Hovory
Před čtyřmi dny

Poslechněte si podcast: Pokud si někdo s 3 dávkami očkování myslí, že je proti covidu chráněný, tak není, varuje lékařka

„Těsně před začátkem pandemie covidu-19 mi zřejmě na covid zemřela maminka. Pak se u nás na JIPce objevil známý první pacient ,taxikář‘, kterého jsme pak převáželi na VFN na Karlově náměstí a nakonec zachránili,“ vzpomíná na první dny pandemie lékařka Martina Koziar Vašáková. Její specializací je vnitřní lékařství, pneumologie, alergologie a také klinická imunologie.

23:17

Hovory

Vydává: Český rozhlas

Rozhovor s osobností, která má zajímavý osobní i profesní život a názory. Hosty pořadu jsou respektované, ne nutně mediálně známé tváře všech oblastí společnosti. 

Web

Včera 24:01

Dobrá fotka by měla pohnout celou společností, myslí si známý fotograf Dan Materna

Fotografie Dana Materny nazvaná Exekuce dítěte nejenže získala v soutěži Czech Press Photo cenu Fotografie roku 2007, mohla ale i za změny ve společnosti. „Na základě této fotografie, kterou otiskly noviny asi čtyřikrát na titulní straně, a hodně se o tom příběhu psalo, se problematika dětských exekucí dostala i na jednání vlády a řešili to i poslanci ve Sněmovně,“ říká její autor.

Před dvěma dny 23:57

Psaní knih je obrovská svoboda, práce v marketingu zas věc racionální, říká spisovatelka Ježková

„U jedné práce odpočívám od druhé. A zatím mi to vychází – někdy to tedy přeháním a je toho moc,“ popisuje Alena Ježková. Je spisovatelkou, ale také dlouholetou novinářkou, publicistkou a byla i poradkyní volební prezidentské kampaně nezávislého senátora Pavla Fischera.

Před třemi dny 24:00

Zábavný chaos i deprese – to je naše rodina s ADHD, popisuje autorka knihy Roztěkané Klára Kubíčková

„ADHD se promítá úplně do všeho, co dělám. Jak to dělám, jak myslím, cítím, jak žiju, jaké mám vztahy i jak spravuji své finance,“ popisuje Klára Kubíčková, spoluautorka knihy Roztěkané: Jak se žije ženám s ADHD. Sama získala diagnózu až ve 42 letech.

Před šesti dny 23:58

North West Passage je pro otrlé ženy a muže, z tohoto náročného arktického přechodu se vrátil (jako pravděpodobně první Čech) Václav Pištora, který nemá rád označení polárník a říká si raději špacírník

O jeho toulkách zmrzlou divočinou si s ním povídá Vladimír Kroc.

Před týdnem 23:58

„Špacírník“ Pištora: Cestuji, abych předával hodnoty

Životním krédem polárního průzkumníka a, jak sám sobě říká, špacírníka Václava Pištory je To live not exist neboli Žít a nejen existovat. Založil také stejnojmenný projekt, se kterým se snaží s dětmi sdílet zkušenosti z různých komunit světa. Zaměřuje se na mladé lidi a snaží se jim ukazovat cesty, kudy by se mohli v životě ubírat „Jsou to aktivity jako dát si cíl a pracovat na něm každý den,“

Před týdnem 24:00

Psychoterapeut: Dospívající si myslí, že selhávají, přitom jen potřebují slyšet, že je máte rádi

„Často za mnou jako psychologem chodí ti, kteří řeší vztahové trápení, ale nejčastěji jde o vztah sám se sebou, který se pak promítá i do okolí,“ popisuje psycholog gymnázia v Brně a psychoterapeut Martin Hofman.

Před týdnem 23:17

Mám asi někde v sobě zakódováno, že musím sbírat umění, přiznává nejmladší z rodu Kodlů Jakub

„Umění mám v DNA. Neumím si představit čistou bílou zeď. I když dědeček neměl co jíst, stejně koupil obraz. Takže mám v sobě zakódováno, že mám sbírat umění," říká o odkazu předků Jakub Kodl. Nejmladší z rodiny, která už několik generací obchoduje s uměním a aktuálně připravuje otevření třípodlažní skleněné galerie na Dvořákově nábřeží v Praze.

Před týdnem 23:43

Malíř Martinec: To, že má díla na stěně galerie nakonec zmizí, má podprahový vzkaz

Významný český malíř Hynek Martinec už 18 let žije v Londýně. V pražském Centru současného umění DOX vystavuje velmi ojedinělé kresby uhlem přímo na zdech, a to v nadrozměrných velikostech. Za pár týdnů ale kresby zmizí, stejně jako mandala. „To, že dílo zanikne, je podprahová idea, podle které člověk – umělec, neumělec nebo mnich –, vytváří geometrickou kompozic.i. Až přijde čas, tak to rozpráší a začne nanovo,“ popisuje.

Před týdnem 24:01

Je velká ostuda, že herci Národního divadla nemají ani průměrné platy, myslí si herec Robert Mikluš

„Známost nebo kvalita může herci pomáhat k dalším nabídkám, nebo ho dostane do spektra herců, kterým se nabídky dávají. Ale Praha je v tom mrška – jednou vám dá, jednou nedá. Klidně můžete získat Českého lva, ale pak třeba tři roky nic nenatočíte,“ říká herec a pedagog Robert Mikluš.