- Podcasty
- Český rozhlas - Rozhovory

Poslechněte si podcast: Osobnost Plus: Lukeš: Buď Putin vyhraje, nebo prohraje vše včetně života
V Moskvě dnes platí, že i paranoia je projevem zdravého rozumu, tvrdí Igor Lukeš, který na univerzitě v Bostonu přednáší o dějinách Ruska. Ruského prezidenta Vladimira Putina považuje za přítele šéfa Bílého domu Donalda Trumpa a připomíná spekulace, zda ruský prezident nevládne americké administrativě. „Ruská politická kultura je od dob Potěmkina geniální v manipulování reality, v předstírání, že fikce je realitou a realita vůbec neexistuje,“ poukazuje pro Český rozhlas Plus.
Český rozhlas - Rozhovory
Hosté ze všech možných oborů. Rozhovory do hloubky i s lehkostí.
Na Východ!: BONUS: Válka na Ukrajině pohledem reportérů
„Spojené státy se zapojily do vojenských operací na Ukrajině daleko víc, než se dosud předpokládalo.“ Touto větou shrnul americký deník New York Times rozsáhlou investigaci o charakteru spolupráce ukrajinské a americké armády a zpravodajských služeb po ruské invazi v roce 2022. V bonusu podcastu Na Východ! přidávají Josef Pazderka a Ondřej Soukup odkazy na články a další materiály k tomuto tématu i tipy na knihy o tom, jak vypadá situace na ukrajinských bojištích.
Chyba systému: Habart: Víceletá gymnázia neplní svou funkci
Víceletá gymnázia vyvolávají bouřlivé diskuze už od svého vzniku. Zatímco podle jedněch otevírají cestu k rozvoji nadaných dětí, jiní upozorňují na to, že prohlubují nerovnosti ve vzdělávání. Podle Tomáše Habarta z Člověka v tísni byla za jejich obnovením touha navázat na prvorepublikovou tradici. „Už tenkrát zaznívala kritika: ‚Nedělejme to. Tam, kde se zavedly, se to neosvědčily a ruší se.‘ Tak jsme je zavedli a od té doby se ta debata vede v podstatě kontinuálně,“ glosuje.
Vinohradská 12: EXTRÉM 2, I. díl: Antisemitismus
Antisemitismus, nenávist vůči Židům. Bolest, kterou si lidstvo nese po staletí. Kde se antisemitismus vzal? Proč došlo k holocaustu? A poučíme se někdy ze svých chyb? Vinohradská 12 uvádí druhou řadu své speciální série nejen o politickém extremismu. Hostem je politolog Jan Charvát z Univerzity Karlovy a Národního institutu SYRI. Ptá se Matěj Skalický.
Hovory: To co nám trvalo hodiny nebo dny, teď s umělou inteligencí zvládneme za míň než vteřinu, říká vědec
„Můžu mluvit jen za umělou inteligenci – ale v mnoha jejích podoborech se Česká republika řadí na první místa v Evropě,“ tvrdí světově uznávaný vědec Josef Šivic. Po 15 letech práce v zahraničních prestižních univerzitních a technologických gigantech se vrátil domů do Prahy, kde pracuje v Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky.
Dopolední host: Baví mě překonávat překážky. Cyklista veterán František Šesták zdolal horské průsmyky i Route 66
Desítky evropských horských průsmyků nebo čtyři tisíce kilometrů od západu k východu Ameriky na kole zdolal František Šesták z Blatné na Strakonicku. Cyklistice, která je jeho celoživotní vášní, se věnuje i ve svých 84 letech. S dálkovými trasami začal až jako padesátník, když se po sametové revoluci otevřely hranice.
Studovna: Potřebovala jsem změnu, vysvětluje Puf, proč na gymplu vyjela za studiem módy do Anglie
Jaké to je studovat na střední v Anglii? Ve Studovně se o své zkušenosti a zážitky podělila Marie, kterou znáte ze sociálních sítí jako Puf a aktuálně studuje bakaláře na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy. Co jí přinesl půlroční výjezd a zásadní změna studijního oboru?
Klub Rádia Junior: Student kuchařského oboru Václav Frič a jeho učitel Libor Bartůněk v Klubu Rádia Junior
Václav studuje kuchařský obor na pražské střední škole gastronomie. Jak dlouho ho už baví vaření? Co všechno se už ve škole naučil? Moderuje Eva Sinkovičová.
Dvacet minut Radiožurnálu: K jednání Trumpa a Putina bude muset dojít, věří Kopečný
V tureckém Istanbulu bude ruská a ukrajinská delegace jednat o možném příměří. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se setkání neúčastní v reakci na krok Vladimira Putina, který do Turecka odmítl přijet. „Ruský prezident se neodvážil tam dorazit osobně a poslal relativně nízko postavené zástupce,“ popisuje v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný.
Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Odpolední publicistika: Schůzky na Hradě o bezpečnosti. Jednání v Istanbulu. Dividenda ČEZu
Jak se prezidentovi Petru Pavlovi daří moderovat debatu mezi parlamentními stranami o bezpečnostních otázkách ČR? Kam může posunout jednání o příměří ukrajinsko-ruské setkání v Turecku? Jakou dividendu chce letos rozdělit ČEZ? A co víme po roce vyšetřování atentátu na slovenského premiéra Fica? Poslechněte si celou odpolední publicistiku s Věrou Štechrovou.
Akcent: Evropská literární cena pomohla mé knize k překladům do dalších jazyků, říká spisovatel
Saša Michailidis se ptá Viktora Debnára z Kanceláře Kreativní Evropa Kultura a šéfredaktora časopisu Host, spisovatele a držitele Ceny EU za literaturu z roku 2014 Jana Němce. Evropská cena za literaturu bude letos vyhlášena na Světu knihy. Festival a veletrh začal právě dnes v Praze. Jak dobře naplňuje Cena EU za literaturu své poslání? Jak může pomoci prosadit české autorky a autory na evropský literární trhu?