- Podcasty
- Dvacet minut Radiožurnálu

Poslechněte si podcast: Německá vláda bude stabilní, protože ví, že hraje o důvěryhodnost politického středu, míní politolog
Evropa se na Německo může spolehnout, vyhlásil nový německý kancléř Friedrich Merz po uzavření dohody o vzniku vlády křesťanských a sociálních demokratů. Co se dá očekávat od nové německé vlády, na které se dohodla Konzervativní unie CDU-CSU se sociální demokracií? Jak se nový kabinet vypořádá s migrací? „Obě klíčové strany nejsou úplně zajedno v tom, jak moc být restriktivní,“ říká v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu politolog Lukáš Novotný, který se zaměřuje na Německo.
Dvacet minut Radiožurnálu
Autorský rozhovor jeden na jednoho s aktéry klíčových událostí veřejného dění.
Pištora: Prioritou starosty nemusí být platit nepedagogy
Ve středu mají poslanci schvalovat novelu školského zákona, která mimo jiné přesouvá odpovědnost za financování nepedagogických pracovníků na zřizovatele škol, tedy obce. „De facto nám to nebylo předkládáno, abychom o tom diskutovali, ale bylo nám to předloženo jako hotová věc,“ kritizuje v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu Zdeněk Pištora (bez politické příslušnosti), místopředseda Svazu měst a obcí, starosta města Postoloprty na Lounsku.
Zajíček: Smlouva s KHNP by měla být uzavřena co nejdříve, na dobré podmínky by se ale mohlo počkat
Platí stále, že nabídka korejské KHNP na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany je ta nejlepší možná? A kolik českých firem se bude na dostavbě podílet? „Na obecných jednáních slýchávám od korejských představitelů: slíbili jsme, že dodáme včas a dodržíme cenu. Nechte nás vyjednávat s českými dodavateli a my se budeme snažit, aby těch 60 procent bylo,“ popisuje v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček.
Marek: Každý politik by už měl mít už na stole ekonomický plán, aby se po volbách neztrácel čas
Jaké ekonomické úkoly a výzvy bude mít před sebou příští vláda bez ohledu na to, kdo ji bude sestavovat? „Na prvním místě je to především slabý hospodářský růst. Pokud se podíváme na výkon v posledních dvou, třech letech, je evidentní, že je potřeba něco změnit,“ říká v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu David Marek, hlavní ekonom Deloitte a donedávna ekonomický poradce prezidenta republiky.
Válek: Líbilo se mi, co Polouček provedl na Homolce. Zpětnou vazbu o Motole dostanu do prázdnin
Přes všechny snahy o příměří boje na Ukrajině pokračují. Jak pomáhá Česko se zraněnými vojáky a civilisty? A co čeká ministerstvo od nového šéfa pražské motolské nemocnice? „Má několik úkolů, například prověřit s týmem z Homolky plánované akce, prodiskutovat je s týmy lékařů na Homolce a udělat jasný plán, který mi bude muset představit do prázdnin,“ říká v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), který minulý týden navštívil Ukrajinu.
Američané jsou velmi nervózní, říká v reakci na cla Švejnar
Obyvatelé Spojených států začínají pociťovat dopady cel, které zavedl prezident Donald Trump. „Američané opravdu berou ekonomické aspekty vážně. Trump je pod tlakem. Snaží se udržet takovou tu pozitivní náladu, ten náboj,“ popisuje v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu předseda výkonného a dozorčího výboru ekonomického institutu CERGE-EI, ředitel think-tanku idea a profesor na Kolumbijské univerzitě Jan Švejnar.
Prouza: Oko za oko? Evropa může být chytřejší. Místo cel může cílit na americký digitální sektor
Akciové trhy od rána reagují prudkým poklesem na ohlášená cla na dovoz zboží do USA a na čínská odvetná opatření. Dokáže se Evropa vyhnout globální obchodní válce? Nebo má rovněž přistoupit ke strategii „oko za oko“? Tomáš Pancíř se zeptal prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu, viceprezidenta Hospodářské komory a bývalého státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzy.
Šéf ovocnářů: Nervozita z mrznutí stromů teprve začíná. Problém je, že vykvétají o tři týdny dříve
Příjemné jarní počasí vystřídá podle předpovědi už zítra studená fronta a teploty klesnou pod bod mrazu. Neobávají se ovocnáři, že mráz poškodí úrodu? „Je zcela běžné, že tato vlna mrazů může přijít kdykoliv do poloviny května. To tady bylo historicky a příroda si s tím nějak musela poradit. Novou věcí ovšem je, že máme velmi teplé zimy,“ zdůrazňuje předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík. Jak se mohou pěstitelé připravit? A jak daleko jsou plány na zavádění odolnějších odrůd?
Jiří Rusnok: Trumpova cla vejdou do učebnic ekonomie. Ale jen jako příklad zcela pomýlené teorie
Jak dopadnou nově oznámená americká cla na českou a světovou ekonomiku? Jak by měli reagovat politici a centrální banky? A co radí bývalý guvernér ČNB pražskému arcibiskupství při správě církevního majetku? Tomáš Pancíř se zeptal bývalého guvernéra ČNB, ekonomického poradce Allianz pojišťovny a také člena ekonomické rady pražského arcibiskupství Jiřího Rusnoka.
Sivera: ‚Předvolební kampaň‘ běží, volby ale vyhlášené nejsou. Výdaje se tedy nezapočítávají
Na hospodaření politických stran a hnutí a na financování předvolebních kampaní dohlíží již osm let speciální úřad. Co pro začínající kampaň před sněmovními volbami znamená, že prezident ještě nevyhlásil jejich termín? „Výdaje, které v této chvíli strany utrácejí, nebudou předmětem výdajů, které se do kampaně zahrnují,“ vysvětluje v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu předseda Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí František Sivera.