- Podcasty
- Český rozhlas - Rozhovory

Poslechněte si podcast: Hlasy paměti: BONUS: Pamětníci vzpomínají na poslední popravu v Terezíně
Konec války už byl na dohled, přesto v malé pevnosti v Terezíně ještě umírali čeští odbojáři. 2. května 1945 z nařízení státního ministra pro protektorát Čechy a Morava Karla Hermanna Franka zastřelilo gestapo 51 lidí. Nejen o poslední popravě v Malé pevnosti uslyšíte v bonusovém dílu Hlasů paměti k osvobození Terezína s Lucií Korcovou a Adamem Drdou.
Český rozhlas - Rozhovory
Hosté ze všech možných oborů. Rozhovory do hloubky i s lehkostí.
Vinohradská 12: „Zlý vlk“ Trump a hrdí Kanaďané
Kanadské volby vyhrál liberálům Donald Trump. Pravda, nebo ne? Proč se teď Kanada může bratříčkovat s Čínou? A stane se někdy 51. státem USA? Téma pro Bořka Lizce, bývalého velvyslance v Kanadě a experta CEVRO univerzity. Ptá se Matěj Skalický.
Hovory: Psychoterapeut: Dospívající si myslí, že selhávají, přitom jen potřebují slyšet, že je máte rádi
„Často za mnou jako psychologem chodí ti, kteří řeší vztahové trápení, ale nejčastěji jde o vztah sám se sebou, který se pak promítá i do okolí,“ popisuje psycholog gymnázia v Brně a psychoterapeut Martin Hofman.
Studovna: Pozná někdo, že jsem použil AI? Buďte transparentní, říká mentor Honza Kohut
Jak používat při studiu nástroje umělé inteligence eticky a efektivně? S Honzou Kohutem, mentorem a lektorem efektivních metod učení, na které jsme se zaměřili v minulém díle, jsme tentokrát ve Studovně probrali používání AI.
Klub Rádia Junior: Šéfredaktor Rádia Junior Adam Kebrt v Klubu Rádia Junior
Adam nám prozradí, co se chystá na Junioru, na co se můžete těšit, co vás nemine a jaké má stanice plány do budoucna. Moderuje Eva Sinkovičová.
Dvacet minut Radiožurnálu: Knížek: Bojovali proti zlu a zaplatili za to životem. Na hrdiny 2. světové války nesmíme zapomenout
Co nám má připomenout kampaň Protože 80? Jak bychom se měli z historie druhé světové války poučit? Uvědomujeme si dostatečně, že investice do obranyschopnosti země jsou investicí do míru? Vladimír Kroc se zeptal ředitele Vojenského historického ústavu, brigádního generála Aleše Knížka.
Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Polední publicistika: Dohoda USA a Kyjeva o nerostech. Dětské skupiny. 1. máj za první republiky
Může dohoda Washingtonu a Kyjeva o těžbě ukrajinských nerostů zvýšit i tlak na Moskvu v jednání o klidu zbraní na Ukrajině? Co znamená z pohledu měst a obcí v Česku nová úprava podmínek pro provozování takzvaných dětských skupin? A jakou podobu a cíl měly za první republiky prvomájové průvody, které pořádaly podniky Tomáše Bati?
Alex a host: Michal Viewegh: Už žiju dobrý život. Osud mě proměnil v mimořádně charakterního stárnoucího muže
„V rozhovorech už si nestěžuju. Prožil jsem požehnané Velikonoce a i v osobním životě už jsem odměněn. Po prasklé aortě jsem byl tři roky života na dně, ale je to za námi. Už žiju dobrý život.“
Kilometry Jiřího Ježka: Cyklo vyjížďka partnerů zakončená v kavárně je něco krásného, říká Ježek
Speciální sváteční vydání Kilometrů Jiřího Ježka se zaměřuje na chování při společných cyklistických vyjížďkách. Jaká byla další skupinová vyjížďka našeho pořadu, která finišovala na Prague Bike Festu na Výstavišti? Jaké signály cyklisté používají? Jak se chovat ve velkém balíku na hlavních silnicích? Jak moc náš cyklistický expert poznal Českou republiku díky závodní kariéře? Jsou školy a školky uzpůsobené, aby mohly děti jezdit za vzděláním na kole? Poslechněte si.
Interview Plus: Politolog: Lidé po celém světě ztrácí víru v budoucnost
Osm z deseti Čechů si myslí, že zažíváme největší období nejistoty od pádu komunismu, a pouze třetina lidí očekává, že další generace bude žít v lepším světě. Vyplývá to z dubnového průzkumu společnosti Ipsos. „Ve chvíli, kdy už se zdálo, že covid je zvládnutý, začala válka na Ukrajině. Lidé si ani moc nevydechli,“ vysvětluje pro Český rozhlas Plus politolog a analytik společnosti Ipsos Michal Kormaňák.
Blízká setkání: Odbornice Lada Bartošová o dubajské čokoládě: Chuť není zajímavá a rozhodně není adekvátní ceně
Jaká je dubajská čokoláda? „Jako většina arabských cukrovinek je přeslazená. A to, co se prodává na trhu, si s klidným srdcem můžeme nechat ujít,“ ujišťuje odbornice. Jaká je historie Muzea čokolády v Kutné Hoře? Kam se řadí pralinky? Jaká vypadá a co obsahuje zdravá čokoláda? Je složité vpravit do čokolády med? Co to znamená, že když čokoláda křupne a jak se správně uchovává?