- Podcasty
- Akcent
Poslechněte si podcast: Výběr týdne: Vlny na Oscara, Tatabojs ve filmu, Cohen 90, korpus češtiny koketuje s AI
Saša Michailidis se ptá hostů na to, co obnáší, když tuzemský film usiluje o nominaci na Oscara, aktuálním kandidátem je snímek Vlny. V kinech je film o kapele Tatabojs, jak se točí hudební dokumenty? Český národní korpus, který mapuje proměny češtiny už třicet let, se propojí s umělou inteligencí. Před devadesáti lety se narodil básník a zpěvák Leonard Cohen.
Akcent
Podcast, ve kterém si na jedno kulturní téma posvítíme z více úhlů pohledu. Poslouchejte od pondělí do pátku od 16:30 živě na Vltavě nebo ze záznamu na našem webu, v aplikaci mujRozhlas a na dalších podcastových platformách.
Výběr týdne: Román pro Frankfurt, bienále, veřejná kulturní instituce, světelný design
Saša Michailidis se ptá hostů na soutěž Román pro Frankfurt. Akce je součástí českého hostování na knižním veletrhu v roce 2026. Jaká bývá v posledních letech úroveň mezinárodní přehlídky současného umění, tedy benátského bienále? Budou mít divadla a muzea zájem o to přeměnit se ve veřejné kulturní instituce? Na DAMU bude možné studovat světelný a audiovizuální design.
Světelný a zvukový design brzy na DAMU: Jsme invenční, ale profesně neukotvení, říká expertka
Saša Michailidis se ptá hudebního pedagoga DAMU, skladatele scénické hudby Vratislava Šrámka a světelné designérky, pedagožky Pavly Beranové. Na DAMU bude možné absolvovat obor světelný a audiovizuální design pro živá umění. Co bude součástí nového studijního programu? Komu je určený? A jaká je úloha světelného a zvukového designu v dnešním umění?
Národní divadlo Brno chce být veřejnou kulturní institucí. Muzea to neláká, zní v Akcentu
Saša Michailidis se ptá ředitele Národního divadla Brno Martina Glasera a prvního místopředsedy Asociace muzeí a galerií ČR a ředitele Muzea čs. opevnění z let 1935–38 v Králíkách Richarda Sichy. Od ledna příštího roku se budou moci příspěvkové organizace transformovat ve veřejné kulturní instituce. Bude ale o tuto změnu ze strany organizací a jejich zřizovatelů zájem? Jaké výhody by měla tzv. VKI přinést?
Na bienále v Benátkách obdivuji víc pavilony než současné výstavy, říká kurátor
Saša Michailidis se ptá architektky a teoretičky architektury Pavly Melkové a kurátora Galerie současného umění a architektury v Domě umění České Budějovice Michala Škody. Ještě do 24. listopadu si můžete udělat výlet na benátské bienále. Letos se Česko na mezinárodní přehlídce současného umění prezentuje instalací Evy Koťátkové, a to v provizorně otevřeném Českém a Slovenském pavilonu. Jaká je architektonická úroveň dalších pavilonů?
Román pro Frankfurt? Vnímám to jako nejistotu, zda máme co nabídnout, říká publicista
Saša Michailidis se ptá spisovatelky Petry Soukupové a editora webu ČT art, publicisty a kritika Josefa Chuchmy. Moravská zemská knihovna v Brně vyhlásila na začátku října veřejnou soutěž s názvem Román pro Frankfurt. Jde o akci v rámci českého hostování na frankfurtském knižním veletrhu v roce 2026. Jak vnímá literární obec zadání a pravidla soutěže? Může vznikat literatura na objednávku?
Výběr týdne: olomoucké divadlo a filharmonie spolu, módní udržitelnost, hřbitovní architektura
Saša Michailidis se ptá hostů, jak Moravské divadlo a Moravská filharmonie budou fungovat od nového roku spolu, až se sloučí do jedné instituce. Co pro mladé návrháře a návrhářky znamená udržitelnost v módním průmyslu? V sobotu 2. listopadu vzpomínáme na zesnulé, jsou takzvané Dušičky a my si tedy zhodnotíme funerální architekturu.
S udržitelností se v módě počítá. Používám látky, které už nikdo nechce, říká návrhář
Saša Michailidis se ptá šéfredaktorky časopisu Vogue CS Danicy Kovářové a návrháře oděvu a obuvi Aleše Hnátka. Letošní Designblok opět oceňoval mladé tvůrce módního designu, a to v rámci soutěžní přehlídky Diploma Selection. Jak přistupují ke své tvorbě tuzemští mladí návrháři a návrhářky? Dají se najít v současné módě nějaké trendy? Jak důležité je téma udržitelnosti v módním průmyslu?
Urnové sklípky za trest, u náhrobků doba temna. Ale jsou výjimky, říkají architekti
Saša Michailidis se ptá historika architektury Zdeňka Lukeše a architekta Filipa Ditricha. Blíží se Dušičky, 2. listopadu zavzpomínáme na všechny zesnulé. Při procházce hřbitovem si možná všímáte funerální architektury. Dokážeme se starat o historické hřbitovy, obřadní síně, kolumbária a náhrobky? A jaká je současná hřbitovní architektura?
Moravské divadlo a filharmonie spolu. Razantně propouštět nechceme, říká budoucí šéf
Saša Michailidis se ptá ředitele Moravské filharmonie Olomouc Jonáše Harmana a ředitele Moravského divadla Olomouc Davida Gerneše. Moravská filharmonie a Moravské divadlo se 1. ledna 2025 sloučí. Novým šéfem této společné organizace bude David Gerneš, který vyhrál výběrové řízení. Jak bude probíhat propojení obou institucí? Ušetří se na nákladech? A přinese to kýžený rozvoj divadla i filharmonie?
Výběr týdne: AVU bez rektorky, seriály pro mladé, český grafický design, Oscar studentům
Saša Michailidis se ptá hostů, co se děje na Akademii výtvarných umění v Praze, která má provizorní vedení po rezignaci prorektorů i rektorky. Vlastně se nic nestalo a Dcera národa... Umíme točit seriály pro mladé? Projekt Identita udělá reklamu českému grafickému designu i v zahraničí. Tvůrci z Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku získali studentského Oscara, jak se financují krátkometrážní školní snímky?