- Podcasty
- Český rozhlas - Rozhovory

Poslechněte si podcast: Radioporadna: Záludnosti převodu nemovitosti. Vznik nebo zrušení práva nastává až vkladem do katastru nemovitostí
Hostem naší radioporadny je advokát Vojtěch Adámek. Minule jsme se věnovali převodům nemovitostí, ani jsme nestihli zodpovědět všechny dotazy posluchačů. Tak se dnes k tomuto tématu vracíme. Budeme řešit převody nemovitostí obecně i konkrétněji. Jedna věc je koupě nebo prodej nemovitosti někomu cizímu a druhá potom převody v rodinách.
Český rozhlas - Rozhovory
Hosté ze všech možných oborů. Rozhovory do hloubky i s lehkostí.
Vinohradská 12: Hlad v Gaze
Hlad v Gaze. Jídlo je dražší a je ho málo. Izrael sice zmírnil blokádu, ale jen minimálně. Co bude dál? A vážně chce Netanjahu ovládnout celé Pásmo Gazy? Téma pro analytika Jakuba Záhoru z katedry Blízkého východu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Ptá se Matěj Skalický.
Hovory: Život není biologický fakt, ale dar. Radujte se z každého dne, nabádá Orko Vácha
„Radost je, když si dítě rozbalí vánoční dárek, když uděláte státnici z pediatrie, radost je svatební den – pořád je to ale jen emoce, která do dalšího dne vymizí,“ popisuje katolický kněz, etik a biolog Marek Orko Vácha. „Pravou radost uvidíte ve chvíli, kdy jste v africkém sirotčinci, kde jsou děti, které mají každý den jen brambory, rýži, nebo kukuřičnou kaši. Oni jsou ale radostní – to je to čisté základní nastavení člověka,“ dodává v pořadu Hovory.
Přímá řeč: Z boreliózy máme respekt, z klíšťové encefalitidy vyloženě strach, říká primář infekčního oddělení
Počet případů klíšťové encefalitidy na jihu Čech podle hygieniků mezi lety 2023 a 2024 vzrostl o 36 procent. U lymeské boreliózy byl pak nárůst bezmála dvacetiprocentní. Monitoring Českého hydrometeorologického ústavu sledující aktivitu klíšťat momentálně na drtivé většině našeho území uvádí stupeň 4, tedy vysoké riziko. Proč to tak je a jak se proti parazitům účinně bránit? Odpovídá pořad Přímá řeč.
Česko 2025: Školství (1/3): Co dělat s nedostatkem mateřských škol?
Češi považují za nejvážnější problém českého školství nedostatečné kapacity mateřských škol. V průzkumu agentury Median pro Radiožurnál a Český rozhlas Plus se na tom shodlo začátkem května přes 80 procent z 1000 respondentů. Co by s tím udělali politici? „Není to o tom, že by se nestavělo. Pomohla by větší koordinace obcí, které jsou ve své bezprostřední blízkosti. Stálo by za to i odbourat byrokracii, aby mohly vznikat dětské skupiny,“ říká Matěj Gregor (Motoristé sobě).
Česko 2025: Školství (2/3): Jak řešit nerovnosti v českém školství?
Prospěch českých žáků má více než v jiných evropských zemích souvislost s tím, jaké vzdělání a socioekonomický status mají jejich rodiče. Nerovnosti se ukazují mezi různými částmi Česka, vzdělávací neúspěšnost ale netrápí podle společnosti PAQ Research jen znevýhodněné kraje. Jak mohou politici zasáhnout? „V současnosti leží ve třetím čtení novela školského zákona, která přináší mnoho opatření, které by nerovnosti měly snižovat,“ říká Renáta Zajíčková (ODS).
Česko 2025: Školství (3/3): Jak by měla vypadat školní výuka?
Téměř všichni Češi chtějí, aby škola děti připravila na výzvy budoucnosti a naučila je kritickému myšlení, uvádí průzkum agentury Median pro Radiožurnál a Český rozhlas Plus. Jak připravit děti na měnící se svět? „Bylo by lepší, kdybychom se vrátili k jednotným osnovám a měli více pod kontrolou, co se ve školách vyučuje. Rámcové vzdělávací programy jsou nekoncepční a dávají možnost zasahovat do výuky třeba různým neziskovým organizacím,“ říká Petra Prokšanová (Stačilo!).
Buchty: I hasiči mají duši a musí si uklidit svoje vnitřní zásuvky
Zuzana a Ivana se konečně dočkaly a do studia dostaly hasiče Pavla Hoška, kterému hašení proudí v žilách již desítky let. Bavily se s ním o tom, co se děje, když hasič přijde do práce a proč jezdí do akce po tyčích a nejdou po svých.
Klub Rádia Junior: Herec Jan Hofman v Klubu Rádia Junior
S Honzou si budeme povídat o práci před kamerou, v divadle i před rozhlasovým mikrofonem. Moderuje Denisa Kimlová.
Akcent: Trnka jako exportní zboží: točil filmy pro zvídavé dospělé, jejich hravost ale baví i děti
Saša Michailidis se ptá kurátorky sbírky animovaného filmu Národního filmového archivu Michaely Mertové a scenáristky dokumentu Jiří Trnka: Nalezený přítel Terezy Brdečkové. Až do konce srpna můžete navštívit v pražské galerii Villa Pellé výstavu s názvem Trnka – příběh legendy. Expozice přiblíží méně známé ilustrace knih Jiřího Trnky, loutky či obrazy. Jaký ale je filmový odkaz Jiřího Trnky jako zakladatele československé animace a studia Bratři v triku?
Dvacet minut Radiožurnálu: Bradáčová: Postup v kauze Čapí hnízdo reaguje na rozhodnutí Ústavního soudu
Jak je připraveno odvolání v kauze Čapí hnízdo, které začne příští týden projednávat soud? A co mohou státní zástupci dělat, aby zamezili rostoucí dětské kriminalitě? „Soud v civilním řízení na náš návrh ukládá různá výchovná opatření a já se budu ptát, zda jsou efektivní. Zda jsme při jejich ukládání dospěli k závěru: ano, tato ekonomicky nákladná cesta je efektivní,“ říká v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu nejvyšší státní zástupkyně Lenka Bradáčová.