- Podcasty
- Český rozhlas - Životní styl

Poslechněte si podcast: Balanc: Duševní zdraví a hraní. Počítačové hry vás mohou s dětmi sblížit i ublížit
Počítačové hry jsou dnes běžnou součástí života dětí, dospívajících i dospělých, a jejich vliv je mnohovrstevnatý. Michaela Slussareff, odbornice na digitální média a technologie, v podcastu Balanc vysvětluje, že hry mohou být návykové, zhoršit duševní obtíže, ale také rozvíjet kreativitu, sociální dovednosti a posilovat vztahy. Klíčovou roli hraje obsah, věk i způsob, jakým se hry hrají, a důležitá je také aktivní účast rodičů v digitálním světě svých dětí.
Český rozhlas - Životní styl
O životě, cestování, módě, zdravém životním stylu a ještě něco navíc.
Studovna: Baví mě, že můžu rozvíjet mladé lidi, vysvětluje Puf, proč studuje učitelství
Jak může vypadat studium učitelství? Se studentkou Puf navazujeme na minulý díl, kde jsme řešili studium módy na střední škole v Anglii a probereme její aktuální studium na pedagogické fakultě.
Vlna: Kluby po celém světě zavírají. Zažíváme krizi nočního života?
Přijď si zatančit a pomoz nám, bojujeme o přežití. Tuto zprávu ve zkratce poslala do světa stálice pražského nočního života, a sice klub Ankali. Rostoucí náklady spojené (nejen) s inflací a menší zájem o probdělé noci plné hudby ale negativně ovlivňují i další místa… a to nejen v Praze.
Hobby magazín: Na české zahrádky se vlivem změny klimaty stěhují i subtropické rostliny. Daří se tu olivovníku
Změna klimatu je patrná i na českých zahrádkách. Přestože jarní mrazíky umějí poničit základ budoucí úrody, celkový průběh zim je poměrně mírný a dají se tu pěstovat i teplomilnější druhy.
Zdravíčko: Není to jen banální vyrážka. Pásový opar může signalizovat, že se v těle děje něco vážnějšího
Bolesti mohou být různého druhu. Zůstaneme-li u těch fyzických, pak jednu ze záludných kategorií tvoří bolesti neurologické. Po vláknech našich nervů se šíří například bolesti způsobené pásovým oparem. Naštěstí takzvané postherpetické neuralgie postihují jen část pacientů, zhruba dvacet procent. Už ale onemocnění samo o sobě je zrádné.
Radioporadna: Za volant už v sedmnácti? V praxi to funguje dobře, tvrdí lektor autoškoly
Autoškolu má za sebou většina Čechů. Někdo ji zvládl s naprostým přehledem, jiný si musel kurz zopakovat. Co se změnilo?
Lékárna: S proktologem Stanislavem Jackaninem probereme nemoci konečníku u seniorů, ke kterým patří zhoubné nádory, hemoroidy nebo inkontinence
Řeší je i nová síť specializovaných center, například v Novém Jičíně a v Ostravě-Vítkovicích. Dotazy volejte na 596112266, moderuje Ivana Šuláková.
Apatyka: Proč je screening tlustého střeva po padesátce důležitý? Vysvětluje olomoucký internista Jan Gregar
Kolorektální karcinom je nádorové onemocnění trávícího systému postihující tlusté střevo a konečník. Laicky se mu říká rakovina tlustého střeva. „Pravděpodobnost, že onemocníte v tenkém střevu je velmi malá, naopak v tlustém střevu je to mnohem častější,“ apeluje Jan Gregar, internista z Fakultní nemocnice Olomouc.
Houpačky: Dítě se prostě nesmí doma bát. Traumata si děti často nepamatují, jejich tělo ale ano
„Nejběžnější trauma je, že dítěti absentuje rodič. Že ho opustil, zemřel nebo že mu dítě bylo odebráno. Dítěti s ním chybí bezpečný vztah a chybí mu jeho přítomnost v životě,“ popisuje výkonná ředitelka organizace SOS Dětské vesničky Jindra Šalátová.
Život k nezaplacení: Aby mateřství nebylo za trest, potřebujeme dostupné školky, říká sociolog. Jeden rok školky je málo
Nejzávažnější problém českého školství spočívá podle exkluzivního průzkumu Medianu v předškolním vzdělávání. Za nedostatečné považuje kapacity mateřských škol 82 % dotázaných. Nedostatek školek se propisuje do nižší porodnosti i do 16% rozdílu v odměňování mužů a žen. „Potřebujeme mnohem dostupnější služby, aby ženy nebyly penalizovány za mateřství, což je věc, která vede k tomu, že odkládají děti, protože si chtějí vybudovat kariéru,“ vysvětluje sociolog Daniel Prokop.
Radioporadna: Jak udržet vztah v harmonii? Místo do mobilu se občas podívejte na partnera
Jak udržet dlouhodobý partnerský vztah ve vzájemné spokojenosti? Na prvním místě je podle vztahového poradce Ladislava Hanouska emoční blízkost. Té nenahrává současná virtuální doba, kdy místo partnerovy ruky držíme v ruce mobil.