- Podcasty
- Český rozhlas - Komentáře a glosy

Poslechněte si podcast: Jak to vidí...: Historik Stehlík: Po setkání Trump-Zelenskyj svět zažil šok. Mnichov a 30. léta ale znovu nežijeme
Bezpečnost a obrana země jsou témata, u kterých by měly být vlastní zájmy upozaděny. Historie i současnost ale ukazují opak. O čem nás může poučit minulost? Nakolik nevhodná mohou být historická přirovnání třeba v rámci předvolebního boje? A jak pevné, anebo křehké jsou spojenecké úmluvy a vztahy mezi zeměmi? Jan Burda se zeptal ředitele Památníku národního písemnictví Michala Stehlíka.
Český rozhlas - Komentáře a glosy
Nejnovější události očima novinářů a odborníků.
Dvacet minut Radiožurnálu: Tůma: Bezpečnostní služba lidi neumlčí. Uhlídat davy není v silách extraligy
Hokejová extraliga přinesla vulgární urážky nebo fanoušky, kteří při zápase uvolnili šrouby upevňující plexisklo. Kdo a co by měl udělat, aby se takové věci neopakovaly? „Můžete posílit bezpečnostní službu, ale když na vás budu chtít křičet, tak na vás křičet budu. V tom mi pořadatelská služba nezabrání,“ říká v pořadu Dvacet minut radiožurnálu Jan Tůma, prezident Asociace profesionálních klubů ledního hokeje a generální manažer hokejového klubu BK Mladá Boleslav.
Názory a argumenty: Petr Fischer: Obrana rukojmím boje o pozornost
Politický boj se dnes nevede o ideologie ani jednotlivé politiky, ale o pozornost. Kdo má pozornost médii, a dokáže ji udržet, ten má naději, že se dostane k moci. Americký prezident Donald Trump to pochopil dávno, když politiku přetvořil v permanentní reality show, ve které nejde o to, co se schvaluje či rozhoduje, ale o to, že každý den bere velký kus globálního mediálního času a prakticky nemizí z titulních stran a primetimeových oken.
Názory a argumenty: Jan Fingerland: Gazané si vzali slovo
Do hry o Gazu vstoupil nečekaný prvek. Na několika místech lidé vyšli do ulic, nebo jejich zbytků, aby dali najevo, co chtějí. Říkají, že chtějí mír, a také, že si přejí, aby Hamás odešel od moci, propustil rukojmí, a umožnil tak konec války.
Názory a argumenty: Libor Dvořák: Sankce Rusku opravdu vadí, ale válku Ukrajině nevyhrají
Zatím nenastal čas rušit sankce proti Rusku, které pokračuje v agresi proti Ukrajině. Po pařížském summitu tří desítek zemí podporujících Kyjev to prohlásili četní evropští politici. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského se všichni shodli na tom, že Moskvě navzdory současným jednáním o příměří vedeným Spojenými státy nejde o skutečný mír.
Názory a argumenty: Alexandr Mitrofanov: Noví ruští emigranti návrat do vlasti nechystají
OutRush je výzkumný projekt European University Institute o ruské emigraci po 24. únoru 2022. Hlavní závěr zní: Ti, kteří z Ruska emigrovali v letech 2022 až 2024, s návratem nespěchají. Chtěli by bezpečnostní záruky a politické změny v zemi.
Názory a argumenty: Poslechněte si všechny páteční komentáře s Petrem Schwarzem
Grónsko aneb O co tady doopravdy jde. Gazané proti Hamásu. Noví ruští emigranti návrat do vlasti nechystají. Obrana rukojmím boje o pozornost. Čas na zrušení ruských sankcí?
Glosa Plus: Eva Turnová: Mísa živejch červů
S dobrým přítelem člověk často pociťuje stejný dotyk věčnosti jako v partnerství. Podobně křehká je ale i hranice, kdy hlavou projede místo souznění zkrat. Nemyslím pseudovztahy, které končí tím, že jedna kamarádka na party zjistí, že ta druhá má lepší rtěnku.
Jak to vidí...: Jana Klímová: Více než cla škodí firmám chaos, který Trump vytváří. Proč to byznysmen jako on dělá?
Americký prezident Donald Trump zavádí od 2. dubna cla ve výši 25 % na dovoz všech automobilů, které nejsou vyrobeny ve Spojených státech. Jak budou reagovat evropské automobilky? Jak se změna dotkne českého sektoru? A v čem se může ochranářská politika Donaldu Trumpovi vymstít? Analytička Jana Klímová ještě vysvětlí, jakou příležitostí mohou být pro tuzemský průmysl plánované vyšší výdaje na obranu, i to, co brzdí podpis smlouvy na dostavbu Dukovan.
Zápisník zahraničních zpravodajů: Kamenné moře plné koz. Lokalita Cholpon-Ata v Kyrgyzstánu je starověký chrám pod širým nebem
Petroglyfy jsou jednou z nejstarších forem umění. Obrazy na skalách a kamenech vytvářeli naši předchůdci téměř na celém světě. Najdete je i v Kyrgyzstánu, hornaté zemi v severovýchodní části střední Asie. Nejlépe se petroglyfy zachovaly v nepřístupných údolích a v horských sedlech, ale mnohem snazší je vydat se za nimi do okolí jezera Issyk-Kul.
Ranní úvaha: Eva Janáčová: Jména a zase jen jména
Pinkasova synagoga se nezapomenutelným způsobem zapsala do paměti jednoho mého amerického kolegy, který v 60. letech spolu se svými rodiči navštívil Prahu. Když jsem se ho opakovaně ptala, co dalšího si z výletu vybavuje, odvětil, že nic. Žádný Pražský hrad, ani Karlův most, pouze a jen starobylou synagogu plnou jmen obětí holokaustu.