Český rozhlas - Rozhovory
Včera

Poslechněte si podcast: Klub Rádia Junior: Sociální a kulturní antropoložka z Akademie věd ČR Johana Wyss v Klubu Rádia Junior

Johana je uznávanou vědkyní v antropologii, věnuje se kolektivní paměti a dynamice mezilidských vztahů. Je máma a velká propagátorka žen ve vědě. Moderuje Denisa Kimlová a Sofia Müllerová. Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.

40:42

Český rozhlas - Rozhovory

Vydává: Český rozhlas

Hosté ze všech možných oborů. Rozhovory do hloubky i s lehkostí.

Web

Včera 20:08

Vinohradská 12: USA #4: Víme, proč Amerika zvolila Trumpa

Vrátil se, zvítězil. 47. prezidentem Spojených států se stane Donald Trump. Kde, proč a jak trumfnul Kamalu Harrisovou? Debata dvou hostů – Kateřiny Březinové, amerikanistky z Metropolitní univerzity Praha, a Milana Babíka, experta na mezinárodní vztahy. Ptá se Matěj Skalický.

Včera 23:35

Hovory: Sklářský učeň se hlavně nesmí bát ohně, tvrdí mistr a francouzský rytíř umění Drobný

„Už jako malý kluk mě fascinovalo dívat se na skláře. Pozorovat, jak to sklo teče, jak se fouká a jak se z něj za chvíli stane sklenička a nádherný výrobek. U váz to tedy trvá déle,“ vzpomíná sklářský mistr Zdeněk Drobný. V červnu 2024 získal od francouzského ministerstva kultury rytířský Řád umění a literatury.

Včera 23:23

Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Odpolední publicistika: Tábor Harrisové. Názor Čechoameričana na volby. Vztahy USA a EU po volbách

Jak se tábor americké prezidentské kandidátky Kamaly Harrisové vyrovnává s volebním triumfem Donalda Trumpa? Jaké voličské skupiny se zjevně tentokrát nepodařilo demokratům oslovit tak, jak doufali? Co znamená návrat Donalda Trumpa do Bílého domu z pohledu jednoho z jeho voličů, Čechoameričana žijícího na Floridě? A jaké by mohl mít geopolitické dopady i ve vztahu k EU? Poslechněte si celou odpolední publicistiku s Vladimírem Krocem.

Včera 52:43

Buchty: Co si myslí budoucí architekt o ideálním domečku? Měla by to být chýše obklopená mořem a makovicemi

Ivana a Zuzana tentokrát ve studiu přivítaly jogína, pekaře a doktora města aka budoucího architekta Filipa Janíka. Všichni tři probírali nejen obsah jeho plátěnky, ale i to, co znamená, když někdo něco drží jako prase kost.

Včera 23:57

Dvacet minut Radiožurnálu: Grilování eurokomisařů je ‚tanec mezi minami’, říká Nerudová

Ve výborech Evropského parlamentu pokračují třetím dnem slyšení s kandidáty na členy nové Evropské komise. Ta se přitom nyní bude muset připravit na nová jednání s Donaldem Trumpem, který podruhé zvítězil v amerických prezidentských volbách. „Je potřeba Trumpovi vysvětlovat, že obchodní války nikdy nikomu nic dobrého nepřinesly,“ vysvětluje v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu europoslankyně a ekonomka Danuše Nerudová (STAN).

Včera 27:06

Akcent: Národní divadlo Brno chce být veřejnou kulturní institucí. Muzea to neláká, zní v Akcentu

Saša Michailidis se ptá ředitele Národního divadla Brno Martina Glasera a prvního místopředsedy Asociace muzeí a galerií ČR a ředitele Muzea čs. opevnění z let 1935–38 v Králíkách Richarda Sichy. Od ledna příštího roku se budou moci příspěvkové organizace transformovat ve veřejné kulturní instituce. Bude ale o tuto změnu ze strany organizací a jejich zřizovatelů zájem? Jaké výhody by měla tzv. VKI přinést?

Včera 33:13

ArtCafé: Nina Kohout: Gentle Autopsy je uzavření jedné kapitoly

Gentle Autopsy Niny Kohout je skvělou ukázkou talentu, touhy experimentovat i osamostatnění se. V pouhých 21 letech vydala album, které stvrdilo její postavení na slovenské scéně a prosazuje se díky němu i v Anglii, kde aktuálně žije. Kohout vypráví o aktuální desce, studiu hudební produkce na britských ostrovech i o „snaze najít balanc mezi intenzivní kariérou hudebnice a osobním štěstím“. Moderuje Michal Pařízek.

Včera 30:47

Lit: Hororový Otesánek. Máte se bát a být dojatí zároveň, říká Jonáš Zbořil o své první próze Flora

Básník, publicista a teď už i prozaik Jonáš Zbořil přišel do Litu představit svůj nový román Flora. Ten se odehrává v „místě mezi místy“.

Včera 23:51

Houpačky: Často si rodiče myslí, že jsou v pořádku. Po narození dětí ale musí bojovat se starými traumaty

„Teď už dokážu zavřít dveře do studia a vypnout, ale je to extrémní práce. Když jsem s projektem začínala, brečela jsem doma, měla jsem úzkosti. Brečela jsem i při rozhovorech, někdy jsme museli nahrávání stopnout,“ říká Romana Kubecová, autorka podcastu Vychovávej s láskou a letošní laureátka ceny Gratias Tibi pro mladé lidi, kteří mění svět kolem sebe k lepšímu.