Český rozhlas - Rozhovory
NejnovějšíVčera

Poslechněte si podcast: Klub Rádia Junior: Jaké to je uplavat kilometrovou trať ve vodě o teplotě mínus jeden stupeň Celsia

O tom nám přijde povídat extrémní plavec Filip Jícha, který jako první Čech zvládl takovou trať uplavat, a to až za polárním kruhem, na soustroví Špicberky. A vzal s sebou i svého syna Filipa. Moderuje Jiří Kohout.Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.

38:22

Český rozhlas - Rozhovory

Vydává: Český rozhlas

Hosté ze všech možných oborů. Rozhovory do hloubky i s lehkostí.

Web

Včera 26:03

Osobnost Plus: Mateřství necítím jako svou primární roli. Věda mě přitahuje víc, prozrazuje mladá vědkyně Šimková

V roce 2020 u nás bylo 40 procent absolventů doktorského studia, ale profesorek jen 15 procent a jen sedm procent žen bylo ve vedoucích pozicích ředitelek vědeckovýzkumných institucí. „Je to stejné jako ve všech ostatních odvětvích – a ve všech různých vedoucích pozicích, kde plošně pozorujeme snížené procento žen oproti mužům. A je to rozhodně kvůli mateřství,“ říká mladá biochemička z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky Adéla Šimková.

Včera 23:58

Pro a proti: Nedostatek zubařů? Pojištění nestačí, investovat musí i obce, radí zástupce zdravotních pojišťoven

Je zubařů, kteří by „na pojišťovnu“ ošetřili své pacienty, v Česku dost? Lidé si stěžují na nedostatek stomatologické péče a podle statistik zubaři ze systému veřejného zdravotního pojištění odcházejí. Stomatolog Pavel Chrz chápe, že do chudých regionů se zubaři s novými a nákladnými postupy nehrnou. Zástupce pojišťoven Ladislav Friedrich vidí řešení ve zvýšení účasti pojišťoven, ale i v různých motivačních pobídkách pro nové lékaře.

Včera 46:47

Vizitka: Rektor UMPRUM Vybíral: Design kultivuje. Jenže podniky vnímají studenty jako levnou pracovní sílu

Je potřeba, aby absolventi UMPRUM byli zruční, ale aby do designu, architektury a volného umění dokázali přenést taky emoce, zdůrazňuje staronový rektor UMPRUM Jindřich Vybíral princip rovnováhy mozek – srdce – ruce. Jako prioritu v čele školy nyní vidí prohloubení spolupráce s průmyslem a shánění peněz pro výjezdy do zahraničí. Do Vizitky tohoto odborníka na architekturu 19. a 20. století a milovníka klasické hudby pozvala Markéta Kaňková.

Včera 03:25

Dopolední Region: Kateřina Červenková zasvětila ochraně přírody svůj život

Paní Kateřina Červenková je od roku 2021 předsedkyní ČSOP Vlašim. Původně pochází ze Sezimova Ústí v jižních Čechách a dnes se už v Kraji blanických rytířů cítí jako doma. V ČSOP Vlašim měla 20 let na starosti environmentální výchovu. Nyní dohlíží na Národní geopark Kraje blanických rytířů a další pobočky – Podblanické ekocentrum, paraZOO a Záchranou stanici ve Vlašimi, Dům přírody Blaníku Krasovice i Vodní dům Hulice.

Před dvěma dny 25:23

Vinohradská 12: Pavel a Babiš zblízka: byli jsme s nimi 14 dní

Volby jsou ve finále. Česko vybírá nového prezidenta. Andrej Babiš i Petr Pavel měli 14 dní, aby přesvědčili lidi, že právě oni mají být na Hradě. Dvě reportérky je nespustily ty dva týdny z očí a teď přišla chvíle se zeptat, jaké to bylo.

Před dvěma dny 24:00

Hovory: Každý dlouhověký strom je biotop, živé místo s mnoha organismy, říká ekoložka z Arniky

Marcela Klemensová se v organizaci Arnika věnuje ochraně stromů. Také organizuje anketu Alej roku, která upozorňuje na stará i právě vysazená stromořadí v krajině. „Za těch 12 let, kdy shromažďujeme informace o alejích, se zvýšila pozornost věnovaná hlavně alejím s velkým A, tedy historickým ale i dalším stromořadím složeným z mohutných stromů. Typicky jde o duby, lípy apod., která vedou k historickým dominantám, hradům ale i spirituálním místům,“ naznačuje.

Před dvěma dny 21:17

Studovna: Jste dys, máte handicap nebo speciální potřeby? Pomoct na vysoké škole může digitalizace i koučování

Kdo jsou studenti se speciálními potřebami? S Lenkou Dobešovou a Alicí Rytychovou z Centra Carolina probíráme možnosti, jak univerzita může pomoci těm, kteří ji potřebují. Lenka se věnuje zejména studentům se zrakovým postižením, Alice studentům se specifickými poruchami učení jako je dyslexie nebo dysgrafie a studentům s poruchami autistického spektra.

Před dvěma dny 17:14

Host Dne na Moravě: Čekají nás výzvy – i v podobě důsledků nástupu moderních technologií, říká budoucí ústavní soudce

Ústavní soud bude po více než roce opět kompletní. Senátoři souhlasili s tím, aby se patnáctým soudcem stal brněnský právník Jan Svatoň. Ten je ale jen částí rozsáhlé obměny, která soud čeká.

Před dvěma dny 23:56

Dvacet minut Radiožurnálu: 15 procent populace má hendikep. Ke sportu musíme děti motivovat, říká předseda paralympioniků

Na Olympiádě dětí a mládeže pořádané v těchto dnech v Královéhradeckém kraji soutěží i sportovci s vadami zraku. Jaké možnosti se těmto sportovcům otevírají? V čem jim napomůže spolupráce Nadačního fondu Českého rozhlasu a Českého paralympijského výboru? Vladimír Kroc se ptal předsedy Českého paralympijského výboru Zbyňka Sýkory.

Před dvěma dny 30:18

Blízká setkání: Herečka Zuzana Vejvodová: Když funguje všechno doma, tak svět funguje jako celek

Traumata z dětství nemá. „Čím jsem starší, tím víc si uvědomuju, jak je pro mě zázemí a pocit rodinné harmonie základem všeho. Pokud ale člověk oplývá talentem, tak by to měl umět ztvárnit,“ poznamenává ke své roli v novém seriálu. O čem je projekt Nikdo? Považuje činohru za svoji parketu? Je pro ni divadlo důležitější než seriály? Jak se vraždí imaginární dýkou?