- Podcasty
- Český rozhlas - Věda

Poslechněte si podcast: Věda Plus: Čeští vědci našli způsob, jak zpomalit růst nádorů jater
Čeští vědci z Národního ústavu pro výzkum rakoviny našli způsob, jak zpomalit růst nádorů jater. U myší zablokovali protein, který pomáhá rakovině šířit se tělem. Výsledky výzkumu ukazují, že cílení na tento protein omezuje jak růst nádoru, tak tvorbu metastáz. Tato nová metoda by mohla znamenat významný krok v léčbě rakoviny jater.
Český rozhlas - Věda
Pro fanoušky vědeckých objevů a technických zajímavostí.
Jihočeské nebe: Jižní kříž pojmenovali už první mořeplavci. Souhvězdí je pozorovatelné z jižní polokoule
Na jižní polokouli strávila opět nějaký čas ředitelka českobudějovické hvězdárny a planetária Jana Tichá. Zúčastnila se mezinárodní konference nedaleko Kapského města v Jižní Africe. Mohla tak třeba koukat na Měsíc, který se proměňuje opačným směrem.
Leonardo Plus: Hradilek a Chlebina odkrývají osudy Čechoslováků v gulagu
„První, co utrpí újmu v archivech na okupovaných územích, nejsou historicky hodnotné dokumenty jako mapy nebo matriční knihy,“ říká ukrajinská historička Anna Chlebina v pořadu Leonardo Plus. „První, o co archiv přijde, jsou fondy obětí represí a rehabilitovaných osob.“ S kolegy pátrají po osudech Čechoslováků v sovětských lágrech.
Laboratoř: Modrásek se schovával desítky tisíc let, čelí změně klimatu
V jednom z národních parků v kanadském městě Alberta vědci objevili dosud neznámý druh motýla ostruháčka (Satyrium curiosolus). 40 tisíc let žil v izolaci, stranou od ostatních druhů, jeho genetická výbava je tak velmi originální. Ochranáři se snaží zjistit, co s ním dělá klimatická změna.
Magazín Experiment: Je bezpečné jíst ryby z českých řek? A proč se vysokému krevnímu tlaku říká tichý zabiják?
00:00 témata magazínu;00:30 elektrolovná loď na nádrži Skalka na Ohři;03:52 terénní odběry vzorků dravých ryb pro toxikologickou analýzu;07:18 rozhovor s Jaroslavem Semerádem z Mikrobiologického ústavu Akademie věd;09:34 léčba vysokého krevního tlaku;13:25 rozhovor s místopředsedou České společnosti pro hypertenzi Jiřím Widimským;17:16 rozhovor s odborníkem na mikro-CT z Hornorakouské polytechniky Sashou Senckem
Meteor: Meteor o výbuších termitů, oblibě hurikánů a chemii vajec
Poslechněte si:01:06 Proč termiti vybuchují?10:25 Nejhlubší jezero světa19:00 Jak vzniká disociace molekul?23:51 Lze navigovat podle hvězd?36:40 Mají motýli rádi hurikány?43:10 Bylo dříve vejce nebo slepice?Hovoří chemička Jana Škerlová, geograf Miroslav Šobr nebo astronom Petr Scheirich. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Molekulární kuchyně Miroslava Raaba čte Milan Šteindler.
Quest: Byli jsme jako Sparta a Slavia, vzpomínají šéfredaktoři dvou největších herních časopisů
Česko je země fotbalu, kutilství a... herních magazínů. Nikde jinde neměly časopisy o hrách takový kulturní zářez, a snad i proto dva největší vycházejí i třicet let po svém vzniku. V unikátním společném rozhovoru na ně vzpomínají dva z jejich legendárních šéfredaktorů.
Věda Plus: Čeští vědci našli způsob, jak z odpadních vod odstranit antibiotika a ulevit tak životnímu prostředí
Dokážou tím také snížit antibiotickou rezistenci? - Před jednaosmdesáti lety se v takzvaném Cikánském táboře v Osvětimi vzbouřili zadržovaní Romové. Díky čemu roste povědomí o Dni romského odboje, který připadá právě na dnešek? - Postihuje srdce, ledviny i nervový systém. Řeč je o vzácné Fabryho chorobě - díky výzkumu českých vědců už známe mechanismus, jak toto onemocnění vzniká. Moderuje Daniela Vrbová.
Online Plus: Koubský: Odškodnění za špehování přes WhatsApp je přelomové
Výrobce softwarového nástroje Pegasus, který slouží ke sledování komunikace na mobilních telefonech, má za zneužití komunikačního programu WhatsApp zaplatit přes 167 milionů dolarů (3,7 miliardy korun). „Je to důležitý rozsudek, protože je to, pokud je mi známo, poprvé, co některá z firem, které vyrábějí a dodávají tenhle typ špehovacího softwaru, vysloveně zákeřný, záludný, hackerský, je usvědčena a potrestána,“ říká pro Online Plus vědecký redaktor Deníku N Petr Koubský.
Magazín Experiment: Žížalám vděčí Evropa za 8 % úrody obilí, říká půdní mikrobiolog. Jak se správně starat o půdu?
Zemědělská půda v Evropě desítky let postupně chátrala, uzdravení proto nepřijde úplně hned. Britský zemědělský expert David Purdy ale tvrdí, že navzdory lidské nedočkavosti výsledky přijdou. Jen musíme vydržet.