- Podcasty
- Hovory

Poslechněte si podcast: Kdysi jsme tělo svěřili medicíně a duši duchovním. Člověk je ale jen jeden, míní bosý karmelitán
Při spekulacích, kdo by mohl být nástupcem arcibiskupa pražského Jana Graubnera, se objevilo i jméno bosého karmelitána Petra Glogara. „Tak to bych nepřál ani sobě, ani jiným,“ říká v nadsázce v pořadu Hovory. „Já jsem už někde jinde,“ dodává. „Vím, že kdyby ta nabídka přišla, můžu říct ne. V tom je má velká svoboda, a kdybych to ,ne‘ doopravdy někomu říkal, určitě bych ho měl dobře vyargumentované,“ doplňuje.
Hovory
Rozhovor s osobností, která má zajímavý osobní i profesní život a názory. Hosty pořadu jsou respektované, ne nutně mediálně známé tváře všech oblastí společnosti.
AVU dřív odmítala ženy vzdělávat. A šlo o šest generací, připomíná historička umění Kotková
„Ženy tvořily stejně dobře jako muži. Teď už to víme, ale ve středověku, v renesanci, baroku, anebo i v 19. století to vůbec samozřejmé nebylo,“ říká historička umění Olga Kotková, ředitelka sbírky Starého umění v Národní galerii Praha a hlavní autorka výstavy Ženy, mistryně, umělkyně 1300–1900.
Mladí začali na sítích obdivovat masové vrahy a střelce ze škol. Znepokojující, hodnotí konzultantka
Zprávy o agresivitě dětí nejen na školách jakoby neměly konce. „Studie zpracované v zahraničí navíc říkají, že každý nový útok může inspirovat další, tedy ty, kteří o tom zatím jen uvažují. Může dojít k nápodobě podobných trestných činů,“ říká bezpečnostní konzultantka Barbora Vegrichtová.
Fotografka Kyndrová: Fotka je dokument doby. V 50. letech je na lidech vidět bohužel optimismus
„Vždy jsem byla příznivkyní dokumentární fotografie, která mě baví. Fotografie je vlastně dokumentem doby – samozřejmě, že je mnoho dalších oborů, které dobu zachycují. Pro mne je to ale na fotografii to nejdůležitější a žádný jiný kumšt to nedokáže,“ myslí si známá fotografka Dana Kyndrová. Sedmkrát získala ocenění v soutěži Czech Press Photo a je i držitelkou titulu Osobnost české fotografie.
Největším nepřítelem tanečníka není tělo, ale mysl, říká baletní sólista a choreograf Jiří Bubeníček
„Jakékoli divadlo vám musí dát impuls, ale samotný příběh se odehrává v divákově mysli. Já v některých pasážích občas rád podám ruku, protože divák potřebuje příběhem vést,“ prozrazuje známý tanečník a dnes už hlavně choreograf Jiří Bubeníček.
Janek Ledecký: Za dokument Všechno bude fajn jsem doma dostal pěkně za uši
„Opravdu vážně jsem začal psát texty ve chvíli, kdy jsem nastoupil do kapely Žentour,“ popisuje hudební skladatel, producent, textař, kytarista, zpěvák a také básník Janek Ledecký. „Začátek Žentouru byl ve znamení hodně alternativní muziky a pod nálepkou tzv. nové vlny se hrála docela komplikovaná hudba. Texty ale byly ze Slabikáře pro zvláštní školy,“ dodává muzikant.
Chceme dostat ženy do čela digitální transformace v Česku, říká šéfka Czechitas
Jejich kurzy otevírají především ženám cestu do světa IT. „Největší neúspěch je to nezkusit, neosahat si technologie a nevyzkoušet si, jak to může fungovat pro každého z nás,“ říká zakladatelka společnosti Czechitas Dita Formánková. „Dlouhodobě, snad deset let jsme holky učily programovat proto, aby se z nich staly programátorky. A dnes jsou z nich testerky, specialistky kyberbezpečnosti i nebo AI transformátorky,“ popisuje v pořadu Hovory s inovátory.
Taky jsem dnes mohl hrát na cello v symfoňáku, říká bigbítová legenda „Olin“ Nejezchleba
„Violoncello jsem na konzervatoři dostudoval, dokonce jsem vyhrál konkurs do tehdejšího Státního symfonického orchestru Gottwaldov (dnešní Zlín) na místo cellisty. Ale protože jsem také kamarádil s bigbiťáky a folkaři, tak jsem asi měsíc před nástupem do symfoňáku ,dostal lano‘ od kapely Marsyas,“ popisuje své začátky rockový violoncellista, baskytarista, zpěvák a houslista Jaroslav „Olin“ Nejezchleba.
Kněz Marek Orko Vácha: Chcete být šťastní a zdraví? Dejte si pozor na to, o čem přemýšlíte
Co je to radost? „Mělo by to být defaultní, jakési ,tovární‘ nastavení člověka. Není to radost, kterou zažijete, když vyhrajete peníze nebo uděláte maturitu,“ odpovídá v pořadu Hovory kněz, biolog a etik Marek Orko Vácha. A dodává: „Kdybych měl být hodně sarkastický, cituji jednoho amerického pastora, který říká, že štěstí není úsměv křesťanů, kteří se tváří, jako kdyby měli předplacenou VIP lóži v nebi. Je to cosi hlubšího. Je to to nastavení, se kterým člověk ráno vstává.“
Praha žije ve dvou paralelních světech. Lidé bez domova vnímají město jinak, říká šéfka Pragulicu
„Když jsem se přestěhovala z Ostravy do Prahy, šokovalo mě, že tady jsou lidé bez domova. A Prahu mi ukazovali právě oni, takže to pro mě mělo obrovskou hodnotu. Nestačila jsem se divit, když jsem vyslechla i ty jejich příběhy,“ popisuje sociální podnikatelka a zakladatelka neziskové organizace Pragulic Tereza Jurečková.