- Podcasty
- Český rozhlas - Rozhovory

Poslechněte si podcast: Leonardo Plus: Chemik Kučera: Nealkoholické pivo už chutná jako klasické
Alkoholické, bez alkoholu a dnes i pod vlivem klimatických změn. Historie piva, jeho měnící se složení a výroba slouží jako průřezové téma napříč jinak vzdálenými vědeckými obory. „Nesmíme na to nahlížet z materiálního hlediska, že jdeme do hospody jen za pivem. Ale spíš z toho sociálního, že se u piva setkáváme,“ vysvětluje pro Český rozhlas Plus Lukáš Kučera z Katedry analytické chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
Český rozhlas - Rozhovory
Hosté ze všech možných oborů. Rozhovory do hloubky i s lehkostí.
Peníze a vliv Jany Klímové: Německý analytik: Green Deal je pro nás spíš další problém
Německá ekonomika už šest let v řadě stagnuje nebo klesá, což je nejdelší období od druhé světové války. Co jsou hlavní příčiny? Stárnutí populace, obrovské investice do zelených zdrojů, které chybí jinde, anebo konkurence Číny, vyjmenovává v rozhovoru pro pořad Peníze a vliv Českého rozhlasu Plus profesor Timo Wollmershäuser, vedoucí ekonomických analýz a prognóz renomovaného hospodářského institutu Ifo se sídlem v německém Mnichově.
Vinohradská 12: Extremista Bombic ve vazbě
Dostal zákaz šířit nenávistné příspěvky. Porušil zákaz šířit nenávistné příspěvky. Tvrdí to alespoň soud. Slovenského extremistu Daniela Bombice poslal do vazby. Proč jeho případ dráždí lidi z vládního Směru? Téma pro Barboru Šišolákovou, reportérku portálu 360tka. Ptá se Matěj Skalický.
Hovory: Pokud si někdo s 3 dávkami očkování myslí, že je proti covidu chráněny, tak není, varuje lékařka
„Těsně před začátkem pandemie covidu-19 mi zřejmě na covid zemřela maminka. Pak se u nás na JIPce objevil známý první pacient ,taxikář‘, kterého jsme pak převáželi na VFN na Karlově náměstí a nakonec zachránili,“ vzpomíná na první dny pandemie lékařka Martina Koziar Vašáková. Její specializací je vnitřní lékařství, pneumologie, alergologie a také klinická imunologie.
Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Odpolední publicistika: Návratová centra v Česku. Žloutenka typu A. Cla USA na zahraniční filmy
Jakou pomoc mají na základě mezivládní dohody nabízet ukrajinským běžencům v Česku takzvaná návratová centra? Jaké faktory se podle epidemiologů podílejí na výskytu žloutenky typu A? A jak má podle Donalda Trumpa přispět k obraně amerického filmového průmyslu uvalení stoprocentních cel na zahraniční snímky?
Klub Rádia Junior: Spisovatelka a novinářka Michaela Vetešková v Klubu Rádia Junior
Jak se stát reportérem? To a mnohem víc probereme s vedoucí redakce kulturního zpravodajství v Českém rozhlase Michaelou Veteškovou.
Dvacet minut Radiožurnálu: Pojar: Osobní setkání je nenahraditelné. To, že Zelenskyj přijel se svou ženou, ukazuje důvěru
Po dvou letech je v Česku ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Co přinesla jeho jednání s českými představiteli? Co může Česko a české firmy nabídnout v rámci vojenské podpory? A co má dělat Ukrajinské centrum národní jednoty, které vznikne v Praze? „Cílem je umožnit dobrovolné návraty Ukrajinců. Zároveň jde o koordinaci a podporu Ukrajinců žijících v Česku a podporu těch, kteří se nebudou chtít vrátit,“ říká poradce vlády pro národní bezpečnost Tomáš Pojar.
Akcent: Jindřich Polák 100: režisér Nebeských jezdců či Pana Tau řemeslo odkoukal a uměl sehnat peníze
Saša Michailidis se ptá dcery režiséra a scenáristy Jindřicha Poláka Kateřiny Polákové a publicisty, kritika Jana Lukeše. Ikarie XB 1, Nebeští jezdci, Návštěvníci, Pan Tau, Lucie, postrach ulice, Chobotnice z II. patra... Připomínáme si 100 let od narození Jindřicha Poláka. Vedle Miloše Formana je naším světově nejúspěšnějším režisérem, filmoví historici o něm ale vedou jen útlou složku. Jak to?
On Air: Neumíme předstírat. Novou desku inspiroval dokument o The Beatles, říká kanadská kapela Peach Pit
Indie-popová kapela z Vancouveru Peach Pit má na kontě čtyři alba, sbírá miliony poslechů měsíčně a vystupuje po celém světě. „Pardon, nevim, jak jsme vám to mohli udělat, ale před lety jsme tu hráli ve sklepním klubu koncert.. pak se z nás stala pořádná kapela a už jsme nikdy nepřijeli,“ znělo z pódia vyprodaného pražského klubu MeetFactory. Deset let fungování, nové album Magpie (v překladu straka) i jeho náročný proces vzniku probrali v rozhovoru pro Radio Wave.
Interview Plus: Radolinskij přivedl vlasovce na pomoc Praze a doplatil na to
- května 1945 začalo povstání českého lidu proti nacistickým okupantům. Zásadní roli v tom sehrál Československý rozhlas. Poté, co hlasatel Zdeněk Mančal pronesl větu „Je právě sechs hodin,“ už vysílal jen v češtině. „Nemůžeme říkat, že tato věta zahájila povstání. To by bylo nespravedlivé vůči těm, kteří se povstání pokoušeli připravit. I když vlivem okolností moc připravené nebylo,“ připomíná editor Českého rozhlasu Plus Petr Dudek, který se okolnostmi povstání zabývá.
Pro a proti: Lidé chtějí víc dětí, než mají, věří Jelínková (KDU-ČSL)
Porodnost v Česku ještě nikdy nebyla tak nízká. Počet obyvatel sice stoupá, ale jen díky migraci. „Vláda má povinnost dělat vše pro to, aby rodiče ve výchově dětí podpořila jak finančně, tak institucionálně,“ říká pro Český rozhlas Plus demograf Tomáš Sobotka, zástupce ředitele Vídeňského demografického institutu. „Stát by měl připravit podmínky, aby lidé realizovali svá přání. A přejí si víc dětí, než mají,“ dodává náměstkyně ministra práce Šárka Jelínková (KDU-ČSL).