- Podcasty
- Pro a proti

Poslechněte si podcast: Vyhubí AI lidstvo? Lidé nejsou pasivní, ujišťuje Microsoft
Skupina vědců zveřejnila predikci, v níž varuje před hrozbou umělé inteligence, která může ovládnout svět a vyhubit lidstvo. „Ten černý konec vypadal jako scénář sci-fi katastrofického filmu,“ upozorňuje pro Český rozhlas Plus ředitel pro technologie a bezpečnost Microsoftu Česko a Slovensko Dalibor Kačmář. „Nevidím to jako strašení. Šance, že AI způsobí globální katastrofický scénář, je zhruba 15 až 20 procent. Akceptují to i tvůrci AI,“ varuje odborník na AI Jan Romportl.
Pro a proti
Diskuse se dvěma hosty, kteří hájí opačný názor. Široký záběr témat. Věda, náboženství, kultura či politika. Pro a proti je zdánlivě jednoduchá záležitost.
Náměstek: Nesmíme u zkoušek promarnit potenciál dětí
Systém přijímacího řízení na střední školy je kritizován ze všech stran. Pomohlo by, kdyby se nejprve všichni žáci skládali zkoušky a až následně by s rodiči vybírali školy? „Ano, máme děti, které se nikdy nedozvědí svůj studijní potenciál,“ souhlasí pro Český rozhlas Plus Jiří Nantl (ODS), náměstek ministra školství. „Mysleme na učitele, pokud žáci napíšou v lednu přijímačky, co budou dělat zbytek roku?“ kritizuje nápad Jiří Zajíček, šéf Asociace středních průmyslových škol.
Foltýnův „stratkom“ zrušíme, plánuje po volbách Vondráček
Pokud by hnutí ANO vyhrálo volby, zrušilo by post vládního koordinátora strategické komunikace státu Otakara Foltýna i jeho tým. „Takzvaný stratkom polarizuje společnost. Dobrý premiér má komunikovat sám,“ je přesvědčený poslanec a místopředseda hnutí ANO Radek Vondráček. „Jsme v hybridní válce s Ruskem. Stratkom pomáhá hájit naši suverenitu,“ oponuje pro pořad Pro a proti Českého rozhlasu Plus místopředseda bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny Martin Exner (STAN).
Ruczaj: Poláci ví, že okno příležitostí tu nebude pořád
Z Polska se pro mnoho Čechů stal vzor. Díky nejrychleji rostoucí ekonomice v celé Unii roste koupěschopnost tamních domácností. „Polsko jede na dluh. Kdyby Česká republika měla takový deficit svého rozpočtu, tak máme na všechno včetně zvyšování důchodů,“ upozorňuje pro Český rozhlas Plus redaktor Deníku Luboš Palata. „Polsko chce vymáčknut maximum ze současného okna příležitostí,“ vysvětluje bývalý diplomat Maciej Ruczaj, který působí v Centru transatlantických vztahů.
Chráníme apotéky před řetězci, navrhuje poslanec Kuchař
Malé apotéky a velké lékárenské řetězce. Poslanci se budou zabývat novelou zákona o zdravotních službáchh i návrhem, který obsahuje nová kritéria pro vznik lékáren a chce tak řešit ochranu drobných podniků, často na odlehlých místech. „Asi všichni si v současné době všimli rozrůstání řetězcových lékáren a likvidace stávajících,“ hájí pro Český rozhlas Plus svůj pozměňovací návrh poslanec Jan Kuchař (STAN). Šéfka Asociace provozovatelů lékárenských sítí Irena má ale námitky.
Muniční iniciativa? Politický majstrštyk, chválí Hofmann
České muniční iniciativě vděčí Ukrajina za půl druhého milionu kusů dělostřeleckých nábojů v loňském roce. A letos by to mohlo být ještě víc. „Je velmi dobře hodnocená našimi partnery, kteří do muniční iniciativy přispívají,“ vyzdvihuje v pořadu Pro a proti místopředseda výboru pro obranu Jan Hofmann (ODS). „Doufám, že už nebude potřeba,“ říká pro Český rozhlas Plus Radek Koten (SPD) z výboru pro bezpečnost.
KHNP už si má vybírat české firmy pro Dukovany, říká stavař
Dostavba Dukovan se komplikuje. Předběžné opatření brněnského krajského soudu prozatím zablokovalo podpis smlouvy s jihokorejskou KHNP, otazníky vyvstávají také nad tím, jaké nakonec bude zapojení českých firem na celé výstavbě i následném provozu. „Diskuze o zapojení českého průmyslu proces hodně protahovaly,“ říká odborník na energetiku Jaroslav Míl. „Potřebovali jsme závazný postoj korejské strany, oponuje Jiří Nouza, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví.
Osvobodili nás Sověti? Svobodu nepřinesli, říká historik
Přivezla Rudá armáda v květnu 1945 do Československa svobodu? „Totalitní Sovětský svaz nebyl svobodný a nemohl svobodu ani přinášet. Spíš přinesl vítězství nad nacismem,“ míní v pořadu Pro a proti historik a filozof Petr Hlaváček, hlavní editor časopisu Forum 24. „Svobodu omezil už poválečný nacionalismus a etnická čistka Němců a Maďarů,“ upozorňuje pro Český rozhlas Plus politolog Ondřej Slačálek.
Fico na přehlídce v Moskvě? Uvědomuje si váhu historie, hájí Konečná. Naivní přístup, míní Kolář
Ruská agentura RIA Novosti prohlásila Slovensko za jednu z mála evropských zemí, která ctí památku sovětských vojáků. Ocenila rozhodnutí slovenského premiéra Roberta Fica zúčastnit se v Moskvě přehlídky k 80. výročí konce druhé světové války. „Dělat strašáka z Roberta Fica jen proto, že pojede na přehlídku do Moskvy, mi přijde hloupé,“ říká v Pro a proti europoslankyně Kateřina Konečná (Stačilo!). „Velmi smutný postoj,“ hodnotí europoslanec z TOP 09 Ondřej Kolář.
Mají policisté brát tolik jako vojáci? Populismus, vadí ANO
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) chce upravit svůj návrh na růst platů policistů a hasičů podle toho, co předloží ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Ta už dříve řekla, že vojáci by měli dostat měsíčně o 8300 korun více. „Je to populistický předvolební krok,“ kritizuje poslanec Jiří Mašek (ANO). „Nůžky se rozevírají, je potřeba to vybalancovat,“ oponuje poslanec Pavel Žáček (ODS).
Politolog: K demokratickému výběru papeže má církev odpor
Ve středu začne ve Vatikánu konkláve a kardinálové zahájí volbu nového papeže. Měla by být otevřenější? „Z nitra katolické církve občas slyším odpor vůči demokracii. Podle mě by se ale i duchovní instituce mohla demokratizovat,“ říká politolog Petr Kratochvíl z Ústavu mezinárodních vztahů. „Ke změně určitě v budoucnu dojde, otázka je, jestli my se toho dožijeme,“ dodává pro Český rozhlas Plus historik Petr Kubín z Pražské katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy.