- Podcasty
- Český rozhlas - Komentáře a glosy

Poslechněte si podcast: Dvacet minut Radiožurnálu: Nová velká koalice? Motivem pro sociální demokraty byla i hrozba posílení AfD, naznačuje Lizcová
„Předchozí kancléř Olaf Scholz byl kritizovaný za řadu věcí, mimo jiné za to, že nedokázal najít dobrý osobní vztah s francouzským prezidentem Macronem nebo s dalšími evropskými partnery. Očekává se, že Friedrich Merz se toto pokusí prolomit,“ říká Zuzana Lizcová z katedry německých a rakouských studií na Institutu mezinárodních studií FSV UK. Jak soudržná může být nová velká koalice v Německu? A co obsahuje smlouva nazvaná Zodpovědnost pro Německo? Poslechněte si rozhovor.
Český rozhlas - Komentáře a glosy
Nejnovější události očima novinářů a odborníků.
Dvacet minut Radiožurnálu: Vícha: Sociální demokracie s komunisty, to je neslučitelné
Bohumínská buňka strany SOCDEM vyzvala vedení strany, aby zvážilo zrušení místní organizace anebo vyloučení jejich členů. Ohradila se tak vůči údajnému vyjednávání o propouštění členů strany kvůli výrokům, se kterými vedení strany nesouhlasilo. „Vylučování ze strany v době, kdy nám už tak ubývá členů, není asi to nejhlavnější téma,“ vysvětluje v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu senátor a místostarosta Bohumína na Karvinsku Petr Vícha (SOCDEM).
Názory a argumenty: Ondřej Soukup: Lekce z ukrajinské války
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj často ve svých projevech zmiňuje, že armáda jeho země je v dnešní době jednou z nejlépe připravených ozbrojených sil celého světa, a to na vojenské konflikty 21. století. Není to jen prázdná fráze. Platí za to hrozivou cenu v podobě statisíců padlých a zraněných, zničených budov a další infrastruktury. Nicméně je pravda, že vojenští specialisté z celého světa mimořádně podrobně pozorují boje na Ukrajině.
Názory a argumenty: Luboš Kreč: Warren Buffet jde do důchodu
Svět se loučí s Warrenem Buffettem. Sice nezemřel, ale oznámil, že ke konci roku, kdy mu bude už 95 let, odstoupí z postu šéfa skupiny Berkshire Hathaway. Tu vedl 60 let a vybudoval z ní mnohasetmiliardový konglomerát, který zhmotňoval jeho byznysové a investiční vize. Pátý nejbohatší člověk světa má pověst burzovního génia, ale jeho odkaz, zvlášť v dnešním světě, tkví jinde: v civilnosti, lidskosti a v edukaci.
Názory a argumenty: Petr Fischer: Respekt Scholzovi, odcházejícímu muži středu
S vojenskými poctami, za zvuků slavnostní hudby odchází ze scény devátý novodobý německý kancléř Olaf Scholz. Na rozloučenou si vybral tři své oblíbené skladby, které mu vojenská kapela v Berlíně zahrála. Kromě části z Bachových Braniborských koncertů a 60 let staré písně Beatles In My Life, to byl song Respect, proslavený Arethou Franklinovou. Jak symbolické: Nejenže Scholz minulé volby vyhrál právě s výzvou k respektu, ale jistou minimální úctu si žádá i jeho kancléřství.
Názory a argumenty: Libor Dvořák: Volodymyr Zelenskyj v Česku
Asi nejznámější světový politik této doby a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil i se svou ženou Olenou na dva dny Prahu. Protokolárně sice byla tentokrát důležitější ukrajinská první dáma, která k nám byla pozvána na Světovou zdravotnickou konferenci, ale „doprovázející prezident“ této příležitosti bohatě využil k pracovním schůzkám s českými politiky.
Názory a argumenty: Poslechněte si všechny úterní komentáře s Petrem Hartmanem
Výročí, s nímž si v současnosti nevíme rady. Zelenskyj v Praze. Respekt Scholzovi, odcházejícímu muži středu. Warren Buffet jde do důchodu. Lekce z ukrajinské války.
Okolo češtiny: Proč říkáme „uvidíme“ a ne „budeme vidět“?
Slovesa vidět a slyšet se v češtině vymykají běžným pravidlům budoucího času. Jazyková zvláštnost pod drobnohledem našeho bohemisty.
Glosa Plus: Iva Pekárková: První varhany v obchodním centru
Vešla jsem do obchodního centra v Croydonu málo používaným zadním vchodem a co nevidím? Varhany! Trčely v koutě ve zvýšeném přízemí, na pozadí barevných dinosaurů nalepených na zadní zdi dětského koutku, který s touhle nezvyklou oratoří sousedí.
Jak to vidí...: Politolog Jelínek: Oslavy konce války jsou naprostá tragédie. Nevíme jak a koho oslavovat
„Jak si připomínat osvoboditele, aby to nevypadalo jako podpora současného Ruska a Putina?“ zamýšlí se v pořadu Jak to vidí… politolog Lukáš Jelínek. A připomíná, že v Rudé armádě bojovali i Ukrajinci. Právě ukrajinský prezident byl teď na návštěvě v Praze. Jaký byl její význam? A jak květnové dny slaví čeští politici? Politolog se v záznamu rozhovoru komentuje také předvolební kampaň.
Zápisník zahraničních zpravodajů: Od Iwo Jimy po Pouštní bouři. Válečná loď USS Wisconsin sloužila americkému námořnictvu půl století
Začátkem května před 80 lety se 2. světová válka v Evropě chýlila ke konci, daleko na východě v Tichém oceánu ale ještě Japonsko svádělo proti spojencům tvrdé boje. Do nich se zapojila i americká válečná loď USS Wisconsin, která dnes stojí v přístavu Norfolk ve Virginii jako ukázka plavidla, které bylo s přestávkami v aktivní službě skoro 50 let.