Český rozhlas - Rozhovory

Český rozhlas

Hosté ze všech možných oborů. Rozhovory do hloubky i s lehkostí.

Epizody

Včera
23:18

Hovory: Poslouchejte vodu, odpočinete si. Dělali jsme to přece už v prenatálním stadiu, nabádá lovec zvuků

Hudebník a místostarosta jihomoravských Židlochovic Tomáš Šenkyřík je lovcem zvuků, hlavně vody. „Voda mne vždy fascinovala zvukem a bohatou texturou, kterou vytváří a lidi nutí k naslouchání. Zvukové textury a podoba zvuku je na první pohled stejná, ale pokud se člověk ponoří do naslouchání, zjistí, jak je to ohromně zajímavý a bohatý svět,“ vysvětluje v pořadu Hovory.

Včera
01:25:36

Debaty Plusu: Přechod k zelené ekonomice se stane, to se nedá odkopnout jako důchodová reforma, varuje investor

Před nově se formující vládou stojí dvě typy výzev. „Jeden typ problémů může v klidu odkopnout, může se k nim prostě nevyjádřit. Typicky je to důchodová reforma. O té tady mluvíme třicet let. A já už ani žádnou nečekám. Ale pak jsou tady projekty, které se odkopnout nedají. Je to naše předsednictví Evropské unii. Je to Green New Deal. To se prostě stane. Gigafactory se buď stane, nebo nestane, ale nedá se odkopnout,“ uvažuje Radovan Vávra, bývalý bankéř a současný investor.

Včera
24:26

Dopolední host: Státní svátek v pohybu. Sokolský běh republiky láká na trať sportovce ve věku od nuly do sta

Sokolským během republiky oslaví sportovci všeho věku Den vzniku samostatného československého státu. Běží se v šesti desítkách českých a moravských měst, připojují se i zahraniční krajané. V jižních Čechách se zapojí atleti v Písku, Hluboké nad Vltavou a Českých Budějovicích.

Včera
18:55

Šatníky: Oblečení jako psychická podpora: designérka Tereza Rosalie Kladošová vyznává zářivé barvy

Tereza Rosalie boří stereotypní představy o designérech v černých rolácích. Její šatník je plný živých barev a výrazných vzorů. V prosluněném bytě plném květin nás vítá v sytě růžových kalhotách a košili s tropickým vzorem. „Když už si obleču něco nenápadného, jako třeba džíny a bílé tričko, vezmu si k tomu alespoň funky boty, kterýma to rozbiju,“ říká designérka. Věří, že zářivé barvy zlepšují náladu nejen jí, ale i těm, kdo se s ní setkají.

Včera
24:03

Dvacet minut Radiožurnálu: Po kontaktu s nakaženým by měli být v karanténě i očkovaní lidé, myslí si virolog Grubhoffer

Nákaza covidu-19 se nešíří v takovém rozsahu jako na jaře, ujišťuje epidemiolog Petr Smejkal. Znamená to, že se vyhneme dalšímu lockdownu? Bude někdy naše odborná komunita mluvit o covidu-19 jedním hlasem? Tomáš Pancíř se ptal virologa Libora Grubhoffera z Jihočeské univerzity.

Včera
22:45

Pro a proti: Nechceme plné JIP. Monoklonální protilátky dáme i těm, kteří nepřijdou od lékaře, láká šéf Motola

Epidemie covidu-19 opět sílí. Počet hospitalizovaných překročil tisícovku, víc než šest procent je ve vážném stavu. Monoklonální látky, které mohou nákazu ztlumit či úplně zastavit, jsou přitom k dispozici už od jara. Pacienti se k nim ale často nedostali. „Naštěstí v posledních zhruba dvou dnech se situace začíná dramaticky zlepšovat,“ říká ředitel pražské Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík (ČSSD). S tím souhlasí místopředseda sdružení Mladých praktiků Vojtěch Mucha.

Včera
11:07

Na pohovce Jožky Kubáníka: Kouzlo je ve vychytávkách, prozrazuje o tajemství výroby mařatického chleba Ivana Stuchlíková

Hostem na rozhlasové pohovce Jožky Kubáníka byla manažerka Pekárny Masařík z Uherského Hradiště Ivana Stuchlíková. Hlavním tématem bylo ‚tajemství‘, a tak se rozhovor točil převážně o tajné receptuře výtečného mařatického chleba.

Včera
26:28

Interview Plus: Kompenzace za ceny energií? Plošná pomoc je špatně, je třeba cílit na potřebné, navrhuje Niedermayer

Česká vláda kvůli zdražování energií prosazuje novelu, která by v příštím ruce umožnila snížit DPH za energie na nulu. A už v lednu a v prosinci se daň chystá odpouštět. „Je to špatně, protože to není žádná pomoc, kterou by hodní ministři vytáhli ze svých kapes. Je to využití peněz daňových poplatníků, které by měly být využity efektivně, aby řešily existující problém,“ kritizuje europoslanec a ekonom Luděk Niedermayer (TOP 09).

Včera
16:49

Host Dopoledne pod Ještědem: Jak naučit děti zdravě a správě jíst a také vařit. Nevyhánějte je z kuchyně, říká výživová poradkyně

Špagety s kečupem a sýrem, párek s hořčicí, nebo zmražená pizza. To jsou obvykle jídla, která si umí některé děti připravit samy. Jak je ale naučit vařit zdravě, vážit si jídla a neplýtvat jím? I o tom si s výživovou poradkyní Evou Kundrátovou povídala redaktorka Iveta Kalátová.

Včera
17:22

Radioporadna: Máte starou pojišťovací smlouvu? Je dobré ji zkontrolovat a aktualizovat. Můžete dokonce i ušetřit

Česko čas od času potrápí různé živelní katastrofy. Přívalové deště, kroupy, povodně, vichřice nebo dokonce i tornádo. Proto je dobré být pro takové případy pojištěn. Jak rychle je nutné škody nahlásit? Jestli můžeme škody odstranit a uklidit ještě před příchodem likvidátora a jak se vůbec pojistit, abychom z pojištění něco ve skutečnosti měli.