- Podcasty
- Český rozhlas - Rozhovory

Poslechněte si podcast: Hovory: Zahrada je lék na deprese i Alzheimera, věří Leffler
„Mám pocit, že ji předělávám pokaždé, když do ní vkročím, protože to je nekonečná laboratoř,“ říká o své zahradě v jižních Čechách krajinný a zahradní architekt a zakladatel ateliéru Flera Ferdinand Leffler. Zahrady mají být podle něj místem radosti a klidu, a to jak ty soukromé, tak i veřejné parky. Snaží se je proto rehabilitovat od minulosti, kdy byly spíše místem, kde se musí pracovat a lopotit se.
Český rozhlas - Rozhovory
Hosté ze všech možných oborů. Rozhovory do hloubky i s lehkostí.
Balanc: Evoluce a láska: Rodiče stále ovlivňují naše vztahy, i když si to nemyslíme
Jak si vybíráme partnery? Podle evoluční psycholožky Kláry Bártové, která se zabývá partnerskými vztahy a sexualitou, se řídíme univerzálními preferencemi, jako je tvar postavy, ale i těmi kulturními a hlavně relativními. Hledáme někoho, kdo je nám podobný. Strategie se liší i podle toho, jestli jde o vztah na jednu noc, nebo na celý život. Pro dlouhodobé partnery jsme totiž mnohem vybíravější a na atraktivitě záleží o něco méně, než by se zdálo.
Pro a proti: Kohoutková voda zdarma? Úchylná debata, namítají podniky
Dodržování pitného režimu je v létě zásadní. Usnadnit by to mohla voda zdarma v restauracích. Evropská unie si tím slibuje i omezení plastů. Členské státy by měly motivovat restaurace k podávání kohoutkové vody zdarma či za nízký poplatek. „Cena vody je taková, za jakou ji podnikatel nabídne,“ říká v Pro a proti Luboš Kastner z Českého gastronomického institutu. „Za 120 korun mít karafu nemusím,“ namítá David Surý z ministerstva životního prostředí.
Blízká setkání: Michal Dlouhý: Slíbil jsem ženě, že se na konci seriálu se oholím, aby měla zase toho krásného kluka
„Byla to změna. Není to detektivka a stylem mi to připomnělo Dobrou vodu, ve které hrál bráška,“ vysvětluje, proč přijal roli v novém seriálu O lidech a koních. „Moje starší dcera Anička se věnuje koním odmalička, takže přestože prázdniny patří rodině, přála si, abych to točil.“ Co mu přinesla role v seriálu Kouzlo derby? Kterému fotbalovému klubu fandí? Je důležité mít dobré kamarády? Za jakého otce se on sám považuje v soukromí?
Host ve studiu: Město plné pokladů! V Hradci Králové máte možnost spatřit přes 900 vzácných mincovních nálezů
Pozveme vás do Muzea východních Čech v Hradci Králové, kde u příležitosti letošních 800 let od první písemné zmínky o městě připravili výstavu Město plné pokladů. Ta představuje vůbec poprvé v unikátním souboru cenné mince nalezené na území města od starověku až po druhou světovou válku.
Řečí peněz: Rod o konsolidaci: Míň, než bych chtěl, ale výsledky to má
Tento týden naposledy zasedla Národní ekonomická rada vlády, aby kabinetu Petra Fialy (ODS) dala poslední doporučení. Během vládního období jí radila například se stabilizací veřejných rozpočtů. Vláda na příští rok předpokládá schodek 280 miliard korun, tedy vyšší než letošní. „Hodnotil bych to jako polovičaté konsolidační úsilí,“ říká v pořadu Řečí peněz člen Národní ekonomické rady vlády, ředitel Centra pro ekonomické a tržní analýzy Aleš Rod.
Interview Plus: Jan Švejnar, ekonom, profesor Kolumbijské univerzity v New Yorku a zakladatel akademického pracoviště CERGE-EI
Poslanci a senátoři věrní prezidentu Trumpovi se usilovně snaží protlačit Kongresem klíčový ekonomický zákon. Big Beautiful Bill by snížil některé daně, ale také by znamenal škrty v sociální oblasti a citelné zvýšení rozpočtového schodku Spojených států. Proti jsou i někteří republikáni. Kdo by na tom vydělal, a kdo tratil? A jak dlouhodobé následky by přijetí zákona mělo? Moderuje Jan Bumba.
Náš host: Tiskový mluvčí plzeňské zoologické zahrady jede na dovolenou do devíti zoo v Německu
Novinky z plzeňské zoo, letní program pro návštěvníky, nové přírůstky - to jsou témata pro tiskového mluvčího Zoologické a botanické zahrady města Plzně Martina Vobrubu.
Osobnost Plus: Jana Poštová a Karel Kirs, záchranáři
Léto pro většinu z nás znamená slunce, výlety a dobrodružství, někdo má ovšem před očima statistiky s vyšším výskytem úrazů. Do jaké skupiny patří pracovníci záchranné služby? Moderuje Světlana Witowská.
Desítka Pavla Horvátha: Kozák: Když mě trápilo zranění, tak jsem se v Aston Ville hodně trápil. Liberec mě zase nakopl
Hostem čtvrtečního vydání Desítky Pavla Horvátha byl fotbalový útočník Libor Kozák. Proč před přestupem z Opavy do Lazia Řím brečel? Kdy pořádně poprvé poznal vášnivou italskou náturu? Co pro něj bylo nejtěžší v prvním roce v Itálii? Kdy se Kozák popral s manažerem? Kdy měl problémy s holenní a lýtkovou kostí? „Ze čtyř let v Aston Ville jsem pořádně odehrál kvůli zranění jen půlroku. Ke konci už jsem ani nechtěl chodit do kabiny,“ vzpomíná Kozák.
Vizitka: Dina Štěrbová: Horolezectví je můj minulý život, humanitární práce v horách má větší smysl
Hory poprvé viděla ve čtrnácti, ve čtyřiačtyřiceti zdolala osmitisícovou Čo Oju a stala se průkopnicí československého ženského horolezectví. Pak stejně jako Hillary založila v Himálaji nemocnici pro místní. „I pákistánské děti mají právo na antibiotika,“ říká ve Vizitce. Jak žijí tamní lidé a na čem při sestupu poslouchala Bachovu H moll? Ptá se Ondřej Cihlář.