Český rozhlas - Věda
Před dvěma dny

Poslechněte si podcast: Magazín Experiment: Žížalám vděčí Evropa za 8 % úrody obilí, říká půdní mikrobiolog. Jak se správně starat o půdu?

Zemědělská půda v Evropě desítky let postupně chátrala, uzdravení proto nepřijde úplně hned. Britský zemědělský expert David Purdy ale tvrdí, že navzdory lidské nedočkavosti výsledky přijdou. Jen musíme vydržet.

03:41

Český rozhlas - Věda

Vydává: Český rozhlas

Pro fanoušky vědeckých objevů a technických zajímavostí.

Web

Včera 55:57

Quest: Byli jsme jako Sparta a Slavia, vzpomínají šéfredaktoři dvou největších herních časopisů

Česko je země fotbalu, kutilství a... herních magazínů. Nikde jinde neměly časopisy o hrách takový kulturní zářez, a snad i proto dva největší vycházejí i třicet let po svém vzniku. V unikátním společném rozhovoru na ně vzpomínají dva z jejich legendárních šéfredaktorů.

Včera 25:24

Věda Plus: Čeští vědci našli způsob, jak z odpadních vod odstranit antibiotika a ulevit tak životnímu prostředí

Dokážou tím také snížit antibiotickou rezistenci? - Před jednaosmdesáti lety se v takzvaném Cikánském táboře v Osvětimi vzbouřili zadržovaní Romové. Díky čemu roste povědomí o Dni romského odboje, který připadá právě na dnešek? - Postihuje srdce, ledviny i nervový systém. Řeč je o vzácné Fabryho chorobě - díky výzkumu českých vědců už známe mechanismus, jak toto onemocnění vzniká. Moderuje Daniela Vrbová.

Včera 24:02

Online Plus: Koubský: Odškodnění za špehování přes WhatsApp je přelomové

Výrobce softwarového nástroje Pegasus, který slouží ke sledování komunikace na mobilních telefonech, má za zneužití komunikačního programu WhatsApp zaplatit přes 167 milionů dolarů (3,7 miliardy korun). „Je to důležitý rozsudek, protože je to, pokud je mi známo, poprvé, co některá z firem, které vyrábějí a dodávají tenhle typ špehovacího softwaru, vysloveně zákeřný, záludný, hackerský, je usvědčena a potrestána,“ říká pro Online Plus vědecký redaktor Deníku N Petr Koubský.

Včera 26:24

Věda Plus: Čeští vědci našli způsob, jak zpomalit růst nádorů jater

Čeští vědci z Národního ústavu pro výzkum rakoviny našli způsob, jak zpomalit růst nádorů jater. U myší zablokovali protein, který pomáhá rakovině šířit se tělem. Výsledky výzkumu ukazují, že cílení na tento protein omezuje jak růst nádoru, tak tvorbu metastáz. Tato nová metoda by mohla znamenat významný krok v léčbě rakoviny jater.

Před třemi dny 26:54

Věda Plus: K čemu všemu lze využít haldy odpadu z výroby oceli?

Ostravští vědci zkouší z nevyužitého materiálu vyrábět glazury na kachličky do koupelen. V Praze se sešli IT profesionálové, kteří pracují s cloudovými službami. Jak vývoj těchto technologií ovlivńuje umělá inteligence? Brněnští odborníci vyvíjí systém na sledování únavy pilotů. Jak dopadly první testy? Moderuje Renata Kropáčková.

Před třemi dny 03:40

Síťovka: Alex tvoří obrazy pomocí hraček, vložek do bot i kuchyňského náčiní.

Víc než milión lidí sleduje na Instagramu profil Alex_artiste_peintre (Alex_umělkyně_malířka). Proč?

Před čtyřmi dny 47:10

Leonardo Plus: Demografka: Mít dítě je dnes pečlivě připravený projekt

V Česku žije skoro 11 milionů lidí, loni se ale narodilo nejméně dětí v historii. „Mít dítě už skutečně není norma ani povinnost,“ poukazuje v pořadu Leonardo Plus Jiřina Kocourková, vedoucí Katedry demografie a geodemografie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. „A jedním z vysvětlení, proč porodnost klesá, je, že se mění hodnota rodičovství a přístup k němu. Plánované rodičovství přerostlo do podoby pečlivě naplánovaného projektu.“

Před čtyřmi dny 25:50

Věda Plus: Co může společnost nebo stát udělat pro to, aby se mladí lidé více zapojili ?

třeba i v rozhodovacích procesech?

Před čtyřmi dny 04:39

Meteor: Žárovky: Audioteaser na nový pořad o vědě na Dvojce

Přemýšlíte někdy o budoucnosti? Jak se promění medicína, co za nás bude dělat umělá inteligence, jak zvládneme klimatickou změnu a energetickou krizi? Jak se v tom všem vyznat? V Žárovkách si Pavla Hubálková a Jan Lukačevič si povídají s mladými vědci a vědkyněmi, kteří mění svět. O jejich výzkumech, proměnách budoucnosti a vědě jako vášni. Žárovky poslouchejte každou sobotu po 18:00 na Dvojce anebo kdykoli zpětně na mujRozhlas a v dalších podcastových aplikacích.