- Podcasty
- Akcent
Poslechněte si podcast: Tata Bojs, PSH… Proč se točí hudební dokumenty a čím mohou zaujmout?
Saša Michailidis se ptá publicistky z webu protisedi.cz a moderátorky Radia 1 Jany Kománkové a filmového režiséra, spisovatele a novináře Šimona Šafránka. Od 5. září je v kinech celovečerní a trochu netradiční dokument o kapele Tata Bojs. Loni zase zaujal film o PSH. Jaké jsou obecně domácí hudební dokumenty? Jak se točí? A jak se liší od těch zahraničních?
Akcent
Podcast, ve kterém si na jedno kulturní téma posvítíme z více úhlů pohledu. Poslouchejte od pondělí do pátku od 16:30 živě na Vltavě nebo ze záznamu na našem webu, v aplikaci mujRozhlas a na dalších podcastových platformách.
Světelný a zvukový design brzy na DAMU: Jsme invenční, ale profesně neukotvení, říká expertka
Saša Michailidis se ptá hudebního pedagoga DAMU, skladatele scénické hudby Vratislava Šrámka a světelné designérky, pedagožky Pavly Beranové. Na DAMU bude možné absolvovat obor světelný a audiovizuální design pro živá umění. Co bude součástí nového studijního programu? Komu je určený? A jaká je úloha světelného a zvukového designu v dnešním umění?
Národní divadlo Brno chce být veřejnou kulturní institucí. Muzea to neláká, zní v Akcentu
Saša Michailidis se ptá ředitele Národního divadla Brno Martina Glasera a prvního místopředsedy Asociace muzeí a galerií ČR a ředitele Muzea čs. opevnění z let 1935–38 v Králíkách Richarda Sichy. Od ledna příštího roku se budou moci příspěvkové organizace transformovat ve veřejné kulturní instituce. Bude ale o tuto změnu ze strany organizací a jejich zřizovatelů zájem? Jaké výhody by měla tzv. VKI přinést?
Na bienále v Benátkách obdivuji víc pavilony než současné výstavy, říká kurátor
Saša Michailidis se ptá architektky a teoretičky architektury Pavly Melkové a kurátora Galerie současného umění a architektury v Domě umění České Budějovice Michala Škody. Ještě do 24. listopadu si můžete udělat výlet na benátské bienále. Letos se Česko na mezinárodní přehlídce současného umění prezentuje instalací Evy Koťátkové, a to v provizorně otevřeném Českém a Slovenském pavilonu. Jaká je architektonická úroveň dalších pavilonů?
Román pro Frankfurt? Vnímám to jako nejistotu, zda máme co nabídnout, říká publicista
Saša Michailidis se ptá spisovatelky Petry Soukupové a editora webu ČT art, publicisty a kritika Josefa Chuchmy. Moravská zemská knihovna v Brně vyhlásila na začátku října veřejnou soutěž s názvem Román pro Frankfurt. Jde o akci v rámci českého hostování na frankfurtském knižním veletrhu v roce 2026. Jak vnímá literární obec zadání a pravidla soutěže? Může vznikat literatura na objednávku?
Výběr týdne: olomoucké divadlo a filharmonie spolu, módní udržitelnost, hřbitovní architektura
Saša Michailidis se ptá hostů, jak Moravské divadlo a Moravská filharmonie budou fungovat od nového roku spolu, až se sloučí do jedné instituce. Co pro mladé návrháře a návrhářky znamená udržitelnost v módním průmyslu? V sobotu 2. listopadu vzpomínáme na zesnulé, jsou takzvané Dušičky a my si tedy zhodnotíme funerální architekturu.
S udržitelností se v módě počítá. Používám látky, které už nikdo nechce, říká návrhář
Saša Michailidis se ptá šéfredaktorky časopisu Vogue CS Danicy Kovářové a návrháře oděvu a obuvi Aleše Hnátka. Letošní Designblok opět oceňoval mladé tvůrce módního designu, a to v rámci soutěžní přehlídky Diploma Selection. Jak přistupují ke své tvorbě tuzemští mladí návrháři a návrhářky? Dají se najít v současné módě nějaké trendy? Jak důležité je téma udržitelnosti v módním průmyslu?
Urnové sklípky za trest, u náhrobků doba temna. Ale jsou výjimky, říkají architekti
Saša Michailidis se ptá historika architektury Zdeňka Lukeše a architekta Filipa Ditricha. Blíží se Dušičky, 2. listopadu zavzpomínáme na všechny zesnulé. Při procházce hřbitovem si možná všímáte funerální architektury. Dokážeme se starat o historické hřbitovy, obřadní síně, kolumbária a náhrobky? A jaká je současná hřbitovní architektura?
Moravské divadlo a filharmonie spolu. Razantně propouštět nechceme, říká budoucí šéf
Saša Michailidis se ptá ředitele Moravské filharmonie Olomouc Jonáše Harmana a ředitele Moravského divadla Olomouc Davida Gerneše. Moravská filharmonie a Moravské divadlo se 1. ledna 2025 sloučí. Novým šéfem této společné organizace bude David Gerneš, který vyhrál výběrové řízení. Jak bude probíhat propojení obou institucí? Ušetří se na nákladech? A přinese to kýžený rozvoj divadla i filharmonie?
Výběr týdne: AVU bez rektorky, seriály pro mladé, český grafický design, Oscar studentům
Saša Michailidis se ptá hostů, co se děje na Akademii výtvarných umění v Praze, která má provizorní vedení po rezignaci prorektorů i rektorky. Vlastně se nic nestalo a Dcera národa... Umíme točit seriály pro mladé? Projekt Identita udělá reklamu českému grafickému designu i v zahraničí. Tvůrci z Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku získali studentského Oscara, jak se financují krátkometrážní školní snímky?
Máme studentského Oscara! Krátké snímky by zasloužily víc peněz, říká rektorka filmové školy
Saša Michailidis se ptá rektorky FAMO Písek Evy Bobkové a lektorky Ateliéru audiovizuální tvorby na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, filmové publicistky Jany Bébarové. Tvůrci z Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku minulý týden převzali v Londýně studentského Oscara za krátký snímek Krajan. A není to ojedinělý úspěch, krátké školní filmy získávají ceny pravidelně. Jak dlouhá je cesta k prestižnímu ocenění? Jak kvalitní je výuka mladých filmařů a filmařek v Česku?