Hovory
Před týdnem

Poslechněte si podcast: O záměně pacientek na Bulovce musíme vědět víc, nabádá etik Marek Orko Vácha

Záměna dvou pacientek-cizinek na gynekologii Fakultní nemocnice Bulovka je sice uzavřena potrestáním viníků, ve skutečnosti o tom podle bioetika a římskokatolického kněze Marka Orko Váchy vlastně nic nevíme. „Vždy, když se podobná chyba v nemocnici stane, musíme jít třemi důležitými kroky, jeden za druhým. Nejdůležitější a nejrychlejší krok je sdělit to pacientovi a omluvit se, což se stalo,“ říká.

24:01

Hovory

Vydává: Český rozhlas

Rozhovor s osobností, která má zajímavý osobní i profesní život a názory. Hosty pořadu jsou respektované, ne nutně mediálně známé tváře všech oblastí společnosti.  

Web

Dnes 24:01

Zapomínáte termíny? Neustále ztrácíte mobil a klíče? Možná máte ADD, odpovídá psychiatr

ADD je porucha pozornosti podobná ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder), kde je ale člověk navíc hyperaktivní, vysvětluje psychiatr Tomáš Rektor. „Nikdy jsem nevěřil na self-testy, ale tady jim to vychází. Na obě poruchy často myslíme u dětí, mají je ale i dospělí. Když s tím člověk vyrůstá, považuje to za součást osobnosti – navíc si už vytvořil kompenzační mechanismy a i výmluvy. Test dokáže pomoc v rozhodování, jestli je třeba vyhledat odborníka, nebo ne,“ říká.

Včera 23:15

V Senegalu mi došlo, na čem doopravdy záleží, tvrdí neurochirurg Šroubek

„Máme obrovskou odpovědnost za život člověka, neurochirurgické výkony patří mezi ty těžší a můžeme jimi i poměrně výrazně ublížit. To se stát nemá, nesmí, ale může, a pak je to velký průšvih. Navíc to, co při operaci chceme, je odstranit cévní nebo nádorové léze tak, aby se pacientovi nic nestalo a navíc, abychom mu to ošklivost vyndali,“ odpovídá špičkový neurochirurg Jan Šroubek na otázku, jestli má před operací někdy trému.

Před dvěma dny 22:51

Rodič ve vězení? Trpí hlavně děti, které za nic nemůžou, říká koordinátorka vězeňského společenství

V Česku je ve vězení skoro 20 tisíc lidí, doma na ně čeká víc než 40 tisíc dětí, které sice nic neudělaly, ale nesou si s sebou stigma rodiče ve vězení. „Pracujeme s nimi už asi 14 let a vidíme, že dítě odchodem rodiče doopravdy trpí. Dokonce se říká, že trauma je až tak velké, jako kdyby rodič zemřel,“ říká Jitka Vrbová, koordinátorka Mezinárodního vězeňského společenství. Muzikanta Ondřeje Škocha osudy dětí natolik zasáhly, že ho napadlo s nimi napsat píseň.

Před pěti dny 23:30

Lidé mají od přírody už takový odstup, že netuší, jak se které zvíře pohybuje, tvrdí biolog Petr

„Když posloucháte studenty, říkají: ,Co se hýbe a je zelené, je biologie. Co smrdí, je chemie, a co nefunguje, je fyzika‘ – a mají pravdu,“ říká biolog a popularizátor vědy Jaroslav Petr. Je autorem nové unikátní publikace, která komplexně mapuje jednu z nejdůležitějších a nejúžasnějších aktivit všech zvířat, kterou je pohyb.

Sezóna 2Epizoda 6Před šesti dny 24:01

Lidé bez domova jsou obrovsky vděční i jen za maličkosti, říká budoucí lékařka z Mediků na ulici

„Poprvé jsem vůbec nevěděla, co od toho čekat. Určitě jsem měla i předsudky směrem k lidem bez domova. Ale pak jsem nikdy neviděla větší vděk za tak maličké věci, jako je jen dát náplast, nebo si s člověkem popovídat – to pro ně znamená hrozně moc,“ říká Eliška Mocková, studentka pátého ročníku medicíny, která pracuje pro Mediky na ulici.

Před týdnem 18:29

Kanadská dokumentaristka: Nezájem o experiment jsem dřív cítila jen u těch, kteří myslí víc tradičně

„Uvažuji o limitech neuvěřitelně výkonné a všudypřítomné technologie, kterou drží většina světové populace v rukou,“ říká kanadská expertka na nová média a dokumentaristka Katerina Cizek z Massachussetského technologického institutu v pořadu Hovory.

Před týdnem 23:06

Současný svět nás zahlcuje vjemy, do obrazu ale musíte dát vlastní energii, popisuje malířka Holcová

„Po čtvrtstoletí, které mám v umění odžito a odpracováno, tak si uvědomuji, že jsem namalovala spoustu obrazů, kreseb, měla mnoho výstav, a když vím, kolik lidí se v mých obrazech dokázalo zorientovat, kolik zpětné vazby jsem dostala, mám pocit, že to má smysl,“ říká malířka Veronika Holcová.

Před týdnem 22:10

Rekonstrukce prsou neznamená, že po operaci máte stejná ňadra jako před rakovinou, říká lékařka

„Na rekonstrukci prsu onkologické pacientky není nejtěžší samotná operace, klíčová je příprava na zákrok. Potřebuji, aby pochopila, že ji nedokážu udělat prsy stejné, jako měla před onemocněním. Bude to něco, co bude ňadra spíš imitovat. Musí pochopit i to, že to bude běh na dlouhou trať a rekonstrukce bradavek je až ,třešinka na dortu‘,“ popisuje lékařka Eva Dřevínková, která působí na plastické chirurgii ve FN Královské Vinohrady a také na pražské klinice LaserPlastic.

Sezóna 2Epizoda 5Před týdnem 23:58

Máme nástroj na učení robotů bez psaní počítačových kódů, prozrazuje Mejdrechová z RoboTwin

„Naše zařízení je zjednodušeně nástroj na učení robotů. Lidé tak teď můžou programovat roboty bez psaní kódů – stačí ukázat pohyb, který chci, aby robot po mně zopakoval. Zařízení pohyb zaznamená a vygeneruje pro robota program tak, aby se hýbal stejně, jak mu bylo ukázáno,“ popisuje zakladatelka start-upu RoboTwin Megi Mejdrechová v pořadu Hovory s inovátory.