Dopolední host
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Jihočeské divadlo potřebuje novou budovu, ta myšlenka nesmí zase usnout, říká odcházející ředitel

Lukáš Průdek stříhá metr v čele Jihočeského divadla. Čtyři stálé soubory, Ateliér 3D a veškerý s tím spojený aparát povede od ledna 2024 jeho nástupkyně Martina Schlegelová. K agendě Jihočeského divadla patří i oblíbené otáčivé hlediště v Českém Krumlově. Jak vidí odcházející šéf jeho budoucnost? A co diskutovaná nová budova v Českých Budějovicích?

25:15

Dopolední host

Vydává: Český rozhlas

Zajímavá témata z různých oborů, moderátor a hosté, kteří musí dát odpověď.

Web

Včera 18:29

Vědec Pavel Kozák v Budějovicích studoval, byl u zrodu rybářské fakulty, teď povede celou univerzitu

Příštím rektorem Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích byl v polovině listopadu 2023 zvolen Pavel Kozák, vědec a pedagog, který se specializuje na chov korýšů a měkkýšů. V současné době působí jako děkan fakulty rybářství a ochrany vod. V Českých Budějovicích kdysi i vystudoval, a to zemědělskou fakultu. Získal zde postupně tituly inženýra, doktora, docenta i profesora.

Před čtyřmi dny 22:55

Ezošmejdi cílí na nemocné a zklamané. Přípravky, které prodávají přes internet, mohou být nebezpečné

Jako prodejce zázraků, obchodníky se zranitelností nebo „ezošmejdy“ označuje spotřebitelská organizace dTest prodejce, kteří na internetu a jinde nabízejí doplňky stravy, léčivé přípravky, amulety, talismany, léčivé kameny, hůlky, obrazy... Když pomineme skutečnost, že víra může člověku pomoci, tyto látky a předměty obvykle žádný objektivní účinek nemají. V některých případech ale mohou být nebezpečné, jak varuje vedoucí právního oddělení dTestu Petr Šmelhaus.

Před pěti dny 33:13

23krát vyhrál volby v USA. Neuvěřitelný příběh chudého Žida z jihočeské vesnice vypráví historik

Uprchlík je u nás málem nadávka. Češi přitom sami hledali útočiště všude po světě, říká historik Martin Nekola, který jejich osudy mapuje. Vedle tří stovek odborných a populárně naučných článků publikoval i několik monografií. Například Na cestě za svobodou: Češi v uprchlických táborech po únoru 1948. Vlastním nákladem vydal komiksy pro mladou generaci Pražané ve světě. A silnou jihočeskou stopu nesou paměti Adolfa J. Sabatha s názvem Čech v americkém Kongresu.

Před týdnem 30:57

Svetr do mrazáku, spousta levandule, plácačka, sprej. Entomolog radí, jak se zbavit šatních molů

Soužití s drobnými domácími škůdci se nevyhne žádná domácnost. Zatímco housenku potravinového mola, správně zavíječe paprikového, si možná přineseme domů z obchodu v pytlíku s moukou, mravenci si k našemu cukru najdou cestu sami. Štěnice nás v noci kousnou a šatním molům chutnají kvalitní kousky oblečení. Doma je proto obvykle mít nechceme. Co na ně tedy platí? Radí entomolog Oldřich Nedvěd.

Před týdnem 31:21

Umělá inteligence dřív klidně poradila, jak vykrást auto. Už to neudělá, protože ji lidé umravňují

Čím víc úkolů jí zadáváme, tím je dokonalejší. Mluví s námi na záznamnících, píše za děti slohy, aktivně se učí, dokonce už si laskavě povídá s osamělými lidmi. Umělá inteligence. Možná ji znáte jako Siri, Clairu nebo Her. Posledně jmenovaná je název vědeckofantastického filmu, ve kterém hrdina „ujede“ na vztahu s AI dívkou (AI = Artificial Intelligence = umělá inteligence). Oscarový příběh z roku 2013 je dnes už realitou.

Před 2 týdny 30:18

Zlobíte se na obchodníka? Nehádejte se! K mimosoudnímu řešení pomůže institut při obchodní inspekci

Jen co dozněly reklamy na letní výprodeje, už je tady Black Friday a hned po něm advent a další slevové akce. Při vánočních nákupech často obchodníci nabízejí, že nebude-li se dárek líbit, může si ho obdarovaný přijít vyměnit. Dobré by ale bylo mít o takové dohodě doklad, ideálně, aby nabídka byla uvedena na účtence. U nákupu přes e-shop zase platí možnost vrátit zboží bez udání důvodu – ale jen do čtrnácti dnů.

Před 2 týdny 24:49

Povinné ručení na elektrokoloběžku i zahradní traktůrek. Novela zákona změní pravidla pojištění

„Povinné ručení, tedy pojištění odpovědnosti z provozu vozidla po pozemních komunikacích, je pojištění, které musí mít ze zákona uzavřeno každý majitel vozidla.“ Tak zní definice, na které se už brzo mnohé změní. Například platit už nebude majitel a vozidlem se stane i to, co dosud nebylo.

Před 2 týdny 29:43

Labuť šla do banky, snesla vejce, dostala želízka a vyslýchal ji sněhulák... Tak už PIN nezapomenete

Dokonalou paměť můžeme mít všichni. Tvrdí to Jakub Pok, který se svou ženou Lucií vede Školu paměti. Společně napsali i knihu Dokonalá paměť aneb Jak si zapamatovat úplně cokoliv. Jako host Českého rozhlasu České Budějovice Jakub Pok vysvětlil principy své metody a dal několik praktických návodů.

Před 2 týdny 27:02

Z hraní počítačových her už se stal profesionální sport. Ti nejlepší bojují o tituly i dobré výdělky

Esport je něco jako sport, jen se nevyužívá fyzická síla, ale síla mentální. V počítačových hrách už se pořádají i světové šampionáty. A přenášejí je specializované sportovní kanály. Jak taková mistrovství vypadají? A dají se připodobnit k těm ryze sportovním?