- Podcasty
- Český rozhlas - Rozhovory

Poslechněte si podcast: Klub Rádia Junior: Jaroslav vede vnučku Amélii k chovu poštovních holubů. Mají jich 150
Tyto zajímavé ptáky chová Jaroslav už od mládí. Je to náročný koníček? Jak se takový holub připravuje na závody a může letět, kam chce majitel? A jak to baví jeho vnučku Amélii Šturm? Moderuje Eva Sinkovičová.
Český rozhlas - Rozhovory
Hosté ze všech možných oborů. Rozhovory do hloubky i s lehkostí.
Pot: Kdo komu otevírá dveře? Rozkošatěná Michelle Losekoot o kreativitě v milostných vztazích
Je jaro, Michelle je zamilovaná a moderátoři Karel s Eliškou mohou konečně položit svou oblíbenou otázku: „Jak jste se poznaly?”. Hostkou ve studiu byla digitální vypravěčka Michelle Losekoot, která pomáhá lidem napříč obory objevovat kreativitu. Michelle je vášnivá, cílevědomá a citlivá vizionářka. Kreativita se jí propisuje do všech vztahů, zejména do těch milostných.
Klub Rádia Junior: Vědecký pracovník Národního muzea Jiří Moravec v Klubu Rádia Junior
Tentokrát ve zvířecím Klubu probereme hady z naší přírody s opravdovým "haďákem". Povíme si, jak žijí, proč je máme chránit a vážit si každého setkání s nimi! Moderuje Veronika Hájková.
Jihočeši: Její babička viděla kometu, ona o tom snila také. I tento moment přivedl Janu Tichou k astronomii
Českobudějovická rodačka Jana Tichá je, bez nadsázky řečeno, osobností známou v mnoha zemích planety. Astronomka a objevitelka planetek se jako první Češka stala členkou mezinárodní komise pro pojmenovávání planetek a komet, které v současnosti dokonce předsedá. Zároveň je už od roku 1992 ředitelkou Hvězdárny a planetária v Českých Budějovicích s observatoří na Kleti. Její jméno nese planetka 5757 Tichá.
Blízká setkání: To nejlepší z Blízkých setkání uplynulých dní (1/2)
To nejlepší z Blízkých setkání uplynulých dní
Laboratoř: Psychiatr Horáček: Mozek nemá na to, aby si zařadil trauma
Prožitá traumatická událost z války na sebe stáhne všechny emoce, ostatní potlačí. Nová studie z Varšavy uvádí, že každá válka výskyt posttraumatické stresové poruchy zdvojnásobí. „Traumatizovaným lidem se stává, že sami sebe prožívají bez emocí,“ potvrzuje psychiatr a neurovědec Jiří Horáček.
Hobby magazín: Travní sekačky by po zimě neměly po nastartování vibrovat. U řetězových pil je důležitý ostrý řetěz
Máme tady jaro a s ním přichází i první sečení trávy a také začátek přípravy dřeva na zimu. Dodnes nejvýkonnější pomocníci používají spalovací motory a tato doba je pro ně většinou prvním probuzením po zimním spánku. Co dělat, když motor nemůžeme nastartovat?
Osobnost Plus: Kofroň: Trump není proruský, ale část jejich zájmů je stejná
Mírový plán amerického prezidenta Donalda Trumpa nutí Ukrajinu, aby uznala ruskou kontrolu nad téměř všemi okupovanými částmi Ukrajiny a smířila se s tím, že nebude členem NATO. Spojené státy navíc zruší sankce, které na Rusko uvalily po roce 2014. „Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je mezi dvěma mlýnskými kameny, zato v Rusku museli otevřít pár lahví dobrého šampaňského,“ hodnotí návrh pro Český rozhlas Plus politický geograf Jan Kofroň.
Host Lenky Vahalové: Planetolog Petr Brož: Vsadil jsem se, že Elon Musk do konce roku 2026 nepošle člověka na Mars
„Jednou jsem napsal na Twitter, že se vsadím s kýmkoliv o krabici vína. Když se podíváte, jaké je teď datum, tak je vidět, že k tomu Elon Musk tak blízko nemá. Takže očekávám 1. nebo 2. ledna 2027, že nějaký dopravce bude ve velkém přivážet ty krabice,“ směje se Petr Brož. Jako vědecký pracovník působí v Geofyzikálním ústavu Akademie věd a specializuje se na projevy sopečné činnosti na povrchu Marsu.
Středočeská setkání: Květiny na nás úžasně působí, otevírají nám srdce, říká majitelka květinové farmy Míla Hilgertová
Míla Hilgertová žije ve Velkých Přílepech na Praze-západ a pěstuje tam krásu. Na své květinové farmě nazvané Kytky od potoka má něco mezi osmdesáti a sto druhy květin. Na začátku nevěděla o pěstování rostlin vůbec nic a učila se za pochodu, metodou pokus omyl. Nejprve vysadila svoje oblíbené tulipány a na třicet druhů trvalek. A zkoušela, co bude a nebude fungovat.
Stříbrný vítr: Kateřina Rusinová: I v paliativní medicíně se nejde víc radosti, než by se mohlo zdát
Paliativní medicína je krásný obor a najde se v ní daleko víc radosti, než by se na první pohled mohlo zdát, říká Doc. Dr. Kateřina Rusinová, jejíž tvář znáte nejen z dokumentu Jednotka intenzivního života, ale i z dětských rolí. Odchází z práce často s pocitem spokojenosti či dokonce štěstí? Jak zní její slova povzbuzení všem nevyhraněným studentům? A na co dbá jako maminka tří dospívajících dětí?