Před týdnem

Poslechněte si podcast: Věkový limit není, pilot musí mít fyzickou dispozici a být zdatný mentálně, říká letecký instruktor

Tráví víc času ve vzduchu než na zemi. Hostem Dopoledne pod Ještědem byl Radek Zima, pilot, závodník a instruktor kluzáků, ultralehkých a motorových letounů a prozradil, co všechno musí absolvovat nováček, než usedne do kokpitu letadla, jaké to je létat v bouřce i proč je lepší létat s plným žaludkem.

16:56

Host Dopoledne pod Ještědem

Vydává: Český rozhlas

Každé všední dopoledne po 11. hodině si do studia zveme zajímavé hosty a povídáme si s nimi o různých tématech.   

Web

Dnes 14:08

Host: Vladimíra Jakouběová, etnografka

Téma: Na skok do života našich předků. Chléb nás provází po tisíce let a pro naše předky se stal symbolem života. Jak se dříve zadělávalo na chleba, na co všechno sloužila pec, která nemohla chybět v žádné chalupě, jak se dříve uchovávaly potraviny, nejenom to probereme v našem svátečním vysílání hodinu před polednem s etnografkou Vladimírou Jakouběovou.

Včera 12:41

Host: Zdeněk Pelda, mykolog

Téma: Za houbami do lesa i na zahradu. Horké letní dny v kombinaci s deštěm a bouřkami nám dávají naději, že se z prázdninových toulek lesem nevrátíme s prázdným košíkem. Jaké jsou současné podmínky pro růst hub, jaké druhy můžeme v tomto období najít, nejenom na to se zeptáme hodinu před polednem mykologa Zdeňka Peldy. Také přidáme radu, které houby si můžeme vypěstovat na zahradě.

Před čtyřmi dny 18:00

V mládí hltal mayovky, teď je z Petra Otty zlatokop. Dá se žlutý kov najít i v našem kraji?

V řadě tuzemských potoků a řek se dají dodnes najít malé částečky zlata. Na jejich rýžování se ale už zbohatnout nedá, v současnosti je hledání zlata hlavně zábava. Aspoň tak to říká Petr Otta, člen Českého klubu zlatokopů a bronzový medailista z Mistrovství světa v rýžování zlata v roce 2020, který byl hostem ve studiu Českého rozhlasu Liberec.

Před pěti dny 16:47

Navenek skromný, uvnitř krásný, zdobný a autentický. Takový je podle svého kastelána zámek Zákupy

O práci kastelána panují často romantické představy. Jak připomněl Vladimír Tregl, kastelán zámku Zákupy, v letní sezoně jde romantika stranou. A prozradil, kolik profesí práce kastelána zahrnuje, i co si v letních měsících připravili na zámku pro návštěvníky.

Před pěti dny 16:06

Kam na letní výlet v našem kraji? Poradil Bořivoj Pohl z libereckého turistického oddílu

I když Liberecký kraj není velký rozlohou, přesto nabízí více jak 2 680 kilometrů turistických tras. Je tady také přes 50 hradů a zámků a téměř 40 rozhleden. Hostem ve studiu Českého rozhlasu Liberec byl Bořivoj Pohl z turistického oddílu při TJ Lokomotiva v Liberci, řeč tak byla hlavně o výletech.

Před šesti dny 17:29

Živě od vás: V základní škole Lesní v Liberci zbývají do prázdnin už jen hodiny

Na konec školního roku, ještě než se děti rozprchnou za prázdninovými radovánkami, jsme se vypravili za žáky liberecké ZŠ Lesní.

Před šesti dny 14:06

Škola končí, prázdniny jsou tu!

ČRo Liberec vysílá živě ze Základní školy Lesní v Liberci. Konec školního roku je tu, a ještě než se děti rozprchnou za prázdninovými radovánkami, navštívíme s ČRo Liberec Základní školu Lesní v Liberci. Zeptáme se jich, jak prožili letošní školní rok, co se jim podařilo, a co očekávají na vysvědčení. S ředitelem školy Jiřím Dvořákem si pro změnu popovídáme o novinkách ve škole, dozvíme se, jaký vztah mají k tělocviku, kdo je pro ně kantor ideál, a který předmět by nejraději vymazaly z rozvrhu.

Před týdnem 12:53

S finančním poradcem: Proč je dobré sjednat si cestovní pojištění a co by mělo obsahovat

Lidé si plánují, jak si o dovolené v zahraničí odpočinou a naberou energii. Zákon schválnosti však někdy začne platit ve chvíli, kdy to nejméně čekají.

Před týdnem 17:36

Host: Jan Brestovanský, archeolog Severočeského muzea v Liberci

Téma: Archeologické poklady. Kdo má chuť zavítat do doby bronzové, stačí, když navštíví expozici archeologických nálezů v Zámku Svijany. Na výzkumech se v okolí Svijan a samotného zámku se podílel a nadále podílí archeolog Jan Brestovanský, kterého přivítáme hodinu před polednem ve vysílání. Dozvíme se, co všechno obnáší práce archeologa, s jakým nejvzácnějším nálezem se za více jak třicet let setkal, a jak vypadal život v době bronzové.