Hovory
Před čtyřmi dny

Poslechněte si podcast: Marek Orko Vácha: Jazykem lásky můžete dětem dávat i tu hořkou „medicínu“

„Souhlasím s představou židovskou-křesťanských tradic ale i J. A. Komenského. A to v tom, že není žádného zla v ničem Bohem stvořeného. To znamená i tělo člověka je do posledního atomu nebo kvarku s láskou stvořeno Bohem – není v něm tedy žádné zlo. Přirozenost člověka je tak ontologicky, svým bytím, v zásadě dobrá, ale přece jen jsme ke zlému i nějak nakloněni,“ odpovídá kněz a etik Marek Orko Vácha na otázku, jestli je člověk spíš dobrý, nebo zlý.

23:56

Hovory

Vydává: Český rozhlas

Rozhovor s osobností, která má zajímavý osobní i profesní život a názory. Hosty pořadu jsou respektované, ne nutně mediálně známé tváře všech oblastí společnosti. 

Web

Včera 23:31

Evropa začíná šetřit, doba se přiostřuje, přiznává známý designér a úspěšný podnikatel Karásek

Firma designéra Davida Karáska vytváří už víc než 30 let lavičky, koše a další „nábytek pro všechny“. „Máme deset zahraničních týmů, dva v Česku a každý z nich dnem a nocí pracuje na nových zakázkách. Proto vlastně už ani nevím, co zrovna děláme,“ vysvětluje také majitel továrny u Uherského Hradiště nebo v Brazílii.

Před dvěma dny 23:56

Herečka Tereza Hof: Mám ráda rozčeřené a třeba i kalné vody, u kterých nevím, co přinesou

Herečka a performerka Tereza Hof byla například v seriálu Dáma a Král nepřehlédnutelná, stejně jako dnes hlavně v divadle. Ne každý ale ví, že se zhruba před 15 lety odstěhovala na Island, kde dodnes střídavě žije. „Tehdy mi bylo 30 let a rozhodla jsem se ke stěhování asi kvůli potřebě transformace, a to z mladistvého života do fáze větší odpovědnosti. Asi bych to nazvala transformačním Adult rituálem,“ říká v pořadu Hovory.

Před třemi dny 24:08

Psychiatr Horáček: Společnost potřebuje vize a my si většinu už splnili. Možná je čas hledat nové

„Svět se opravdu zbláznil a ta ,bláznivost‘ se přiblížila. Dřív lidé prožívali jako stresující to, co se dělo v jejich bezprostředním okolí. V jejich městě, vesnici, ulici. Následně ale s pomocí zpráv začali prožívat také události vzdálenější. Teď většinu času prožíváme mnohem víc události vzdálené,“ říká psychiatr a přednosta kliniky psychiatrie Jiří Horáček.

Před pěti dny 21:56

Historik: Středověké univerzity učily logiku i to, jak se bránit manipulaci

„Dřív se na univerzitách běžně studovalo sedmero svobodných umění. Což bylo trivium – gramatika, logika a rétorika. Pak kvadrivium, které zahrnovalo pokročilejší vědy, včetně například astronomie. Následně se student rozhodoval, co bude dělat dál,“ vysvětluje historik a specialista na středověkou univerzitní vzdělanost Ota Pavlíček.

Před týdnem 23:28

Byl to šok, když jsem zjistil, kolik soch nám stojí v lese, říká autor dokumentů Krajinou soch

„Když jsme si řekli, že uděláme dokument po místech, kde jsou v přírodě sochy, jakési ,road-movie‘, tak musíme obsáhnout co největší procento republiky,“ říká o televizní sérii Krajinou soch její režisér, dokumentarista a hudebník Patrik Ulrich.

Před týdnem 24:01

Dokážeme se uživit bez větší podpory vlády, říká zakladatel institutu informatiky a robotiky

Ještě před 12 lety působilo na ČVUT v oblasti umělé inteligence přes 20 malých výzkumných týmů. Ty se ale podařilo spojit do velkého celku – Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC). „To proto, že jsme všichni očekávali příchod období umělé inteligence a věděli jsme, že na to musí být Česko připraveno,“ říká jeho zakladatel a vědecký ředitel Vladimír Mařík.

Před týdnem 24:05

Amerikánka odkazuje i na stále živé jizvy postkomunistické společnosti, říká výtvarník

„S režisérem Viktorem Taušem už spolupracuji víc než 20 let. A na poslední formě divadelní inscenace Amerikánky, kterou nakonec uvidí divák, se pracovalo asi osm let, na filmové podobě pět,“ přibližuje Jan Kadlec, production designer snímku, který ovládl Ceny filmové kritiky včetně ceny za nejlepší snímek roku. Sám je autorem scény, kostýmu a plakátu k filmu, ale i k inscenaci divadla Jatka78.

Před týdnem 23:25

Fotograf Třeštík: Teď fotit na analog je anachronismus, manýra. Ale ať si každý dělá, co chce

„Žijeme v době, kdy má každý mobil, který fotí snad sedmkrát líp, než dřív nejlepší analogové foťáky. Fór je v tom, že my jsme se kdysi snažili dělat co nejlepší snímky, ale lezl nám z toho punk. Technicky to prostě o moc líp nešlo,“ říká známý fotograf Tomáš Třeštík.

Před týdnem 22:08

Založit ve Švýcarsku lesní školku bylo opravdu složité. Inspirace přišla z Česka, vypráví pedagožka

„O existenci lesních školek jsem se dozvěděla od kamarádky, která žije v Praze. Takže myšlenka takové školky v Ženevě pochází z Česka,“ říká zakladatelka lesních školek ve Švýcarsku a pedagožka Viktorie Škvarková.