- Podcasty
- Český rozhlas - Rozhovory

Poslechněte si podcast: Dvacet minut Radiožurnálu: Převod financování nepedagogů se vyplatí. Zřizovatelé uvidí lépe do provozu škol, říká Vystrčil
Senát po pětihodinové debatě schválil novelu školského zákona, a to i s kontroverzním převodem financování nepedagogických pracovníků na obce, města a kraje. Proč senátoři nevyslyšeli připomínky odborů, Asociace krajů a Sdružení měst a obcí? Dostanou zřizovatelé škol od státu na tyto platy dost peněz? A je správné bránit šéfce opozičního klubu, aby mluvila při jednání o programu schůze horní komory?
Český rozhlas - Rozhovory
Hosté ze všech možných oborů. Rozhovory do hloubky i s lehkostí.
Na Východ!: Velmistři, emoce i propaganda. Fenomén sovětského šachu
Skupinky lidí v parcích ruských měst sledující šachovou partii dvou sousedů. V mrazu, zimě, nebo naopak za letních parních dní. Přímé, komentované přenosy šachových turnajů a druhý den rozbor tahů v novinách. Šachy se v Sovětském svazu staly víc než jen zábavou, respektive sportem. Za studené války byly pomyslnou výkladní skříní, nástrojem propagandy i sovětské soft-power. Jak k tomu došlo? A drží Rusko šachový prim i po rozpadu Sovětského svazu?
Vinohradská 12: EXTRÉM 2, Bonus: Kulturní války
Kulturní války. Plné emocí, vzteku. Kde se vzaly? Co sledují? Proč máme rozhádanou společnost? Spousta otázek a úplně poslední příležitost na ně odpovědět. Přinášíme závěrečný bonusový díl druhé řady Extrému s Janem Charvátem, politologem z Univerzity Karlovy a Národního institutu SYRI. Ptá se Matěj Skalický.
Hovory: Rostlinolékař: Proti škůdcům zeleniny používáme jejich přirozené nepřátele. Chemii se tak vyhýbáme
Zeleninu pěstují v obrovském skleníku na farmě v Dolní Lutyni u Karviné, chutná ale jako ze zahrádky. Nepoužívají pesticidy, ale biologickou ochranu proti škůdcům. „Nasazujeme přirozené nepřátele proti škůdcům. A z hlediska biologické ochrany je používáme i hodně preventivě,“ popisuje rostlinolékař Václav Psota v pořadu Hovory s inovátory.
Studovna: Máme nedostatek učitelů matematiky, informatiky a fyziky, vysvětluje Jakub Nešetřil z Matiky Česku
Z aktuálního šetření Ministerstva školství vyplynulo, že je nedostatek učitelů matematiky, fyziky a informatiky, a to hlavně na druhém stupni základních škol. Jak tento problém vidí a řeší Jakub Nešetřil z nadačního fondu Matika Česku?
Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Odpolední publicistika: Financování nepedagogů. Požáry na Krétě. Nález keltského sídliště
Co pro školy a jejich zřizovatele může znamenat nová úprava financování nepedagogických pracovníků? Do jaké míry se daří hasičským sborům zvládat zásah proti požárům v turisticky oblíbené destinaci, na řeckém ostrově Kréta? A jaký obrázek o životě v mladší době železné nabízí archeologům nález nejrozsáhlejšího keltského sídliště na našem území?
Akcent: Soukromých památek přibývá. Stále ale taháme za kratší provaz, říká majitel zámku
Saša Michailidis se ptá generální ředitelky NPÚ Naděždy Goryczkové a prezidenta Asociace majitelů hradů a zámků Michala Farníka. Šestnáct nových objektů přijala Asociace majitelů hradů a zámků. Co znamená zvyšující se počet soukromých památek? Jak náročná je péče o ně ve srovnání se státními památkami, které jsou ve správě Národního památkového ústavu? Jak mohou spolupracovat? Repríza ze 17. 2. 2025.
Interview Plus: Švejnar: Chudší Američané ztratí sociální a zdravotní podpor
Poslanci a senátoři věrní prezidentu Donaldu Trumpovi se usilovně snaží protlačit Kongresem klíčový ekonomický zákon. Takzvaný One Big Beautiful Bill by snížil některé daně, ale také by znamenal škrty v sociální oblasti a citelné zvýšení rozpočtového schodku USA. Proti jsou i někteří republikáni. „Je to nejzásadnější změna za poslední tři dekády. Pozitivní bude pro vyšší vrstvy a negativní pro ty, kteří potřebují sociální a zdravotní podporu,“ říká ekonom Jan Švejnar.
Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Polední publicistika: Primární péče. Americké dodávky raket a munice Ukrajině. Česko a změny klimatu
Jaké kroky doporučují praktičtí lékaři na podporu primární péče a její dostupnosti? Jak vážně by mohla ukrajinská armáda pocítit pozastavení dodávek amerických raket a munice? A proč se města v Česku adaptují na změny klimatu a veder pomaleji, než vidíme v jiných evropských zemích?
Osobnost Plus: Hlasem toho dispečer zvládne strašně moc, tvrdí záchranáři
Léto pro většinu z nás znamená slunce, výlety a dobrodružství, někdo má ovšem před očima statistiky s vyšším výskytem úrazů. „Jenom v hlavním městě denně zavolá na tísňovou linku zhruba 700 volajících, což je opravdu velké množství,“ říká pro Český rozhlas Plus Jana Poštová, mluvčí Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy. V pořadu Osobnost ji doplňuje kolega Karel Kirs. Oba se na podzim představí jako průvodci druhé série oblíbeného podcastu Urgent.