- Podcasty
- Pro a proti

Poslechněte si podcast: Obce hromadí úspory, tvrdí ekonom. Münich: Ví, jak utrácet
Státní kasu trápí dlouhodobý deficit, ale obce i kraje hospodaří s přebytky, upozornila studie Národní rozpočtové rady. Úspory samospráv rostou, ale jejich investice se nezvyšují. Řešením by mohla být změna rozpočtového určení daní ve prospěch podpory hospodařící centrální vlády. „Peníze se mají používat na financování veřejných služeb,“ říká člen Národní rozpočtové rady Petr Musil pro Český rozhlas Plus. „Peníze v obcích neleží jen tak náhodou,“ oponuje ekonom Daniel Münich.
Pro a proti
Diskuse se dvěma hosty, kteří hájí opačný názor. Široký záběr témat. Věda, náboženství, kultura či politika. Pro a proti je zdánlivě jednoduchá záležitost.
Plaga: Víceletá gymnázia? Omezit, až se zlepší „základky“
Víceletá gymnázia podle řady odborníků podporují nerovnosti ve vzdělávání. Jiní oponují, že zájem dětí a rodičů dokazuje životaschopnost takových institucí. „Rozřazovat děti v jedenácti letech není dobře,“ upozorňuje v Pro a proti Českého rozhlasu Plus exministr školství za ANO Robert Plaga. „Máme daleko jiné problémy,“ namítá poslankyně ODS, majitelka a ředitelka víceletého pražského gymnázia Renáta Zajíčková.
Fotky nahých obézních pacientek šokovaly, chválí lékařka
Obrázky dvou nahých pacientek, které na sociální sítě nahrál a následně smazal známý porodník Antonín Pařízek, vzbudily debatu o lékařské etice a také o tom, jestli je tento způsob, jak upozornit na problém obezity, vůbec efektivní. „Fotografie šokovaly, může to motivovat,“ věří obezitoložka Ľubica Cibičková. „Jako lékař nesu větší zodpovědnost, měli bychom dodržovat etický standard,“ namítá pro Český rozhlas Plus nutriční epidemioložka Eliška Selinger. (Repríza)
Egon Bondy dokázal psát svobodně, říká historik. „Mýtus undergroundu,“ míní autor knihy o básníkovi
Mezi předlistopadovými disidenty a historiky se po vydání knihy Zbyněk Fišer/Egon Bondy a Státní bezpečnost rozhořela debata o morálním profilu filozofa a ikony undergroundu. „Zbyněk Fišer a Egon Bondy jsou pro mě dvě rozdílné osoby,“ říká historik Petr Placák. „Otevřenost díla spočívá právě v tom, že z něho nemůžeme vyselektovat jenom to, co se nám hodí, ale musíme brát ty věci v kontextu a samozřejmě i s hodnotami,“ nesouhlasí spoluautor knihy Miroslav Vodrážka. (Repríza)
Omezit odklady do škol? Získat roční pauzu bude těžší
Zhruba každé čtvrté dítě v Česku jde do první třídy až v sedmi letech. Změnit to má novela školského zákona, která je ve Sněmovně před třetím čtením. „Bojíme se, že pro děti, které odklad opravdu potřebují, bude proces jeho získání příliš komplikovaný,“ upozorňuje pro Český rozhlas Plus Tomáš Augustýn, člen Asociace ředitelů základních škol. „Ředitelé se najednou vzbudí během jednání Sněmovny a mají obavy,“ vadí poslanci Pavlu Klímovi (TOP 09), který novelu předložil.
Vyhubí AI lidstvo? Lidé nejsou pasivní, ujišťuje Microsoft
Skupina vědců zveřejnila predikci, v níž varuje před hrozbou umělé inteligence, která může ovládnout svět a vyhubit lidstvo. „Ten černý konec vypadal jako scénář sci-fi katastrofického filmu,“ upozorňuje pro Český rozhlas Plus ředitel pro technologie a bezpečnost Microsoftu Česko a Slovensko Dalibor Kačmář. „Nevidím to jako strašení. Šance, že AI způsobí globální katastrofický scénář, je zhruba 15 až 20 procent. Akceptují to i tvůrci AI,“ varuje odborník na AI Jan Romportl.
Útok na národní parky? Poslanec ODS: Je třeba myslet na lidi
Poslanci budou projednávat nová pravidla pro ochranu přírody. Některé návrhy by ale podle kritiků znamenaly konec národních parků, jak je známe. „Miluji poslanecké návrhy, které vnesou do zákonů díry, kterých někteří lidé využívají, a pak se tomu všichni divíme,“ říká v pořadu Pro a proti Jaromír Bláha z Hnutí Duha a poukazuje na to, že novela umožní těžbu dřeva i výstavbu. „Já zavádím pouze to, že by měly ekosystémy být funkční,“ brání svůj návrh poslanec Jan Bureš (ODS).
Loučka: Eutanazie není cesta. „Já jsem pro,“ namítá Komárek
Zhruba 70 procent Čechů a Češek by si přálo uzákonit eutanázii, potvrdil průzkum společnosti Ipsos dlouhodobý trend. „Musí tu být protiváha moderní medicíně, která udržuje život za každou cenu,“ je přesvědčený v pořadu Pro a proti pro Českého rozhlasu Plus biolog, filozof a spisovatel Stanislav Komárek. „Eutanázie nebo uzákonění asistované sebevraždy není správná cesta kupředu,“ nesouhlasí psycholog a zakladatel Centra paliativní péče Martin Loučka.
Co by měla EU dělat, aby se připravila na americká cla?
Rozhodnutí Donalda Trumpa pozastavit na 90 dní platnost dodatečných cel na zboží z Evropy uvítala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová jako krok ke stabilizaci světové ekonomiky. Některá cla ale nadále platí, včetně těch ve výši 25 procent na automobily. „Teď je důležité dát šanci diplomacii,“ míní europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). „Unie v tuhle chvíli dělá přesně to, co má dělat,“ chválí pro Český rozhlas Plus europoslanec Tomáš Kubín (ANO).
Vondráček hájí svůj „náhubkový zákon“. Piráti: Řešme korupci
Ve Sněmovně vzniká novela, která by měla novinářům omezit možnost zveřejňovat jména podezřelých a stíhaných osob. Netýkala by se politiků a případů ve veřejném zájmu. „Podstatou návrhu je minimalizovat riziko veřejného odsudku tím, že se o osobách nemluví v plném rozsahu,“ obhajuje návrh jeho předkladatel Radek Vondráček (ANO). „Je to další způsob, jak před veřejností utajit informace,“ oponuje Jakub Michálek (Piráti).