- Podcasty
- Hovory

Poslechněte si podcast: Hlava a myšlenky jsou tělu nadřazené. Pamatujte na to, až vás budou bolet záda, radí fyzioterapeut
„Děti sice nemluví, ale leccos sdělit dokážou už jen pohledem. Třeba ve chvíli, kdy třeba čtyřměsíční dítě položíte na záda, vidíte, že by mělo být stabilní, ale není – i to je pro mne informace,“ popisuje fyzioterapeut Petr Zahradník.
Hovory
Rozhovor s osobností, která má zajímavý osobní i profesní život a názory. Hosty pořadu jsou respektované, ne nutně mediálně známé tváře všech oblastí společnosti.
Pražské jaro pomalu začíná, pro většinu z nás je to i vrchol stresu, ředitel festivalu Pavel Trojan
„Nejnáročnější pro celý tým Pražského jara je těch aktuálních pár dní před začátkem,“ říká ředitel festivalu Pavel Trojan ml. Už 80. ročník Pražského jara začíná 12. května a končí 3. června.
Šumava je pro mne živá bytost. Už děda si povídal se stromy, říká spisovatelka Klabouchová
„Nejsem až tak spisovatelkou detektivek, spíš vždy vezmu téma, na které pak naroubuji žánr, který mě v té chvíli napadne,“ popisuje spisovatelka Petra Klabouchová. „Nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera v kategorii fantastika je pro mne hodně fantastická,“ přiznává autorka knihy Ignis fatuus.
Marek Orko Vácha: Paliativní péče už dávno není jen o podávání utišujících prostředků
„Paliativní léčba znamená, že se lékař snaží ošetřit všechny čtyři rozměry pacienta: fyzický, emocionální, sociální a spirituální,“ vysvětluje kněz a bioetik Marek Orko Vácha v pořadu Hovory. „Paliativní péče už dávno není jen podávání utišujících prostředků – to tak bylo asi tak v 90. letech. Dnes je to sebevědomý obor, který se musel dostat přes jednu nejdůležitější věc, kterou je komunikace s pacientem,“ dodává.
V době půstu mám vždy největší hlad, přiznává dramaturg náboženského vysílání Horálek
„Svatý týden je krásný. Nechci snižovat náboženský význam, ale zajímavé, jak to na člověka funguje – když má být půst, mám největší hlad,“ říká dramaturg náboženského vysílání České televize Martin Horálek.
Rozvod s dětmi většina rodin zvládne, problémy má pouhých pět procent párů, říká sociální metodička
Sdílené rodičovství je nejen název publikace, ale i problém, na který se zapomnělo. „Hodně jsme se věnovali problematice ohrožených a skutečně týraných dětí, a na děti, které trpí rozchodem partnerů, nezbylo místo. Ani u opatrovnických soudů, u OSPODu apod. Protože všichni byli zavaleni rozvádějícími se rodiči,“ popisuje motiv vzniku publikace, kterou sociální metodička a autorka Terezie Pemová napsala s psychologem Radkem Ptáčkem.
Pohyb znamená život. Dejte si každý den aspoň malou pohybovou svačinku, radí fyzioterapeut
V ordinacích lékařů končí ti, kteří to se sportem přeženou, anebo se ani hýbat nezačali. To, že nemáte čas, je podle fyzioterapeuta a bývalého sportovce Jiřího Švarce jen výmluva. „Chůzí si totiž můžete proložit úplně do jakékoli části dne. Můžete jít pěšky třeba pro kávu, a ne výtahem. Nemusíte si objednávat jídlo až na stůl, ale pěkně si pro něj zajít. Když někdo řekne, že nemá čas – to neberu,“ říká v pořadu Hovory.
Feminismus mi asi byl vždy vlastní, jen jsem se k němu napřímo nehlásil, přiznává herec Adamczyk
„Asi feministou jsem, ale nikdy jsem se k tomu explicitně nehlásil. Nikdy jsem si tuto nálepku nedával. A když jsem pak i během zkoušení Rande s feministou zjišťoval, co to doopravdy feminismus je, odpověděl jsem si, že feminista opravdu docela jsem,“ říká herec Marek Adamczyk. V divadla Ungelt hraje trojroli, podobně jako herečka Barbora Poláková, a to v přes dvě hodiny dlouhé romantické komedii.
Pokud Trump zavede cla, bude všechno dražší, myslí si majitelka firmy s vířivkami
„Propagaci vířivek paradoxně prospěla covidová pandemie, která všechny donutila myslet víc na sebe. V té době tu byl obrovský boom, dokonce v celé Evropě. Do té doby byl největší trh hlavně v Americe. V Evropě jsme stále na začátku – vždy se něco stane, přijdou krize a pak mají lidé pocit, že musejí šetřit,“ říká Kateřina Kadlecová, místopředsedkyně Asociace českého průmyslového designu a majitelka firmy USSPA.
Psychologů je málo, ale výuka nových odborníků nemůže být masová, myslí si psycholožka
„Všichni víme, že se na dětského psychologa čeká několik měsíců. Mladí lidé se teď často potýkají s problémy, které třeba za mého mládí nebyly, nebo byly, ale moc se o nich nemluvilo,“ uvažuje psycholožka Markéta Niederlová. Spolu s kolegy na Metropolitní univerzitě Praha teď založila novou katedru psychologie, o kterou škola usilovala dlouhých deset let.