Český rozhlas - Věda
Před pěti dny

Poslechněte si podcast: Laboratoř: Na Sibiři se našla kojená vlčata z doby ledové

Nový rozbor genomu dvou psovitých šelem z doby ledové ukázal, že šlo o dvě vlčí sestry, dokonce o dvouměsíční kojená vlčata. Nebyli to psi, jak se dřív vědci domnívali. Jedná se o náíez ze Sibiře starý 14 000 let, z lokality kde už během pravěku žili lidé.

24:02

Český rozhlas - Věda

Vydává: Český rozhlas

Pro fanoušky vědeckých objevů a technických zajímavostí.

Web

Včera 25:39

Věda Plus: Tomáš Čermák, mladý vědec a bývalý student Biskupského gymnázia v Hradci Králové (kde získal ocenění Středoškolák roku), nastupuje na Imperial College v Londýně

Kýbl a ultrahustý filtr ? dvě nejdůležitější pomůcky, které využívají parazitologové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, když pátrají po ptačích motolicích na přírodních koupalištích. Jak se testuje nová metoda na vyhledávání cerkárií? - Částice kosmického záření se srážejí a odrážejí jako koule na kulečníku. Někdy si ho astronauti nevědomky posílají mezi sebou. Čeští vědci to chtějí měřit novým experimentem.

Včera 03:56

Síťovka: Bláznivé rekordy: Kolik měří nejdelší chlupy na uších nebo nejvyšší účes na světě?

Co všechno jsou lidé ochotní zkusit, aby si připsali světový rekord? Na sport zapomeňte. V podcastu Síťovka se podíváme na pořádně ulítlá prvenství.

Před dvěma dny 26:18

Věda Plus: Trénování evakuací ve virtuální realitě šetří peníze a architekti v ní můžou ověřovat únikové trasy ještě před výstavbou domu

Jak to funguje? - Válka na Ukrajině ukazuje, jak důležitou roli hrají v bojích drony. Speciální kurz o nich proto nabízí i Univerzita obrany v Brně. - Světová zdravotnická organizace varuje před ubývajícím množstvím očkovaných v Evropě. To ohrožuje lidi, kteří se očkovat nemohou. Jaká jsou aktuální čísla?

Před třemi dny 25:28

Věda Plus: Pěstovat vodní řasy ve velkém je náročné

V hluboké vodě se to nevyplatí. Co na nich zkoumají čeští vědci? - S magazínem Experiment se vydáme do Panonie - horké a suché oblasti mezi severem Chorvatska a jihem Moravy. Rostou tam odolné rostliny, které by se mohly přidávat do městských trávníků. - Bude letošní předvolební kampaň dutá, jak píší někteří komentátoři, vzhledem k tomu, že své programy strany zveřejní až v září - a teď se komunikace odehrává ve velkém hlavně na sociálních sítích? Na co se máme připravit - z psychologického hlediska? Moderuje Lucie Vopálenská.

Před třemi dny 03:51

Antivirus: Podvodné reklamy, falešná call centra a bezcenné kryptoměny. Co mají společného online podvody?

Podvodné reklamy na sociálních sítích a ve vyhledávačích. Kryptoměny, které během chvíle ztratí všechnu hodnotu. Falešní bankéři, kteří zní jako z profesionálního call centra. To jsou podvody, které se týkají milionů lidí. Když se podaří část z nich zablokovat, pachatelé hned najdou novou cestu, jak dál oběti okrádat. Co mají všechny tyto podvody společného?

Před třemi dny 41:04

Planetárium: O skutečných Broučcích: světlušky hmyzem roku a dva tisíce let staré obrazy z antických váz

Světlušky, hmyz roku 2025 (4:41) – Mýty, omyly a novinky astronomie: Oortův oblak jako kometární „lednice“ (16:56) – Červená a černá: obrazy z antických váz (22:35)

Před čtyřmi dny 06:16

Jihočeské nebe: Unikátní těleso, které přiletělo z mezihvězdného prostoru do naší soustavy, pozorují astronomové

Na přelomu června a července objevili astronomové v Chile velmi pozoruhodné těleso. „Známe dosud pouze dva objekty tohoto typu, tento je třetí, takže je to úplný unikát. Podle dráhy víme, že těleso přiletělo z mezihvězdného prostoru do naší sluneční soustavy a zase vyletí, možná k jiné hvězdě,“ říká jihočeská astronomka Jana Tichá.

Před čtyřmi dny 49:39

Leonardo Plus: Psycholožka: Mozek nerozeznává psychickou, nebo fyzickou bolest

„Emoce se učíme postupně rozpoznávat, označovat – a je to práce na celý život,“ říká sociální psycholožka Iva Poláčková Šolcová z Psychologického ústavu Akademie věd České republiky, která působí i na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy a v Národním institutu SYRI. „Mozek nerozeznává psychickou, nebo fyzickou bolest. Zranění z online prostoru jsou tak stejně děsivá, ne-li děsivější,“ zdůrazňuje v pořadu Leonardo Plus natáčeného na Týdnu Akademie věd. (Repríza.)

Před čtyřmi dny 24:04

Leonardo Plus: Emoce jako součást našeho života

Emoce v extrémním prostředí vesmíru nebo emoce v kyberprostoru a tipy na to, jak s nimi pracovat a jak se naučit je regulovat - to je téma Leonarda Plus natočeného na festivalu Týden Akademie věd se sociální psycholožkou Ivou Poláčkovou Šolcovou. Moderuje Šárka Fenyková.