Český rozhlas - Rozhovory
Před dvěma dny

Poslechněte si podcast: Host ve studiu: Jako historik se na působení papeže těším, jako věřící doufám, že půjde cestou vnitřní obnovy církve

Novým papežem byl zvolen americký kardinál Robert Francis Prevost. Je mu 69 let, pochází z Chicaga a přijal jméno Lev XIV. A kdyby se nestal papežem, tak by se prý příští neděli v Praze na Malé Straně účastnil biřmování augustiniánů. Do Česka prý jezdil docela často a vždy tu byl rád.

11:12

Český rozhlas - Rozhovory

Vydává: Český rozhlas

Hosté ze všech možných oborů. Rozhovory do hloubky i s lehkostí.

Web

Včera 21:26

Vinohradská 12: Stopka pro Dukovany: Zádrhel v zakázce století

Zakázka století v problémech. Co bude s dostavbou Dukovan? Podpis smlouvy stopnul soud a v Bruselu mají taky pochybnosti. Poslali kvůli tomu do Česka dopis. Co přesně vadí? A co teď s tím? Téma pro Janu Klímovou, hlavní ekonomickou analytičku Českého rozhlasu. Ptá se Matěj Skalický.

Včera 24:00

Hovory: Život v Charkově je jako na jiné galaxii. Čas má jinou rychlost i hodnotu, říká novinářka Knapová

„Když jsem přijela do Charkova poprvé, byl večer a usnula jsem s tím, že si užiju krásný literární pobyt. Jen po pár hodinách mě probudil dopad rakety v sousední ulici. Vyděsilo mě to, nebudu lhát, že ne, dokonce hodně,“ vzpomíná novinářka a spisovatelka Adéla Knapová.

Včera 25:28

Dopolední host: Tam, kde žijí velcí kopytníci, přibývá květin a motýlů, říká zakladatel rezervace v Milovicích

Zubři, divocí koně a zpětně šlechtění pratuři už rovných deset let žijí v rezervaci ve středočeských Milovicích. Projekt, na kterém od počátku spolupracují jihočeští vědci z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích, nedávno zkompletoval trojici nejvýznamnějších tuzemských ekologických ocenění. Podle ředitele společnosti Česká krajina Dalibora Dostála jsou přínosy rezervace pro přírodu viditelné na první pohled.

Včera 40:28

Klub Rádia Junior: Archeobotanička Anna Větvičková v Klubu Rádia Junior

Co se všechno dá zjistit ze zkamenělých rostlin? A jak se stane, že něco zkamení? Je Anna víc archeoložka nebo botanička? A co nejzajímavějšího už zjistila z rostlinných pozůstatků? To všechno se dozvíte v Klubu Rádia Junior. Moderuje Jana Rychterová

Včera 47:10

Leonardo Plus: Demografka: Mít dítě je dnes pečlivě připravený projekt

V Česku žije skoro 11 milionů lidí, loni se ale narodilo nejméně dětí v historii. „Mít dítě už skutečně není norma ani povinnost,“ poukazuje v pořadu Leonardo Plus Jiřina Kocourková, vedoucí Katedry demografie a geodemografie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. „A jedním z vysvětlení, proč porodnost klesá, je, že se mění hodnota rodičovství a přístup k němu. Plánované rodičovství přerostlo do podoby pečlivě naplánovaného projektu.“

Včera 23:42

Dvacet minut Radiožurnálu: Semerák: Obchodní válka mezi Čínou a USA neskončila, jen si dává pauzu. Trump ustoupil jako první

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení dodatečných cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Znamená to konec obchodní války mezi oběma zeměmi? Dá se říci, že jedna strana vyhrála nad tou druhou? Jak pokračují jednání o možném převzetí TikToku? A co dohoda mezi Spojenými státy a Čínou znamená pro světovou ekonomiku a pro finanční trhy? Tomáš Pancíř se zeptal ekonoma z ekonomického institutu CERGE-EI Viléma Semeráka.

Včera 22:40

Akcent: Trump jako zachránce Hollywoodu? Clo vyvolalo zmatek, díky němu se už ale mluví o daňových úlevách

Saša Michailidis se ptá publicistky Veroniky Bednářové a filmové kritičky, historičky Jindřišky Bláhové z časopisu Respekt. Začal nejslavnější filmový festival v Cannes. Jedním z témat neplánovaně bude i stoprocentní clo na veškeré filmy vyrobené mimo Spojené státy, což je opatření, které chce zavést prezident USA Donald Trump. Oznámil to minulý týden. Jak reagoval Hollywood? Co by to pro něj znamenalo? A jak by mohla americká cla ovlivnit evropský a český filmový trh?

Včera 56:32

Podhoubí: Mezi odolností a vzdorem: Alice Koubová a Bob Kuřík v Podhoubí na Academia Film Olomouc

Resilience a resistence, dva zdánlivě blízké termíny, které dokáží říct něco podstatného o našem světě. Zatímco odolnosti hrozí vyprázdnění neobezřetným nadužíváním, resistence si střeží svoji hráz odporu. V živém Podhoubí na AFO 60 se setkal politický a environmentální antropolog z FHS UK v Praze Bob Kuřík a Alice Koubová, vedoucí výzkumná pracovnice na Filosofickém ústavu AV ČR, která v institutu SYRI vede projekt Systémy resilience.

Včera 15:20

Náš host: Středoškoláci se v inscenaci Na Mizině vydají na cestu fiktivním městem v krizi inspirovaným Plzní

Čtyřletý projekt Plzeňská verze imerze připravil v pořadí druhou premiérovou inscenaci, tentokrát určenou studentskému publiku. Představení Na Mizině se pohybuje na pomezí divadla, výstavy a gamebooku. Děj se odehrává v alternativní blízké budoucnosti, tvůrci se ale inspirovali skutečnými událostmi, které zasáhly Plzeň na konci první světové války.

Včera 25:54

Interview Plus: Forró: O mužích, co utekli z Ukrajiny, ti na frontě nemluví

Vyjednavači Ruska a Ukrajiny se chystají na čtvrteční schůzku do Istanbulu, navzdory všem iniciativám se ale po celé délce fronty stále bojuje. „I z předchozích konfliktů víme, že diplomatické páky na Rusko nefungují, pokud nejsou podpořené rázným nátlakem, ať už vojenským nebo ekonomickým,“ upozorňuje pro Český rozhlas Plus slovenský reportér a spisovatel Tomáš Forró.