v Gaze. Jídlo je dražší a je ho málo. Izrael sice zmírnil blokádu, ale jen minimálně. Co bude dál? A vážně chce Netanjahu ovládnout celé Pásmo Gazy? Téma pro analytika Jakuba Záhoru z katedry Blízkého východu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Ptá se Matěj Skalický.
Český rozhlas - Rozhovory
Hosté ze všech možných oborů. Rozhovory do hloubky i s lehkostí.
Vinohradská 12: EXTRÉM 2, II. díl: Rasismus
Od Ku Klux Klanu k Hitlerovi. Od Nespoutaného Djanga ke Zrození národa. Kdo byli první rasisté? A existuje rasismus bez nenávisti? O tom všem bude řeč – ve druhém díle druhé řady naší speciální série Extrém s politologem Janem Charvátem z Univerzity Karlovy. Ptá se Matěj Skalický.
Hovory: Nejdřív jsem chtěl být Spiderman, pak už jen Michelangelo, říká talentovaný sochař Háša
„Matouše Hášu jsem zaregistrovala dokonce ještě dřív, než jsem se dozvěděla, že dělá sochy ručně a z mramoru. Napoprvé jsem ale viděla jeho hliněné sochy lidí v pletených kuklách – něco mezi poloteroristy a polořeckými bohy. Bylo to třaskavé, ve mně to až jakoby explodovalo,“ popisuje galeristka Olga Trčková Hášova díla, která vznikala při studiu na Akademii výtvarných umění.
Dopolední host: Budějovické Dynamo sestoupí do druhé ligy, fotbalovou akademii to neohrozí, ujišťuje její šéf
Zatímco dospělý A-tým fotbalového Dynama České Budějovice má skoro za sebou takřka hororovou sezónu bez jediné výhry, místní mládežnickou akademii mnozí experti označují za vzorovou. V osmnácti družstvech vychovává zhruba 400 dětí a dospívajících. Co ji čeká teď, když A-tým sestoupí do druhé ligy? Podle jejího ředitele Petra Benáta to chod nejvýznamnější mládežnické fotbalové instituce v Jihočeském kraji nijak neohrozí.
Klub Rádia Junior: Člen DRDS Matěj Svoboda v Klubu Rádia Junior
Matěj nedávno zářil v seriálu Děcko a zahrál si i ve spotu Rádia Junior. Co ještě Matěje baví a chtěl by být jednou hercem? Moderuje Eva Sinkovičová.
Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Odpolední publicistika: Inspekce potravinářů. Kapacity středních škol v Praze. Český film v Cannes
Jaké závěry především vyplývají z výroční bilance potravinářských inspekcí v prodejní síti? Jak významné je navýšení kapacit pražských středních škol pro další fázi přijímacího řízení? A jak přijalo publikum na festivalu v Cannes světovou premiéru prvního českého snímku po třiceti letech, který byl zařazen do hlavního programu prestižní filmové přehlídky?
Akcent: Bydlení reflektují ve své tvorbě jen mladí umělci. Je to téma, které je pálí, říká publicistka
Saša Michailidis se ptá jedné z autorek koncepce a designu výstavy na trienále v Miláně, architektky Karolíny Kripnerové a publicistky Táni Zabloudilové. Italské Miláno hostí až do 9. listopadu mezinárodní trienále designu a architektury. Letos má motto Nedostupnost. Česko se účastní s výstavou Síla rozhodnutí, která se vztahuje k nedostupnosti bydlení a bezdomovectví. Jak česká expozice toto zásadní současné téma pojímá? A jak ho reflektujeme v umění i veřejné debatě obecně?
Studovna: Baví mě, že můžu rozvíjet mladé lidi, vysvětluje Puf, proč studuje učitelství
Jak může vypadat studium učitelství? Se studentkou Puf navazujeme na minulý díl, kde jsme řešili studium módy na střední škole v Anglii a probereme její aktuální studium na pedagogické fakultě.
Dvacet minut Radiožurnálu: Laurenčíková: Pokud bude strategie Izraele dál ničivá, tisíce nevinných nemají šanci se zachránit
Jak by měla česká diplomacie přispět k ochraně civilistů v Pásmu Gazy? „Je důležité jednat s lídry klíčových mezinárodních lidskoprávních institucí, jako zmiňovaný komisař pro lidská práva OSN, případně vysoký komisař pro uprchlíky a skutečně reflektovat to, že v tom území dochází ke ztrátám tisíců nevinných lidí, kteří nemají šanci se jakkoliv zachránit,“ říká vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková, náměstkyně ministra pro evropské záležitosti.
Řečí peněz: Münich: Nadané děti používají vlastní logiku místo drilu
Přijímací zkoušky na střední školy nedokážou odhalit nadání, je přesvědčený Daniel Münich z think-tanku IDEA při CERGE-EI a člen Národní ekonomické rady vlády. Úspěch u testů, na které je přesně vymezený čas, je spíš podmíněný drilem než talentem. „Dojít k vlastnímu úsudku je zdlouhavější,“ upozorňuje ekonom. Při testech ale panuje stres. „Odolnost proti stresu je sice dovednost. Ale my nechceme vytvořit spartánskou civilizaci odolnou vůči tvrdým podmínkám,“ glosuje.
Vlna: Kluby po celém světě zavírají. Zažíváme krizi nočního života?
Přijď si zatančit a pomoz nám, bojujeme o přežití. Tuto zprávu ve zkratce poslala do světa stálice pražského nočního života, a sice klub Ankali. Rostoucí náklady spojené (nejen) s inflací a menší zájem o probdělé noci plné hudby ale negativně ovlivňují i další místa… a to nejen v Praze.