Český rozhlas - Rozhovory
Před třemi dny

Poslechněte si podcast: Hovory: AVU dřív odmítala ženy vzdělávat. A šlo o šest generací, připomíná historička umění Kotková

„Ženy tvořily stejně dobře jako muži. Teď už to víme, ale ve středověku, v renesanci, baroku, anebo i v 19. století to vůbec samozřejmé nebylo,“ říká historička umění Olga Kotková, ředitelka sbírky Starého umění v Národní galerii Praha a hlavní autorka výstavy Ženy, mistryně, umělkyně 1300–1900.

23:08

Český rozhlas - Rozhovory

Vydává: Český rozhlas

Hosté ze všech možných oborů. Rozhovory do hloubky i s lehkostí.

Web

Dnes 33:59

Bruselské chlebíčky: Od svíčkové a smažáku až ke zbohatnutí země? Česko hledá svoji značku

Jakou věcí byste se pochlubili o Česku, kdybyste mluvili s někým ze zahraničí? I na to se ptá projekt Dobré ráno, Česko – iniciativa několika organizací, které zemi reprezentují v cizině, včetně ministerstva zahraničních věcí. O tom, jak se hledá značka ČR v nové epizodě Bruselských chlebíčků, mluví generální ředitelka Českých center Jitka Pánek Jurková.

Včera 22:02

Vinohradská 12: Unikla smrti. Novinářka se nevzdává lásky k Rusku

Neopětovaná láska. Ruská opoziční novinářka Jelena Kosťučenková miluje svou zemi. A to má tisíc důvodů se k ní otočit zády. Jenže zůstává nezlomná. Odmítá se své lásky k vlasti a lidem vzdát i přesto, že existuje vážné podezření, že se ji agenti Kremlu pokusili v zahraničí otrávit. Ptá se Matěj Skalický.

Včera 52:43

Bojs: Rozvod se dá zvládnout, když se partneři shodnou, říká herec Bořek Joura

Na slibně rozjetou televizní kariéru navázal úspěchy v divadle. Herec Bořek Joura v nové epizodě Bojs vzpomíná na život v Olomouci i na své první manželství. „Tím, že jsme se na rozvodu oba shodli, to bylo docela jednoduché,“ dodává s tím, že ale na manželství na čas zanevřel. Teď se to však brzy změní, protože se zasnoubil s partnerkou, se kterou už má dvě děti.

Včera 37:33

Moci bez nemoci: Unikátní operace pánve. Naděje pro ženy s gynekologickými nádory pohledem pacientky

Unikátní operace v pánvi ženy provádí jen velmi málo pracovišť v Evropě. Jedním z nich je nemocnice U Apolináře v Praze. Svůj příběh bude vyprávět Martina, které tato operace zachránila život. Pořad o medicíně, novinkách v léčbě a naději na život. S lékaři a vědci včetně skutečných příběhů pacientů.

Včera 46:52

Hergot!: Pěšky za krásou i zázraky. O poutních místech v Česku s autorem průvodce Michalem Bařinkou

Česku se často přezdívá „země hradů“, kvůli vysoké koncentraci tohoto typu historických památek na poměrně malé rozloze státního území. Jak se ale moderátoři Fatima a Petr z Hergot!u shodli, s církevním historikem Michalem Bařinkou, stejně dobře by na Českou republiku seděla přezdívka „země poutních míst“. Právě Michal má na svědomí dva úspěšné díly turistického průvodce Poutní místa Česka a třetí pokračování právě připravuje.

Včera 19:57

Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Polední publicistika: Program strany Motoristé sobě. Boje v Sýrii. Colours of Ostrava 2025

Co stojí v programu, který Motoristé sobě představili na sobotním sněmu v Olomouci? Pomohla by straně spolupráce s Přísahou? O co jde ve střetech mezi sunnitskými beduínskými kmeny a milicemi drúzů v Sýrii? Co znamenalo zapojení Izraele, který do konfliktu zasáhl leteckými údery? A jak hodnotí letošní ročník festivalu Colours of Ostrava jeho nastupující ředitel?

Včera 28:20

Host Radiožurnálu: Teatender: Z japonské kultury je cítit zen. Setkání u čaje ale nemusí znamenat klečení na rohoži

„Během čtvrt hodiny se odehraje něco kouzelného, jako by se v konvičce s čajem vylouhoval přítomný okamžik. Člověk je naplněný,“ popisuje tichý čajový obřad teatender Jiří Boháč. Je mu bližší japonská, nebo čínská čajová kultura? Jak vypadá soutěž Tea Masters Cup? A jak si nejlépe připravit zelený čaj matcha? Poslechněte si rozhovor.

Včera 49:44

Leonardo Plus: Klimatická změna rozmrazí starodávné bakterie na Sibiři

Jedním ze zlomových bodů změny klimatu je tání permafrostu. Hrozí například to, že se při oteplení Sibiře mohou objevit nové bakterie a nemoci, které lidská civilizace ještě nezažila. „V roce 2016 byla na Sibiři velká vlna veder a zahynulo hodně sobů. Zjistilo se, že zahynuli na antrax. Veterináři ho geneticky prozkoumali a zjistili, že se jedná o starodávnou bakterii,“ říká v Leonardu Plus lékařka Marie Bourne. (Vysíláme v repríze, premiéru jste mohli slyšet v roce 2024.)

Včera 25:10

Jak to vidí...: Petra Soukupová, zakladatelka Police Symphony Orchestra. Co drží pohromadě 150 členný soubor?

Jak před patnácti lety napadlo tehdy ještě nedospělé sourozence z Police nad Metují založit symfonický orchestr? Co dnes drží pohromadě 150 členný soubor nadšenců? Jaké předpoklady musí splňovat nováčci? Proč je letošním benefičním tématem orchestru "duševní pohodinda"? Daří se orchestru oslovovat exkluzivní hosty? Proč se po 15 letech rozhodla rozvolnit své vazby k orchestru? Bude Police Symphony Orchestra jedno hrát v londýnské Royal Albert Hall?

Včera 23:59

Vertikála: Američtí imigrační úředníci hledají přistěhovalce i mezi věřícími na bohoslužbách

Biskup sanbernardinské diecéze v Kalifornii formálně omluvil věřící z účasti na bohoslužbách. Vyjádřil pochopení pro jejich obavy ze zatčení příslušníky Imigrační a celní stráže. Ti se řídí pokynem ministerstva pro vnitřní bezpečnost a Bílého domu, zadržet co nejvíc ilegálních přistěhovalců. V minulých dnech proto provedli razie na farmách, v továrnách a také v kostelích, kam se přistěhovalci hlavně ze zemí latinské Ameriky chodí modlit.