16. květen 2022

Poslechněte si podcast: Díla Kupky a Toyen trhají aukční rekordy. A nezmění to asi ani válka, hodnotí galerista

Světová finanční krize z let 2008 – 2009 odstartovala i krizi obchodu s uměním. Válka na Ukrajině by ale aukční trhy podobně zasáhnout neměla, tvrdí galerista Vladimír Lekeš. „Těžko to samozřejmě stoprocentně predikovat, ale na světovém uměleckém aukčním trhu i v privátních prodejích je nedostatek kvalitních uměleckých děl. Jakmile se některé top dílo objeví, znamená to zboření všech rekordů a vzbuzuje to obrovský zájem,“ dodává v pořadu Hovory.

22:37

Hovory

Vydává: Český rozhlas

Rozhovor s osobností, která má zajímavý osobní i profesní život a názory.

Web

Včera 23:44

Vydejte se vlastní cestou. I kdyby ještě nebyla popsaná průvodci, vzkazuje cestovatel Kynčl

Viděl ji jen desítky minut a okamžitě se do ní zamiloval. Noria je fenka z děsivého hřbitova na chilské poušti Atakama. Našel jí tam dobrodruh, český cestovatel, Jakub Kynčl a přivezl do Česka.

Před dvěma dny 23:34

Jsem z Číhoště – mám ideály a budu je mít, říká skladatel

Skladatel a dirigent Jiří Trtík studoval skladbu v americkém Clevelandu a dnes píše pro světové i domácí orchestry. Velký vliv na jeho kariéru měl příběh faráře Toufara – jeho dědeček totiž hrál na varhany v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti. „Ten příběh na mě měl – a stále má – vliv,“ říká.

Před třemi dny 23:52

Když na hradě bydlíte, tak jste vlastně 24 hodin denně v práci, míní kastelán Karlštejna Kunst

Lukáš Kunst je kastelánem jedné z nejnavštěvovanějších památek v zemi. Umí si představit, že by za pár let dělal úplně jinou práci? Bydlí na hradě? Jak na Karlštejně zvládli období během pandemie? A proč mají v pondělí hrady a zámky zavřeno? V Hovorech se ptá Naděžda Hávová.

Před čtyřmi dny 23:45

Pokud by lidé obrátili svou pozornost k dovolené v Česku, vyplatí se to, míní divadelník

Hrad Landštejn i kostelík svatého Jana Křtitele v Pomezí je v srdci České Kanady. „Je to nádherný kraj – i ta naše republika je moc hezká,“ popisuje hudebník, textař a divadelník Josef Gušlbauer. Posledních šest let je jeho život propojený s projektem Landštejnských legend, který lidem zpestřuje léto.

Před šesti dny 23:46

Když se řekne Mohamed, lidé se bojí. Máme strach z toho, o čem nic nevíme, říká spisovatelka Holcová

Milena Holcová je cestovatelka a spisovatelka. Proč se pustila do tak obtížných témat jako je „polidštění“ proroka Mohameda nebo Buddhy. A pustí se do dalších věrozvěstů?

Před týdnem 23:55

Signal Festival přibližuje široké veřejnosti nové formy umění, říká jeho zakladatel Pošta

„Je to kombinace veřejného prostoru, pražské architektury a městské zástavby s novými formami umění, potažmo digitálním uměním,“ říká o Signal Festivalu Martin Pošta, který ho v roce 2013 založil.

Před týdnem 23:45

Baví mě v lidech odemykat kreativitu, říká umělec Yemi A.D.

O kreativitě, o tom, jak ji předávat dětem, ale také o cestování, a to i mimo planetu Zemi s choreografem, hercem, režisérem a performerem Yemim A. D. „Jezdím po školách, učím o kreativitě a o tom, kde se v nás bere, co ji brzdí, zabíjí a jak ji nabuzovat,“ popisuje svou práci multidisciplinární umělec.

Před týdnem 23:49

Je to tragédie i pro nás. Na DAMU mě ale psychicky podpořili, říká ruská studentka scénografie

Pochází z Moskvy a studuje scénografii na katedře alternativního a loutkového divadla pražské DAMU. Co se pro mladé Rusky a Rusy studující v Česku změnilo válkou na Ukrajině? Mohou o válce mluvit s příbuznými a známými doma v Rusku? A mají zastání ve škole, kde studují? Na to odpoví ruská studentka pražské DAMU Daria Gosteva.

Před týdnem 23:44

Běžné školy už dávno ztratily monopol na vzdělávání, míní propagátorka unschoolingu Staňková

„Dítě není malý dospělý. Zaslouží si sice stejnou úctu a pozornost, ale ve světě se teprve učí fungovat. A dospělí mu v tomto náročném procesu musí pomoci,“ říká propagátorka unschoolingu Zdeňka Šíp Staňková. V Hovorech mluví i o tom, že běžné školy už ztratily monopol na vzdělávání. Že unschooling je pro každé dítě, ale není pro každého rodiče. A také o šikaně a traumatech z dětství.

Před týdnem 23:32

Manželku jsem nikdy zmizet nenechal, říká profesionální kouzelník Kasnar

Petr Kasnar je profesionální kouzelník, který se zabývá především mikromagií a moderováním s nabídkou kouzel a elegantní zábavy. Své profesi se věnuje od roku 1979. V rozhovoru s Janou Klusákovou prozradí i to, proč nikdy nenechal zmizet svou manželku.