5. červenec 2022

Poslechněte si podcast: „Celý film natočený na mobil.“ Adam Mišík hraje ve snímku o pražském nočním životě

Když se udělá hit, tak se mezi mládeží říká, že to je Banger. A tak se také jmenuje nový film, ve kterém hraje hlavní roli zpěvák a herec Adam Mišík. „Jsou tam i explicitnější části nočního pražského života, ale je to dost pravdivě vystihnutý,“ říká o filmu Banger, ke kterému složil i finální písničku. Hraje se jinak pro objektiv mobilu než pro kameru?

24:27

Host Radiožurnálu

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné dopolední a večerní rozhovory s hosty, které nikde jinde neuslyšíte. Každý všední a sobotní večer přivítají moderátoři zajímavé hosty napříč profesemi i obory. Své dotazy pokládejte přes formulář.

Web

Před pěti dny 28:37

Šárka Šáfrová: Žena mezi rybáři byla dříve rarita. Dnes ode mě chtějí poradit, jaké krmení zvolit

Češi jsou národem rybářů. Málokdo ale tuší, že Česká republika má i svoji úspěšnou a uznávanou rybářku. Posledním úspěchem rybářky Šárky Šáfrové je třetí místo z ženských závodů ve východních Čechách. Jak se přihodí, že pro sportovní rybolov zahoří žena? A proč svoji vášeň cílí na kapry?

Před šesti dny 29:54

Ondřej Sedláček: Nosorožík kapucínek nebo tvor žijící v hlubinách studní. I Praha je pestrá džungle

Dobrodružná výprava do městské džungle. Tak zní podtitul nového dokumentárního filmu tvůrců kolem režiséra Jana Hoška nazvaného Planeta Praha. Stejně se jmenuje i knižní průvodce nečekaně pestrou přírodou města. Na obou se podílel zoolog a ochránce přírody Ondřej Sedláček. Jak těžký byl pro vědce žánr filmu? A jaké nejpodivnější zvíře žije v Praze? A co znamená pražský bizár?

Před týdnem 24:34

Kladruby jsou chrám pro koně, usmívá se šéf hřebčína. Tamní plemeno si objednává i dánská královna

Hřebčín v Kladerubech nad Labem pečuje o starokladrubské koně, tedy plemeno, které je na světě přes 400 let. „Je to v současné době už jediné zachované plemeno na světě, které bylo speciálně vyšlechtěno jako ceremoniální kočárový kůň,“ přibližuje ředitel Národního hřebčína Kladruby Jiří Machek, kterému dánská královna udělila rytířský řád.

Před týdnem 29:51

Za odsun sovětských vojsk by měl být Kocáb skoro svatořečen, říká Sommerová. Natočila o něm film

Šla jsem tím životem a najednou témata ke mně přilétávala, musí tam být nadšení, vysvětluje dokumentaristka a spisovatelka Olga Sommerová. Její nový film Michael Kocáb – rocker verus politik má premiéru na Letní filmové škole v Uherském Hradišti. „Bylo pro mě podstatné, že jsem se rozhodla film natočit, protože Michala celý život obdivuju. A také protože miluji rockovou i vážnou hudbu.“

Před týdnem 25:36

Risk se mi líbí, když je relativně pod kontrolou, říká kanoista Chaloupka

Slalomový kanoista na divoké vodě Václav Chaloupka má už ve svých 24 letech titul mistra světa. A teď v německém Augsburgu bude chtít titul obhájit. „Forma je dobrá, poslední měsíc přípravy se podařil a na mistrovství se velmi těším,“ pochvaluje si v rozhovoru s moderátorkou Patricií Strouhalovou. Proč se rozhodl pořádat workshopy pro vodáky? A jak se dají zvládnout kameny a peřeje?

Před 2 týdny 26:13

Iveta Svobodová: Kromě vražd mě láká i dění ve společnosti. Třeba to, proč lidi za covidu kradli psy

Je autorkou úspěšných detektivních románů postavených na událostech, které se skutečně staly. Kromě toho píše i divadelní hry, věnuje se úpravě dialogů, režii dabingu a v neposlední řadě i malování akvarelů. Jaký je život spisovatele v dnešní době? Jak obtížné je napsat detektivní příběh? A co čtenáře na detektivkách vlastně tolik láká?

Před 2 týdny 29:52

Všestrannost inspiruje, jedno žánrové údolí se může omrzet. Vivaldiho polidšťujeme, říká houslista

Po covidové pauze musejí hudebníci jít publiku naproti ještě více než dřív. „Dneska musím spoustu času věnovat také mladé generaci, protože chceme, aby na nás chodily všechny generace, nejenom ti, kteří mají stejnou barvu vlasů jako já,“ říká houslový virtuos Jaroslav Svěcený organizující Festival hudby na Zámku Dobříš. V jakém světle chce představit Antonia Vivaldiho? A co mu míšení hudebních žánrů dává vzhledem ke klasice?

Před 3 týdny 29:24

„Začala válka. A tím se to všechno smazalo.“ Spisovatelka Boučková představuje knihu fejetonů

Když člověk emoci neprožívá, tak ji do psaní nevloží, říká spisovatelka Tereza Boučková, autorka knih Rok kohouta, Indiánský běh nebo Život je nádherný. A nyní vydává další knihu Hodiny tikají, soubor fejetonů za posledních pět let. „Fejetony se mi podařilo napsat nadčasově, je to záznam doby,“ říká v rozhovoru s moderátorem Vladimírem Kroce.

Před 3 týdny 27:03

Miso pasta je skvělá do bramboračky. Je nositelem chuti, radí Smolík. Vyrábí miso z českých surovin

Václav Smolík je chovatelem včel, opylařem, vyrábí miso pastu tradičním způsobem, ale z českých surovin. A také se věnuje výrobě balsamica. „Fermentuji potraviny někde doma v malém, tím se také částečně živím. Máme maličkou octárnu, miso výrobničku, jsme takový pilotní projekt,“ objasňuje v rozhovoru s moderátorkou Patricií Strouhalovou. Jak se liší japonský ocet od evropského?

10. červenec 2022 26:23

Martin Úbl: Duševní lázně, absolutní svoboda a nadhled. Stezku Českem může jít každý

Dálková cesta Stezka Českem je projekt nadšeného hikera Martina Úbla. Ke stovkám cestovatelů se nyní přidává i Radiožurnál. Reportéři si na vlastní kůži vyzkoušejí jižní i severní trasu a své zážitky budou pravidelně reportovat na vlnách Českého rozhlasu. Jak Stezka Českem vznikla? Kdo se na ni může vydat? A jakých chyb je dobré se vyvarovat? „Nejdůležitější je přežít a pak získat zážitky,“ směje se dobrodruh Martin Úbl.