Před čtyřmi dny

Poslechněte si podcast: Dvacet minut Radiožurnálu: Prezident Svazu vinařů Martin Chlad: Kroupy letos způsobily na vinicích škody kolem 15 milionů

Kdy se dočkáme prvního skutečného burčáku? Čím ovlivní srpnové počasí kvalitu letošních vín? Může dým z rozsáhlých požárů poškodit vinice? Nakolik jsou tuzemští vinaři konkurenceschopní ve světě? A mění se s klimatickou změnou podmínky pro pěstování různých odrůd u nás? Po lince do Brna se prezidenta Svazu vinařů Martina Chlada ptá Vladimír Kroc.

23:52

Český rozhlas - Rozhovory

Vydává: Český rozhlas

Hosté ze všech možných oborů. Rozhovory do hloubky i s lehkostí.

Web

Včera 23:03

Hovory: Autor projektu Carboneg: Přebytečný uhlík z atmosféry musíme dostat do půdy, kde je ho nedostatek

Hostem Hovorů je autor projektu Carboneg Václav Kurel, který usiluje o regenerativní způsob hospodaření. „Udržitelné zemědělství dnes už nedává smysl. Už není co udržovat. Půda je v tak špatném stavu, že ji naopak potřebujeme regenerovat. Potřebujeme do ní vrátit život, a to tak, že nebudeme rozrušovat dům pro půdní houby a bakterie, ale budeme se jim snažit vytvořit takové podmínky, aby se jim v půdě dařilo,“ nastiňuje.

Včera 24:12

Dvacet minut Radiožurnálu: Miloš Vystrčil: Autokratům nelze ustupovat. Stali bychom se vazaly s ohnutou páteří

Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová navštívila během své cesty po Asii i Tchaj-wan. Nakolik její návštěva může eskalovat napětí v čínsko-tchajwanských vztazích? Jak nebezpečná je situace v tchajwanském průlivu? A o čem svědčí aktuální zpráva Amnesty International o porušování lidských práv na Ukrajině? Vladimír Kroc se ptá předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS).

Včera 29:43

Klub Rádia Junior: Ideální letní snídaně. Vyzkoušejte jednoduchý recept na výborné banánové palačinky bez lepku

Pokud vás baví experimentovat a rádi vaříte, určitě oceníte užitečné tipy na zdravá jídla, která zvládnou připravit i děti.

Včera 33:53

On Air: Působím hodně feminně, ale pořád jsem ostravský čávo, říká influencer Tadeáš Kuběnka

Moravská ikona, která boří svět českého internetu svým ostrým slovníkem, osobitostí, otevřeností a nonkomforními názory. „Nemám smlouvu s Kouzelnou školkou,“ říká devatenáctiletý queer influencer Tadeáš Kuběnka ke své otevřenosti na sociálních sítích i v reálném životě. Televizní diváci ho mohou znát jako vítěze druhé řady reality show Like House. Makeup artist, „ožralá diva“, sexuální mašina a student grafického designu původem z Havířova v jedné osobě zavítal na Radio Wave.

Včera 26:04

Interview Plus: Nový britský premiér bude řešit nejhorší ekonomickou krizi od 2. světové války, soudí právník Přibáň

Ve Spojeném království vrcholí souboj o post lídra konzervativní strany a tedy i premiéra. Jaké dědictví po sobě zanechává Boris Johnson? „Brexit přestal být klíčovým tématem. Země řeší ekonomickou krizi, jakou neřešila od druhé světové války. Po období Borise Johnsona jsme svědky nástupu střízlivější politiky, ve které je méně charismatu a více důrazu na řešení problémů svírajících britskou společnost,“ míní Jiří Přibáň, právník a sociolog z univerzity ve velšském Cardiffu.

Včera 24:44

Host Lucie Výborné: S lachtany rádi jezdíme na klouzačce, ve vodě mají stoprocentní převahu, vypráví chovatel lachtanů

Být s lachtanem ve vodě je nádherný zážitek. Alespoň to tvrdí vrchní cvičitel a chovatel lachtanů v pražské zoo Jakub Mezei, podle kterého tato zvířata dosahují inteligence šestiletého dítěte a dokážou například otevřít dveře. „S lachtany vedeme dialog,“ říká chovatel, v jehož gesci jsou kromě lachtanů i tučňáci a kachny. Jaký je rozdíl mezi lachtanem a tuleněm? A v čem jsou lachtani specifičtí?

Včera 23:55

Nebyla otázka, jestli České Švýcarsko chytne, ale jen kdy, říká senátor Linhart

Kdo nebo co stojí za požárem v Českém Švýcarsku? Mělo na požáru významnější podíl kůrovcové dřevo, nebo byly dobré důvody, proč ho na místě nechat? „Budeme muset zjistit, jak se chovat lépe k českým lesům,“ říká v Pro a proti náměstek ministryně životního prostředí Tomáš Tesař (TOP 09). Senátor, nestraník za STAN a místostarosta Krásné Lípy Zbyněk Linhart vidí dva okamžiky, kdy správa parku podcenila situaci.

Včera 13:29

Vinohradská 12: Černá krev Venezuely

Ropa - zlato i záhuba venezuelského lidu. Jeho krev. Teď, v době energetické krize, se o venezuelské ropě znovu začíná mluvit. Proč? Ví zahraniční redaktor Českého rozhlasu Eduard Freisler, autor knihy Venezuela: Rozklad ráje.

Před čtyřmi dny 23:35

Hovory: Vzniká to beznadějí, říká o svém tvůrčím procesu umělec Pavel Brunclík

Obrazy. Takto jednoduše se jmenuje aktuální výstava Pavla Brunclíka v galerii Jiřího Trnky v Plzni. Brunclík je absolventem Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a také vystudoval dokumentární tvorbu na FAMU. Živil se jako reklamní fotograf. Skoro 20 let se věnoval volné tvorbě, zejména krajině, portrétům a aktům. Nedávno vzal do ruky paletu a štětec. Střídavě žije v Praze a na jihu Francie.

Před čtyřmi dny 37:13

Klub Rádia Junior: Dětská moderátorka Rádia Junior Viki Seifertová v Klubu Rádia Junior

Jak a proč začala Viky s Rádiem Junior spolupracovat? Jaké hosty už měla v pořadu Viky Talks? Jaké přednášky připravuje pro děti ve školách? Moderuje Klára Nováková. Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.