- Podcasty
- Na Východ!

Poslechněte si podcast: Ukrajina v roce tři. Sirény, smrt a tance kolem příměří
Americký prezident Donald Trump prý dokáže ukončit válku na Ukrajině za 24 hodin. Ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému by prý stačilo 24 minut, aby mu ukázal, že se s Vladimirem Putinem nedá vyjednávat. Je ale otázka, jestli Ukrajinci vůbec dostanou šanci promluvit do podoby příměří, které by se v roce 2025 mohlo uzavřít. A zatímco Trump si telefonuje s Putinem, ukrajinské civilisty stále zabíjejí střely ruských agresorů. Každý den. Už bezmála tři roky.
Na Východ!
Podcast Českého rozhlasu Plus zaměřený na postsovětský prostor.
Agenti Kremlu mezi námi. Jak se jim Česko brání?
Česká kontrarozvědka upozorňuje už roky na působení ruských agentů na našem území. V březnu například úřady obvinily běloruskou novinářku Natalliu Sudliankovou, která žila skoro čtvrt století v Praze, z ilegální činnosti pro vojenskou tajnou službu GRU. Její případ není ojedinělý. Kolik dalších takových agentů žije v Česku navenek běžný život a jak je můžeme odhalit?
BONUS: Velké iluze, pohřbené naděje. Česká stopa v Kyrgyzstánu
Méně známá práce o dějinách Interhelpa i dokumentární film organizace Gulag, který teprve bude mít premiéru na konci dubna 2025. Československá dělnická družstva v Kyrgyzstánu stále lákají historiky, dokumentaristy a milovníky postsovětského prostoru k odhalování dalších detailů z každodenní reality budování komunismu. Přehled o těchto pramenech dává bonus k podcastu Na Východ!. Do 28. dubna je také možné v Radioknize poslouchat příběh Interhelpa z pera Jaromíra Marka.
Interhelpo. Budování komunismu, o němž komunisté nemluvili
V březnu roku 1925 se na vlakovém nádraží v Žilině sešly stovky lidí. Přišly vyprovodit rodiny, které se v rámci komunistického družstva Interhelpo rozhodly odjet budovat nový život, ale také nový svět v sovětské Kyrgyzii. V Československu prodaly svůj majetek, zaplatily vysoký vstupní poplatek a doufaly v zářnou budoucnost. Cílem bylo žít komunismus v praxi i přinést do stepi civilizaci a polepšit si v životě. Jejich osudy připomíná nový díl podcastu Na Východ!.
BONUS: Ruský vyjednavač poprvé ve Washingtonu
Kirilla Dmitrijeva, který se jako člen ruské delegace účastní jednání o míru na Ukrajině, podrobně představil podcast Na Východ!. Teď se Dmitrijev jako první ruský zástupce od začátku války vydává do Washingtonu, aby v jednáních pokračoval. Podle Ondřeje Soukupa ale dál pojede svoji byznysovou linii. Josef Pazderka zase připomíná, že USA kvůli jeho cestě budou muset zrušit část protiruských sankcí.
Vyjednavači a šedé eminence. Kdo domlouvá konec války?
Nenechte se mýlit. Americký prezident Donald Trump může použít jakýkoliv superlativ pro zhodnocení svého telefonátu s ruským protějškem Vladimirem Putinem o klidu zbraní na Ukrajině. Jestli válka opravdu skončí a jestli to bude letos, se ale rozhoduje jinde. Třeba na mírových jednáních, jejichž dosud poslední kola proběhla v saudskoarabském městě Džidda. Kdo tam zastupuje americkou, ruskou a ukrajinskou delegaci?
BONUS: Trump vs. Putin. Hra s nulovým výsledkem
Nejhmatatelnějšími výsledky dlouho očekáváného, celosvětově sledovaného a následně Donaldem Trumpem vychvalovaného telefonátu na lince Washington–Moskva o ukončení války na Ukrajině byly dvě dohody: o neútočení na ukrajinskou, respektive ruskou energetickou infrastrukturu a o hokejovém utkání mezi Ruskem a Spojenými státy.
Ukrajinské trampoty
Jaké jsou dnes americko-ukrajinské vztahy? To záleží na konkrétním dni, někdy i hodině. Od svého nástupu do funkce prezidenta v lednu 2025 Donald Trump svůj ukrajinský protějšek opakovaně ponížil, aby se ho následně zastal a ocenil statečnost ukrajinských vojáků. Na několik dní přerušil kritickou vojenskou pomoc Ukrajině a obnovil ji, až když země přistoupila na jeho podmínky. Podobné, byť ne tak časté, názorové výkyvy projevuje i směrem k Rusku.
BONUS: Co se to proboha děje?!
Donaldu Trumpovi stačilo pár hodin jediného dne k tomu, aby v Ukrajincích vyvolal několik vln pesimismu, optimismu, hrdosti a odhodlání. Řeč je pochopitelně o diplomaticky nezvládnuté schůzce v Bílém domě, kdy americký prezident spolu se svým viceprezidentem nevybíravě slovně zaútočili na ukrajinského prezidenta, jehož země se už třetím rokem brání ruské invazi.
Po Litvě s deštníkem, pocitem hrdosti. Jak přežil malý národ
Litva byla první sovětskou republikou, která v roce 1990 vyhlásila samostatnost a dosáhla jí i navzdory brutálnímu zákroku sovětské armády. Od té doby tahle ani ne třímilionová země jasně zdůrazňuje svůj příklon k evropskému kulturnímu okruhu. V roce 2015 přijala euro a tamní pohraniční stráž brání východní hranici Unie. Spolu s Lotyšskem a Estonskem také patří k nejaktivnějším podporovatelům Ukrajiny napadené Ruskem a na svém území hostí řadu členů ruské a běloruské opozice.
BONUS: Svět vzhůru nohama. Kreml bouchá šampaňské
Od posledního dílu pořadu Na Východ! uplynul jen týden, ale jeho dramatické dění by vydalo hned na několik samostatných dílů. Americký prezident Donald Trump šokuje Evropu i prezidenta Volodymyra Zelenského výroky, které zpochybňují začátek ruské agrese vůči Ukrajině, legitimitu ukrajinské hlavy státu a ochotu USA bránit své spojence. Kyjev i Evropa čelí nepříjemnému výhledu, že je Spojené státy nechají v dosavadní obraně vůči Rusku na holičkách.