- Podcasty
- Host Lucie Výborné

Poslechněte si podcast: Rudy Linka: Všichni muzikanti byli na našem festivalu nadšení. Česko má nejlepší obecenstvo na světě
Jazzový kytarista Rudy Linka v 18 letech nechal školy a odjel do Švédska studovat jazz, střídá život v Česku s životem v New Yorku. „Vždycky, když přijedu, přejdu Karlův most. Když přiletím do New Yorku, vstanu ráno a projdu celou Broadway. Je to krása. Když jezdím tam a zpátky, vždycky si uvědomím, co unikátního je v tom místě, kde zrovna jsem. Protože když tam jsi pořád, tak si toho nevážíš,“ zamýšlí se Rudy Linka. Už 20 let v Česku pořádá festival Bohemia JazzFest.
Host Lucie Výborné
Rozhovory Lucie Výborné. Zajímavé osobnosti mluví o věcech, jimž rozumějí. Své dotazy pokládejte přes formulář na webu.
Chovatelé: Pes se umí napojit, když cítí vaši únavu. Je ale jen prostředníkem canisterapie
„Málokdo to ví. Pes je prostředník léčby, ale vždy to vychází od člověka, který canisterapeutickou službu podává,“ zdůrazňuje Libor Macháček, který připravuje psy na službu v nemocnicích či hospicech. Klíčovou vlohou psů, kteří pomáhají uzdravovat, je podle manželů usměvavost. „Je důležité, když někam přichází, aby byl čistý a miloval lidi. To znamená, že je se mnou, ale chce jít do klína i tomu druhému a aby tam s úsměvem zůstal celý den,“ vysvětluje Andrea Macháčková.
Horolezec Jaroš: Cílem nesmí být vrchol, ale návrat. Na vrcholu je člověk teprve v polovině cesty
Horolezec Radek Jaroš je prvním Čechem, který vystoupil na všech 14 osmitisícovek. Jaká zkušenost ho v kariéře nejsilněji ovlivnila? A čím je zrádná cesta na Nanga Parbat? „Předtím než tam vylezl Hermann Buhl, v lavinách Nanga Parbatu zahynulo asi 36 horolezců. Je to opravdu děsivá hora, říká se jí Hora zabiják,“ připomíná Jaroš.
Jiří Pavlica: V Misse brevis jsem se vypsal z nejranějších vzpomínek. Premiéra byla nezapomenutelná
Skladatel, zpěvák a vedoucí Hradišťanu Jiří Pavlica je také hudebním patronem Dnů lidí dobré vůle, jehož 26. ročník se koná 4.–5. července. „Večerům je dána symbolika být otevřený všem lidem dobré vůle, kteří na Velehrad přicházejí. A když to prodloužím do hudební řeči, tak být otevřený všem hudebním žánrům a všem slušným lidem, kteří chtějí na koncertu vystoupit,“ popisuje Jiří Pavlica. Kdo na Velehradě vystoupí?
Herec Mikluš: Strážmistr Topinka? Líbil se mi jeho pozitivní přístup. Žil život jako krásu gesta
Divadelní, filmový i seriálový herec Robert Mikluš, který proslul rolí strážmistra Topinky, se narodil v Ostravě, odkud se později na studia přestěhoval do Brna. Jednou z jeho domovských divadelních scén byla i Husa na provázku. „Potkal jsem tam lidi, kteří formovali moje divadelní i lidské myšlení. Byla to úžasná setkání,“ vzpomíná. Jeho nejnovější rolí je Othello v Letních shakespearovských slavnostech.
Psycholog: Vděčnost jako klíč k přítomnosti? Mysl je dělaná na hledání problémů, ale dá se trénovat
„Vděčnost je docela dobrý klíč pro to si uvědomit, co v přítomnosti máme. Moji klienti říkají, že i v této situaci je vděčnost dobrá, že je koncentruje do přítomnosti,“ říká onkopsycholog Martin Pospíchal. Jak se vyrovnat s nemocí blízké osoby? Čím může být výlet do hor hojivý? A jak jde dohromady workoholismus a dovolená? Poslechněte si rozhovor.
Radůza: Hrát na dudy se symfonickým orchestrem? „Jsem drzá jako Pipi Dlouhá punčocha“
„Písniček už mám zase jako na dvojalbum, to je prostě peklo,“ směje se zpěvačka a multiinstrumentalistka Radůza. O čem vypráví ve svém novém singlu Já tě prosím, buď tu se mnou? Jak poznala Jiřího Korna? A proč je pro ni inspirativní Britney Spears? Poslechněte si rozhovor.
Kunst: Karlštejn je mystické místo s neuvěřitelným géniem loci. Není to jen turistická atrakce
Na Karlštejně Lukáš Kunst pracuje už od roku 1998, v roce 2019 se stal jeho kastelánem. Lásku k tomuto povolání získal už v dětských letech. Jaké to je, když se zavře a návštěvníci najednou zmizí? „Jako když máte nahlas televizi a najednou vypnete zvuk. Je tam najednou ticho. Ale ticho je přerušované ptáky, někdy slyšíte potok, šustí listí. Má to úplně jinou atmosféru, protože hrad začíná dýchat sám o sobě a je to cítit,“ vypráví Lukáš Kunst.
Fotografie byla před 100 lety slavnostní událost. O snímcích se muselo víc přemýšlet, říká sběratel
„Fotografujeme momenty, které jsou pro nás důležité, které se nám líbí, kde se cítíme být šťastní a chceme si to zaznamenat a uchovat. Vnímám to nejen, když porovnávám negativy z roku 1900 a z roku 1980, ale vnímám to i na tom, když fotím,“ říká Martin Wágner, který momentky z časů minulých shromažďuje pod jménem Negativy z popelnice. Jak přišel k ukrytému archivu negativů, které tvoří základ nové výstavy o zmizelém světě? A jak se akt fotografie během sta let proměnil?
Pokáč: Album pro děti? Refrény na papíře vypadají blbě, ale dávají dohromady smysluplné básničky
Své páté album hudebních říkanek doprovází písničkář obrázkovým zpěvníkem. „Někdy to dává dohromady poměrně smysluplnou básničku. Doma jsme si kdysi četli texty Ivana Mládka, člověk se u toho řezal, protože je to výborný i bez muziky. A tak jsem si řekl, že vydám tyto básničky,“ představuje svůj nejnovější počin hudebník Jan Pokorný alias Pokáč. Co podle něj znamená mít talent? A jak Pokáč přistupuje k výchově svých ratolestí anebo k fandění svému oblíbenému fotbalovému týmu?