Český rozhlas - Rozhovory
Před dvěma dny

Poslechněte si podcast: Leonardo Plus: Doležalová: Tohle není volný trh, ale kapitalismus podvádění

Americko-evropská obchodní jednání vrcholí. Americký prezident Donald Trump hrozí až 50procentními cly. Spojené státy přitom byly desítky let považovány za největšího bezpečnostního a obchodního spojence Evropy. „Od roku 1918 by se Evropa bez amerických peněz nepohnula z místa,“ poukazuje pro Český rozhlas Plus historička ekonomie Antonie Doležalová, která působí na Univerzitě Karlově a na britském Cambridge.

48:49

Český rozhlas - Rozhovory

Vydává: Český rozhlas

Hosté ze všech možných oborů. Rozhovory do hloubky i s lehkostí.

Web

Dnes 25:35

Peníze a vliv Jany Klímové: Holub z ministerstva: Příští vlády musí sáhnout do daní

Vyšší výdaje na obranu bude Česko v příštích letech financovat větším dluhem, což je pragmatická cesta, ale je to dočasné, překlenovací řešení. Výhledově se totiž stát neobejde bez dalších zásadních reforem veřejných financí. Jinak se po roce 2035 těsně přiblíží k takzvané dluhové brzdě. V pořadu Peníze a vliv Českého rozhlasu Plus to tvrdí náměstek ministra financí a do loňska člen bankovní rady ČNB Tomáš Holub

Včera 22:31

Vinohradská 12: Kanye West, Hitler a koncert v Bratislavě

Kanye West na Slovensku. Bude, nebo nebude? Kde se vzala jeho adorace Hitlera? Proč se omlouvá za něco, co stejně opakovaně dělá? A věří tomu vůbec? Poví Karel Veselý, kulturní redaktor Alarmu a autor knihy Hudba ohně: Radikální černá hudba od jazzu po hip hop a dále. Ptá se Matěj Skalický.

Sezóna 2Epizoda 19Včera 23:43

Hovory: Praha žije ve dvou paralelních světech. Lidé bez domova vnímají město jinak, říká šéfka Pragulicu

„Když jsem se přestěhovala z Ostravy do Prahy, šokovalo mě, že tady jsou lidé bez domova. A Prahu mi ukazovali právě oni, takže to pro mě mělo obrovskou hodnotu. Nestačila jsem se divit, když jsem vyslechla i ty jejich příběhy,“ popisuje sociální podnikatelka a zakladatelka neziskové organizace Pragulic Tereza Jurečková.

Včera 23:34

Dopolední host: Šumavu je potřeba vnímat jako bytost, myslí si básník a spisovatel Ondřej Fibich

Celoživotní inspirací je pro Ondřeje Fibicha Šumava. Básník a spisovatel o ní v minulém roce vydal v pořadí už několikátou knihu. Jeho Šumavská abeceda obsahuje říkanky a krátké básničky na šumavské motivy, kterými autor přímo navazuje na svého strýce Vítězslava Nezvala.

Včera 15:42

Host Radiožurnálu: „Na druhé straně tůně je o něco lepší svět,“ přibližují herečky tajemství filmu Na druhé straně léta

Tajemnou bránu, kterou jako protagonistky snímku Na druhé straně léta objevily, jim režisér Vojtěch Strakatý vysvětlit zakázal. Herečky Eliška Bašusová, Nikola Kylarová a debutující Lucie Fingerhutová průchod do jiného světa alespoň přibližují. „Je to prostě jiné prostředí, kde odplouvají naše problémy, které máme u nás doma nebo na chatě,“ nastiňuje Eliška Bašusová. Jak herečky prožívaly výkyvy počasí při natáčení nebo své první slavnostní uvedení na karlovarském festivalu?

Včera 19:32

Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Odpolední publicistika: Následky blackoutu. Kontroly na německo-polských hranicích

Jaké otázky dnes probírala Bezpečnostní rada státu v souvislosti s pátečním rozsáhlým výpadkem elektřiny v řadě regionů Česka? Jak s odstupem několika dnů hodnotí tuto mimořádnou situaci provozovatelé mobilních sítí a jaký efekt může mít reciproční rozhodnutí polské vlády obnovit kontroly na hranicích s Německem?

Včera 24:02

Dvacet minut Radiožurnálu: Havárie byla hlavně souhra okolností. Se španělským blackoutem se nedá srovnávat, míní odborník

Okolnosti rozsáhlého výpadku elektřiny ve velké části republiky se začínají vyšetřovat. Co o příčinách blackoutu víme už teď? Proč se rekonstrukce vedení, na němž došlo k pádu vodiče, odkládala deset let? Vladimír Kroc se ptal Michala Macenauera, odborníka na přenosové sítě a ředitele strategie poradenské společnosti EGÚ.

Včera 19:01

Host Radiožurnálu: 2000 metrů do Andrijivky symbolizuje boje o každou vesnici Ukrajiny, říká dokumentarista Černov

Držitel Oscara za reportážní snímek 20 dní v Mariupolu uvádí na karlovarském festivalu nový film z blízkosti válečné fronty na Ukrajině nazvaný 2000 metrů do Andrijivky. „Hledali jsme příběh, který by představoval univerzální zážitky ukrajinských vojáků, kteří tehdy bojovali na dlouhé frontě tisíce kilometrů, který by byl symbolem jejich úsilí,“ popisuje válečný reportér Mstyslav Černov. Jak jako režisér uvažoval o tom, jak zachytit zkušenost vojáků na frontové linii?

Včera 25:27

Akcent: Filmová klasika na YouTube. Národní filmový archiv slibuje pestrý výběr i anglické titulky

Saša Michailidis se ptá publicisty a redaktora Filmového přehledu Martina Šrajera a filmového publicisty Pavla Sladkého. Národní filmový archiv spustil v prosinci loňského roku YouTube kanál Filmová klasika, který veřejnosti postupně zpřístupňuje vybrané české snímky. Nabízí hlavně tituly, které v běžné nabídce televizí nebo VOD platforem nenajdete. Jak se tvoří dramaturgie YouTube kanálu? Co ještě vylepšit? Repríza ze 14. 1. 2025.

Včera 25:07

Reparát: Umění debatovat učí děti kriticky myslet i vyjednávat

Umění debatování pomáhá dětem porozumět velkému světu, ve kterém vyrůstají. Děti si mohou vyzkoušet fungování regionálních i mezinárodních institucí, jako je Evropská unie nebo americký Kongres. Během debat se naučí pořádně argumentovat a hledat kompromis. „Jedná se o schopnosti, které se jim budou potom hodit v reálném životě, třeba v situacích se zaměstnavatelem,“ vyzdvihuje v pořadu Reparát Českého rozhlasu Plus Barbora Lacinová, předsedkyně Asociace debatních klubů.