- Podcasty
- Dopolední host

Poslechněte si podcast: Privatizace se nepovedla a omylů bylo v 90. letech mnoho, tvrdí ekonom a psycholog Jan Urban
Ve světě ekonomie se realita často skrývá pod vrstvami mýtů a iluzí. Vyznat se ve složitých ekonomických souvislostech a vztazích současného světa není jednoduché. Otázkou, jak se v tomto odvětví lépe orientovat, se dlouhodobě zabývá ekonom a psycholog Jan Urban. V rozhovoru pro Český rozhlas České Budějovice například odhalil největší omyly, kterých se český stát dopustil po sametové revoluci.
Dopolední host
Zajímavá témata z různých oborů, moderátor a hosté, kteří musí dát odpověď.
Sezóna Motoru byla úspěšná, šesté místo je velmi slušné, hodnotí sportovní manažer Jiří Novotný
Přes všechny vzestupy a pády zakončili hokejisté Motoru České Budějovice uplynulou extraligovou sezónu na šestém místě. Vedení týmu to považuje za úspěch. Do dalšího ročníku vstoupí bez klubové legendy Milana Gulaše. Dosavadní kapitán jihočeského celku ukončil kariéru. Posílení tak zatím mužstvo ze soutoku řek Malše a Vltavy zaznamenalo hlavně v útočných řadách.
Dívka spadla na cirkulárku, dnes s přišitou rukou i hraje na klavír, vypráví plastický chirurg
Od první replantace prstu v českobudějovické nemocnici uplynulo třicet let. Dnes má největší zdravotnické zařízení v kraji své vlastní replantační centrum, které je jedním z pouhých tří v republice. U prvního přišití palce na ruce byl tehdy i Vladimír Mařík, primář oddělení plastické chirurgie Nemocnice České Budějovice.
S vláčkem i parníkem se k přehlídce ZUŠ Open připojila základní umělecká škola z Třeboně
Co Čech, to muzikant. Toto tvrzení stále platí. I díky tomu, že v Česku máme světově unikátní síť základních uměleckých škol. Hold jim vzdává dnes už tradiční festival ZUŠ Open. Jednou z nejvýznamnějších takových vzdělávacích institucí v Jihočeském kraji je Základní umělecká škola v Třeboni, která se do celostátní přehlídky ZUŠ Open zapojuje každoročně.
Baví mě překonávat překážky. Cyklista veterán František Šesták zdolal horské průsmyky i Route 66
Desítky evropských horských průsmyků nebo čtyři tisíce kilometrů od západu k východu Ameriky na kole zdolal František Šesták z Blatné na Strakonicku. Cyklistice, která je jeho celoživotní vášní, se věnuje i ve svých 84 letech. S dálkovými trasami začal až jako padesátník, když se po sametové revoluci otevřely hranice.
Tam, kde žijí velcí kopytníci, přibývá květin a motýlů, říká zakladatel rezervace v Milovicích
Zubři, divocí koně a zpětně šlechtění pratuři už rovných deset let žijí v rezervaci ve středočeských Milovicích. Projekt, na kterém od počátku spolupracují jihočeští vědci z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích, nedávno zkompletoval trojici nejvýznamnějších tuzemských ekologických ocenění. Podle ředitele společnosti Česká krajina Dalibora Dostála jsou přínosy rezervace pro přírodu viditelné na první pohled.
Hmyz a lidé soupeří o potraviny. To je důvod, proč broučci z krajiny mizí, vysvětluje biolog
Už přes 400 milionů let obývá planetu Zemi hmyz. Tato fascinující a nejpočetnější skupina živočichů se za tu dobu vyvinula do nesmírné rozmanitosti více než pěti milionů druhů. Dnes ale bohužel mnohé hmyzí tvory ztrácíme.
Hokejová utkání, Závod míru, vítání kosmonauta. Pavel Kroneisl zažil jako rozhlasový reportér leccos
Na zimních a fotbalových stadionech strávil Pavel Kroneisl podstatnou část svého života. Ne však jako pouhý divák. Je jedním z rozhlasových reportérů, na jehož živé vstupy v pořadu S mikrofonem za hokejem posluchači vzpomínají dodnes. Řemeslo se učil od mistra, jihočeské rozhlasové legendy Ludvíka Mühlsteina.
Velká škola profese, ale i zábavy, vzpomíná režisér Aleš Vrzák na českobudějovický rozhlas
Švejka, Spalovače mrtvol, texty Bohumila Hrabala, ale třeba i Jo Nesba, Salmana Rushdieho nebo Jonathana Livingstona přetavil do rozhlasové podoby režisér Aleš Vrzák. Jedna z největších osobností tuzemské dramatické rozhlasové tvorby pochází z jižních Čech. Svou kariéru Aleš Vrzák odstartoval v Českém rozhlase České Budějovice.
Sovětští vojáci ve studiu a letadlo ve sklepě. Zážitky bývalých zaměstnanců budějovického rozhlasu
Technici, spojaři, redaktoři, ale i recepční, údržbáři nebo šoféři. Za osmdesát let existence Českého rozhlasu České Budějovice stanicí prošlo nespočet zaměstnanců. Ve speciálním výročním vydání pořadu Dopolední host někteří vzpomínají, jak to v minulosti v rozhlase chodilo.
Budějckej rozhlas, to byla velká škola, vzpomíná Pavel Žalman Lohonka, který tady nahrál mnoho písní
Přibližně čtyři stovky písní má na kontě česká a jihočeská folková legenda Pavel Žalman Lohonka. Možná více než polovinu z nich nahrál ve studiu Českého, dříve Československého rozhlasu České Budějovice, který právě slaví osmdesáté výročí. Patří tak mezi nejvýznamnější osobnosti spojené s touto stanicí.