Před třemi dny

Poslechněte si podcast: Host Lenky Vahalové: Spolupráce s Janem Svěrákem a Tomášem Klusem je zázrak, říká o novém muzikálu herec Šimon Bilina

Libreto muzikálu napsal režisér Jan Svěrák a písně i texty jsou dílem zpěváka Tomáše Kluse. O své roli v muzikálu Branický zázrak a atmosféře při zkoušení mluvil s Lenkou Vahalovou herec a zpěvák Šimon Bilina.

15:57

Český rozhlas - Rozhovory

Vydává: Český rozhlas

Hosté ze všech možných oborů. Rozhovory do hloubky i s lehkostí.

Web

Dnes 23:12

Podcast Vinohradská 12: Smrt na Západním břehu: kdo zabil Širín?

Izraleští těžkooděnci, mlácení obušky a pohřeb americko-palestinské novinářky televize Al Džazíra. Záběry, které obletěly svět. Co se děje v Jeruzalémě? A kdo novinářku zabil? Otázky pro odborníka na Blízký východ, rozhlasového komentátora Jan Fingerlanda.

Včera 22:37

Hovory: Díla Kupky a Toyen trhají aukční rekordy. A nezmění to asi ani válka, hodnotí galerista

Světová finanční krize z let 2008 – 2009 odstartovala i krizi obchodu s uměním. Válka na Ukrajině by ale aukční trhy podobně zasáhnout neměla, tvrdí galerista Vladimír Lekeš. „Těžko to samozřejmě stoprocentně predikovat, ale na světovém uměleckém aukčním trhu i v privátních prodejích je nedostatek kvalitních uměleckých děl. Jakmile se některé top dílo objeví, znamená to zboření všech rekordů a vzbuzuje to obrovský zájem,“ dodává v pořadu Hovory.

Včera 27:37

Dopolední host: Kývli jste na něco po telefonu? I když pak nakonec nic nepodepíšete, může vás to stát peníze

Rostoucí ceny zboží i služeb, včetně energií. To je asi to hlavní, co dnes trápí české spotřebitele. Na Českou obchodní inspekci se teď často obracejí s tím, že po nich zprostředkovatel energií požaduje zaplacení jakési smluvní pokuty. Oni si ale nejsou vědomi, že by vůbec se zprostředkovatelem smlouvu uzavřeli.

Včera 39:03

Klub Rádia Junior: Strach anebo fobie? Pavouci, tma nebo třeba pohled z výšky ...

Co vše nám nahání strach? A co jsou fobie? Jak důležité je strach krotit a co vše proti strachu pomáhá? I to se dozvíme v Lince důvěry od psycholožky Báry Downes. Moderuje Romana Růžičková.Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.

Včera 23:49

Dvacet minut Radiožurnálu: Pýcha: Nové nastavení dotací je agrohazard. Ohrozí živočišnou výrobu i potravinovou soběstačnost

Představitelé Agrární komory a Zemědělského svazu protestují proti chystaným změnám v rozdělování zemědělských dotací. Co a proč jim vadí? Chystají kvůli změně dotací razantnější protesty? Co je důvodem rekordního růstu cen zemědělských produktů a kam až se mohou dostat ceny českých potravin? Tomáš Pancíř se ptal předsedy Zemědělského svazu Martina Pýchy.

Včera 18:29

Otevřené hlavy: Potřebujeme nové způsoby boje proti koloniální nespravedlnosti, říká teoretička Ferreira da Silva

Denise Ferreira da Silva patří k nejvlivnějším postkoloniálním myslitelkám, vede Institut pro gender, rasu, sexualitu a sociální spravedlnost na Univerzitě Britské Columbie ve Vancouveru. Věnuje se taky umění a ve své nadcházející knize pomocí černošské literatury rozebírá vztah globálního kapitalismu a rasy. V rozhovoru se kromě toho bavíme i o rasismu jako reakci na globalizaci nebo rozebíráme, jak souvisí kolonialismus a klimatická krize.

Včera 18:45

Radioporadna: Stres a správná výživa. Mozek nám dnes zpracuje za rok tolik informací, co našim předkům za život

Jaké jsou příčiny a projevy stresu? Základní stresory pro vaše tělo představují: přebytek cukru, toxiny, kofein, alkohol, citlivost na určité druhy potravy, nedostatek živin. Může výživa napomoci redukovat projevy stresu? Které potraviny zlepšují adaptaci na stres?

Včera 25:35

On Air: Je vychrtlý Christian Bale vrchol herectví? Extrémní proměny hvězd jsou i PR, říká filmová kritička

Mads Mikkelsen nebo Robert Pattinson se v poslední době kriticky vyjádřili k metodě radikálních hereckých transformací, jaké provozují třeba Christian Bale, Daniel Day Lewis nebo Robert De Niro. Jde o změny tělesných proporcí či váhy a další extrémní úkony, které mají hercům pomoci víc se převtělit do rolí, které hrají. Metoda je v Hollywoodu stále spojená s velkou prestiží, třeba na Oscarech. O její historii, přednostech a úskalích mluví filmová historička Šárka Gmiterková.

Včera 26:24

Blízká setkání: Barbora Bílková: Zachránit člověka z potápějícího se auta není tak snadné, jak to vypadá ve filmu

Barbora Bílková je policistka, která své profesi dělá opravdu čest. „Na té práci mě nejvíc baví výslechy. Většinou vyslýchám ty, kteří něco viděli, a tam bývá nejvíce poškozených,“ popisuje v Blízkých setkáních. V rozhovoru s Terezou Kostkovou vypráví příběh, kdy před několika lety zachránila život člověku, jaké měla pocity, když za to byla oceněna, ale odhaluje také poetickou část svojí duše skrze knihu Narcis a povšechnosti.

Včera 44:27

Casablanca: Na Patagonii je nejkrásnější pohled ze hřbetu koně. Slovenští cestovatelé milují nekonvenční výzvy

Drsná romantika. Mladí slovenští cestovatelé Jozef Kmeť, Pavol Sivý a Lujza Marečková vypráví v cestovatelském magazínu Casablanca o tom, jak byli čtvrt roku v Argentině a putovali na koních.