Jak to vidí...
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Černý: O členství v EU jsme hodně stáli. Nepochopili jsme ale, že je třeba budovat pozici i uvnitř

Před 20 lety vstoupila Česká republika do Evropské unie. Členskými státy se spolu s ní stalo dalších devět zemí z jižní a východní Evropy a z Pobaltí. Co nám 20 let členství v evropské rodině dalo? Umíme plně využívat šance, které se nám nabízejí? A čeká Unii další rozšíření? Zita Senková se zeptala zahraničněpolitického komentátora Adama Černého.

26:26

Jak to vidí...

Vydává: Český rozhlas

Aktuální názory a komentáře nezávislých osobností na dění kolem nás.

Web

Včera 25:34

Politolog: Vládní politici na atentátu na Fica chtějí získat body. Emoce mají uklidnit, ne eskalovat

Politolog Lubomír Kopeček se zamyslí nad možnými dopady atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica na slovenskou společnost a politickou kulturu. Jaké důsledky může mít vyhrocená rétorika některých vládních politiků?

Před dvěma dny 24:57

Analytik: Budoucnost médií? Středoevropský scénář je u nás málo pravděpodobný. Chybí velká ideologie

V Praze se uskutečnila konference Novinářské fórum, kterou pořádal Nadační fond nezávislé žurnalistiky. Fórum se věnovalo tématu ohrožení svobody médií ve střední Evropě, podpoře lokální žurnalistiky či kulturní publicistice. Ubrání se česká média středoevropským scénářům? Kdo může zatáhnout za pomyslnou brzdu? Analytik sociálních dat Josef Šlerka představí i nový model generativní umělé inteligence a vyjádří se k problematice predátorského využívání AI.

Před třemi dny 24:39

Ekonom Kovanda: Inflační spirála se znovu roztáčí. O katastrofu nejde, hypotéky ale levnější nebudou

Podle dat Českého statistického úřadu meziroční inflace nečekaně zrychlila až na 2,9 %. Co ji opět posunulo nahoru? Proč se roztočila cenová spirála? „Klíčovým důvodem je habaďůra obchodních řetězců, které si do Velikonoc dávaly na koncové ceny potravin pozor, teď ale bez opodstatnění znovu zdražují,“ říká ekonom Lukáš Kovanda. V audiozáznamu ještě přiblíží další protest odborů a vysvětlí, proč sílí poptávka po zlatě.

Před čtyřmi dny 24:44

Politolog Just: Více lajků než Langšádlová? Sto dní hájení Ženíškovi nikdo z TOP 09 zřejmě nedá

Po bezmála dvou týdnech od rezignace Heleny Langšádlové a hledání jejího nástupce se TOP 09 napodruhé pokusí obsadit post šéfa resortu pro vědu, výzkum a inovace. Nominaci poslance Marka Ženíška již schválil výkonný výbor strany. Jde o ideálního kandidáta pro uklidnění situace? Politolog Petr Just se ještě vyjádří k problematice publikování v predátorských časopisech a zamyslí se i nad tím, kde končí humor v politice.

Před pěti dny 27:28

Co ji naučil první syn a v čem byly jiné jeho sestry? O mateřství s Evou Kličkovou, editorkou Dvojky

Představovala si jako malá, jaká bude maminka? Čemu ji naučil prvorozený Adam a v čem byly po narození jiné jeho sestřičky Barborka a Terezka? O čem přemýšlí matka, když stojí nad svými spícími dětmi? Obejde se rodina dvou novinářů bez důkladného plánování? Co by se podle Evy Kličkové mělo rozdávat s pozitivním těhotenským testem? Je role matky v naší společnosti doceněná? Co by dělala, kdyby dostala den volna? Uvažuje o chvíli, kdy vypustí své děti do samostatného života?

Před týdnem 26:30

Gerontoložka: Pokud naše populace zestárne úspěšně, problém to nebude. Péči o zdraví ale podceňujeme

Populace stárne a je jasné, že se lékaři téměř všech oborů budou během své praxe stále častěji setkávat s geriatrickými pacienty. Jaká je budoucnost geriatrické péče? Jaké jsou parametry zdravého dožití a proč v této oblasti za ostatními vyspělými státy pokulháváme? „Bohužel jsme rozmazlení. Klademe důraz na zdravotnictví a prevenci a péči o zdraví zanedbáváme,“ odpovídá gerontoložka Iva Holmerová. Co dělat lépe? A jaký vliv na zdraví má změna klimatu?

Před týdnem 25:46

Sociolog: Na Losny a Mažňáky rozděleni nejsme. Štěpících linií ve vztahu k Evropské unii je více

Uplynulo 20 let od našeho vstupu do Evropské unie. Jak dnes vnímáme naši pozici v Evropě? Jsme spokojeni s členstvím v evropských strukturách? „Češi jsou vždycky trochu nespokojení. EU je instituce a ty my nemáme rádi. Striktně na Losny a Mažňáky ale rozděleni nejsme. Postoje k EU jsou mnohem různorodější,“ říká sociolog Martin Buchtík. Jak se o Unii debatuje? A jaké výzvy nás čekají?

Před týdnem 24:00

Historik Stehlík: Česko je jednou z mála zemí, které nespočítaly své padlé z druhé světové války

Před 79 lety skončila druhá světová válka v Evropě. Je připomínání nejtragičtější události v novodobých dějinách dostatečné? Kolik toho o klíčových momentech války ještě nevíme? „Pamětníci nás opouštějí. My ale ani po tolika letech nemáme jedinou kvalitní publikaci, která by pokrývala základ,“ říká historik Eduard Stehlík. Nakolik jsme podle něj vzhledem k naší historické zkušenosti ostražití? Jak mluvit s Kremlem? A co odkryla reakce Západu na inauguraci Vladimira Putina?

Před týdnem 24:33

Biskup: Svoboda nepřichází sama od sebe. Je třeba o ni usilovat a postavit se násilí a demagogii

Zamyšlení biskupa Václava Malého nad současnými hodnotami Evropské unie, nad významem svobody a nad hrdinstvím. Připomene také herečku Simonu Postlerovou, události Pražského povstání z května 1945 a co vlastně znamená usilování o mír.

Před týdnem 23:41

Politolog Kopeček: Kočička i mimozemšťané. Češi v eurovolbách opět ukazují, jak cizí pro ně EU je

Už za měsíc se uskuteční volby do Evropského parlamentu. Politickým debatám dominuje téma migrace a spor o nedávno schválenou azylovou reformu EU. Jak hodnotit dosavadní kampaň? V čem se volby do europarlamentu liší od voleb domácích? A proč jsou Češi a Češky vůči EU stále tak euroskeptičtí? Politolog Lubomír Kopeček ještě pohovoří o marketingových zápasech či o tom, jak se v čase vyvíjela a měnila rychlost informací.