- Podcasty
- Lit

Poslechněte si podcast: Milena Jesenská byla umanutá, statečná a autentická. Její texty by dnes zbořily sociální sítě
Osmdesát let po smrti Mileny Jesenské už konečně víme, že vnímat ji jen jako milenku slavného autora, je nejen zastaralé, ale hlavně nepřesné. Dnes ji právem vnímáme jako velkou osobnost české novinařiny. V živém natáčení podcastu Lit na Světě knihy o jejím charakteru i jejích textech mluví novináři Erik Tabery a Kristina Němcová.
Lit
Lit je zapálený podcast o literatuře a knihách. Zveme si hosty a hostky, se kterými si povídáme o tom, co čteme a proč. Chceme zkrátka vědět víc a taky sebe i vás inspirovat.
Zábranský vs Hamplová: Upřímná výpověď o únavě i čekání na spásu české literatury
Jakou roli hraje pro autora nebo autorku debut? A co pak literární cena? I na to v živém natáčení podcastu Lit na veletrhu Svět knihy odpovídali spisovatelé David Zábranský a Kristina Hamplová.
Česká žena: Despekt k ženám v historii začíná už u jejich zrození
Historička Milena Lenderová přichází s historickou perspektivou na vývoj ženy od středověku až po dvacáté století. Knihu Česká žena přišla do podcastu Lit popsat publicistka Aneta Martínková.
Ceny Magnesia Litera jsou jako StarDance, konzervativní podívaná pro český literární rybníček
Rok se s rokem sešel a řady vítězů a vítězek literárních cen Magnesia Litera se znovu rozšířily. Knihou roku se stal román Letnice Miroslava Hlauča, který si zároveň odnesl i Literu za nejlepší debut. Nejen o tom se bavili Eva s Honzou v nejnovějším Litu.
Kniha, která se dá číst z obou stran. Román Byt je literární experiment
Dva čeští spisovatelé se rozhodli udělat něco úplně jiného. Nejen že napsali román spolu, ve dvou, rozhodli se ho také vydat tak, aby šel číst z jedné i druhé strany. Jan Němec a Jana Šrámková o románu Byt přišli povídat do podcastu Lit.
O duševním zdraví už mluvíme, zapomněli jsme ale na muže, říká Linda Bartošová
Duševní problémy trápí čím dál více lidí a stává se z nich celospolečenský fenomén. Novinářka Linda Bartošová vyzpovídala devět osobností, které zasáhly různé diagnózy – od vyhoření přes poruchu příjmu potravy až po deprese a úzkostné poruchy. Rozhovory s nimi vydala v knížce Jako by mě opustila všechna síla, o níž byl další díl podcastu Lit.
Pocta své matce. Monique na útěku od Édouarda Louise ale postrádá hloubku
Monique na útěku je další text francouzského spisovatele Édouarda Louise, který vychází v českém překladu. Vypráví (znovu) příběh své matky, která (znovu) odchází od svého násilnického partnera. O Louisovi i knize si přišla do Litu popovídat editorka a publicistka Eva Svobodová.
Bylo nám před revolucí líp? Nesmysl, vzkazuje Pavla Horáková v novém románu Okno na západ
Pavle Horákové, autorce románů Teorie podivnosti nebo Srdce Evropy, vychází na Velký knižní čtvrtek nová kniha. Jmenuje se Okno na západ a spisovatelka se v ní vrací do dob svého dětství a dospívání. O tom, že nemá ráda nostalgické tesknění po „starých dobrých časech“ přišla mluvit do podcastu Lit.
Zachránit ve válce sebe, nebo svoji vlast? Kniha Dokud rostou citronovníky hledá těžké odpovědi
Syrská válka a young adult. Jak jdou tyto dvě věci dohromady? To na příkladu románu kanadské spisovatelky se syrskými kořeny Zoulfy Katouh Dokud rostou citronovníky hodnotí Eva s Janem v nejnovější epizodě Litu.
Česká literatura se mění. Když dostane příležitost, může být světová, říká kritik Eder
Málokdo toho z české prozaické produkce přečte víc než Kryštof Eder. Literární kritik a redaktor přišel do podcastu Lit mluvit o tom, co se z české literatury pokusil servírovat tchaj-wanskému publiku a taky o své účasti v porotě nových Cen literární kritiky.
Dejte ženám pokoj, vzkazuje Alba de Céspedes v Zakázaném deníku
Vedete si deník? Hrdinka knihy italské novinářky kubánského původu Alby de Céspedes ano. Čtyřicátnice Valeria si jednou ilegálně v trafice koupí sešit v černých deskách a začne se před svou rodinou schovávat, aby do něj mohla psát. Co to pro ní znamená, rozebírají Eva s Honzou v novém Litu.