- Podcasty
- Český rozhlas - Rozhovory

Poslechněte si podcast: Interview Plus: Buchtík: Motiv antifiala je silnější než antibabiš
Průzkumy už řadu měsíců naznačují jasnou dominanci hnutí ANO. Podpora pro nejsilnější opoziční stranu se drží nad 30 procent a podle sociologa Martina Buchtíka, ředitele analytického ústavu STEM, je nepravděpodobné, že by náskok ztratilo. „Pravděpodobnost je přes 90 procent, že získá nejvíce hlasů. Volby z mého pohledu ovšem nevyhrává ten, kdo získá nejvíc hlasů, ale ten, kdo dokáže sestavit vládu,“ podotýká pro Český rozhlas Plus.
Český rozhlas - Rozhovory
Hosté ze všech možných oborů. Rozhovory do hloubky i s lehkostí.
Buchty: Bez špetky matematiky si člověk nekoupí ani podprdu
Zuzana a Ivana ve studiu přivítaly studenta matematiky Ondru, kterého jako hosta nominovala jeho holka. Toho se vyptávaly na to, jestli se předsudky vůči matematikům zakládají na pravdě a v čem spočívá obecná matematika, které se věnuje.
Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Odpolední publicistika: Novela školského zákona. Kybernetické útoky na Česko. Odsouzení Pelty
Jaký přínos by měla mít novela školského zákona, která po dlouhých odkladech prošla Poslaneckou sněmovnou? A jaké otázky stále provázejí přesun financování nepedagogických pracovníků ze státu na kraje, města a obce? Na jakém základě dospěly bezpečnostní úřady k závěru, že za špionážními útoky na komunikační síť ministerstva zahraničí stála čínská kyberšpionážní skupina? A do jaké míry přispělo k očistě českého fotbalu rozkrytí korupční kauzy?
Akcent: Fassbinder překvapuje i dnes. Ve filmu byl výsostně spontánní, na divadle progresivní
Saša Michailidis se ptá Zuzany Augustové z teatrologického týmu Ústavu pro českou literaturu AV ČR a vedoucího kina Ponrepo při Národním filmovém archivu Davida Havase. Hořké slzy Petry von Kant ve vltavské rubrice Večerní drama nám připomínají 80 let od narození filmového a divadelního režiséra Rainera Wernera Fassbindera. Čím se vyznačuje dílo klíčové osobnosti nové vlny německé kinematografie? Čím ještě dnes může inspirovat?
O čem se mluví v Olomouckém kraji: Na Jesenicku otrávili čtyři vlčí mláďata. Jak často takové věci dějí? Odpovídal odborník
Nedávná otrava čtyř vlčích mláďat v Rychlebských horách otřásla nejen ochránci přírody, ale i širokou veřejností. Jaký je skutečný stav šelem v Olomouckém kraji a v celé České republice? Jak často dochází k podobným útokům a co se dělá pro ochranu vlků i dalších vzácných obyvatel našich hor a lesů?
Dvacet minut Radiožurnálu: Zdechovský o kontrole dotací: Slovenská vláda se nás snaží zastrašit. Prověřujeme i kauzu Haciendy
Europoslanci z Výboru pro rozpočtovou kontrolu se na Slovensku zabývají čerpáním evropských dotací, například v kauze „haciendy“. Tamní vláda se hájí a označuje návštěvu za trestnou výpravu z Bruselu. Co zatím výbor zjistil? A prověřují jeho členové konkrétní podezření? Na otázky Vladimíra Kroce odpovídá Tomáš Zdechovský, europoslanec (KDU-ČSL) a šéf kontrolní mise.
Interview Plus: Kalhousová: Hladovějící Gazané Hamás neobměkčí
Nová izraelská ofenziva v Pásmu Gazy za šest týdnů nuceně vysídlila víc než 600 tisíc Palestinců. Nemocnicím dochází zdravotnický materiál i léky, Gazané trpí hladem, přičemž OSN upozorňuje na to, že Izrael používá jídlo jako zbraň. „Blokádou potravin se Izrael snažil dosáhnout ústupků ze strany Hamásu a celou populaci potrestal tím nejhorším možným způsobem,“ zdůrazňuje pro Český rozhlas Plus Irena Kalhousová, ředitelka Herzlova centra izraelských studií.
Lit: Musíme mladý kluky podporovat ve čtení, že je to cool, říká Douglas Stuart
Úspěšný románový debut Shuggie Bain mu vynesl Bookerovu cenu, v češtině teď vychází jeho druhá kniha Mladej Mungo. Skotský spisovatel a designér žijící v New Yorku Douglas Stuart byl na návštěvě Prahy a přišel i do Litu.
Osobnost Plus: Novinář Sybera: Rusko kombinuje raketové a hackerské útoky
V kyjevských ulicích řvou sirény a zároveň zní techno. V kyjevských bytech se balí kufry k útěku, ale i vybalují knihy, protože život pokračuje. „Teď jsou velmi časté třeba hackerské útoky na různé instituce, ať už jsou to nemocnice, požární stanice nebo bankovnictví,“ říká pro Český rozhlas Plus analytik a novinář Adam Sybera, který momentálně pracuje v redakci The Kyiv Independent.
Bourání: Pohovku vyzkoušet, nekupovat online. Radí designéři pohodlného nábytku JanskyDundera
Cenovka je relativní. Vyplatí se koupit si dražší věc a pak ji dlouho používat. Takhle to vidí designéři Matěj Janský a Cyril Dunděra. Říkají tomu asketický luxus.
Život k nezaplacení: Většina škol pomocné profese nemá. Přitom snižují neúspěšnost studentů o polovinu, upozorňuje Prokop
Novela školského zákona zavádí do systému pozice sociálního pedagoga, speciálního pedagoga nebo školního psychologa. Na podpůrné profese dosud školy žádaly o dotace z evropských fondů, přitom obzvlášť v chudších školách se státu vyplatí. „Podpůrné profese, které pomáhají učitelům zvládat situaci, dokážou redukovat neúspěšnost na polovinu toho, co je běžné, což je obrovský úspěch,“ vyzdvihuje sociolog Daniel Prokop. Jak více školám umožnit najmout psychologa nebo preventistu?