NejnovějšíDnes

Poslechněte si podcast: Jihočeši: Ikona Jihočeského divadla i drzá rybářka. To byla Hana Bauerová

Ve věku 91 let zemřela 18. května 2022 legenda českého divadla, herečka Hana Bauerová. Když jako dvacetiletá odcházela na začátku 50. let z pražského Realistického divadla do jižních Čech, netušila, že budějovickému divadlu bude věrná 60 sezón a že v něm ztvární na 160 rolí.

24:13

Český rozhlas - Rozhovory

Vydává: Český rozhlas

Hosté ze všech možných oborů. Rozhovory do hloubky i s lehkostí.

Web

Dnes 23:38

Natura: Sucho v Česku: Ekozemědělství to zatím zvládá líp než tradiční hospodářství

Podle projektu Intersucho vládne na většině území Česka výrazné zemědělské sucho, které na řadě míst přechází i do hlubších vrstev půdy. Nejhorší situace je na východ od Prahy, v jižních Čechách a na Hané. Vědci pozorují i výskyt hydrologického sucha, při kterém klesají hladiny toků nebo spodních vod.

Dnes 46:52

Vizitka: Ředitel Divadelní Flory Petr Nerušil: Pokud budeme neustále dělat nové inscenace, brzy se vyčerpáme

Mluví o sobě jako o nesnesitelně systematickém člověku, i proto si ve Vizitce nechal zahrát po sobě jdoucí skladby z jednoho alba. Přes dvacet let je spojený s festivalem Divadelní Flora, o kterém mluví jako o příběhu, jehož součástí jsou různé postavy. On je jakožto dramaturg a ředitel festivalu jednou z nich. S Petrem Nerušilem mluvil ve Vizitce Aleš Spurný.

Dnes 29:11

Host Radiožurnálu: Tady se nikdy žádní psi nepoprali, zvou pořadatelé na akci Monínec patří psům

Sobotní Monínec bude ve znamení čtyřnohých miláčků. Návštěvníci osmého ročníku akce Monínec patří psům se mohou těšit na disciplíny jako aport rohlíků nebo číšník se psem. „Je tady vždycky úžasná atmosféra, jezdí sem rodiny se psy, kteří jsou zvyklí být mezi svými kamarády. Jsme nadšení z toho, že se tady nikdy žádní psi nepoprali.“ říká Veronika Souralová, která na akci společně s fotografem Danem Maternou pokřtí knihu Když jsem byla štěně.

Dnes 24:07

Host Lenky Vahalové: Milan Peroutka: Nových příležitostí se nechci bát. Maximálně někdo napíše, že jsem byl na prd

V kapele Perutě zpívá i skládá písničky, zároveň vystupuje v muzikálech a divadelních hrách. Milan Peroutka mluvil s Lenkou Vahalovou nejen o práci, ale také o své rodině, sociálních sítích nebo plánech do budoucna.

Dnes 25:45

Laboratoř: Včely a ptáci zvyšují kvalitu kávy. Bez nich úroda klesla o čtvrtinu

Kdyby na kávovníkových plantážích nespolupracovali včely a ptáci, pěstitelé by měli o čtvrtinu horší úrodu. To plyne ze studie na třiceti pokusných farmách v Kostarice a USA. Práce vyšla v odborném časopise PNAS.

Dnes 25:01

2 x 2: Zdražování energii a krize ekonomiky s výrobcem automobilů Juříčkem

Hostem Petra Šimůnka je majitel a šéf společnosti Brano Group Pavel Juříček. Největší ryze český výrobce automobilů prozradí, jak prožívá současnou krizi a jak se vyrovnává se zdražováním energií. A jak proběhne předávání společnosti mladší generaci?

Dnes 02:58

Hobby magazín: Připravte si domácí bylinkový sirup. Je léčivý a výborně chutná

Účinky sirupu závisí na použitých bylinách. Pokud máte na zahradě meduňku, dobromysl nebo si doma pěstujete rýmovník, můžete výrobu sirupů vyzkoušet.

Dnes 39:42

Stříbrný vítr: Etnolog Mnislav Zelený: Co bychom měli převzít od domorodých etnik Amazonie?

V dětství ho bavil orientační běh. Časem přestal potřebovat kompas i mapu. O síle intuice, přirozených instinktech a významu sepětí s přírodou vypráví etnolog a publicista Mnislav Zelený. Proč je potřeba přivádět děti k prožitkům bolesti? Co dalšího bychom měli převzít od domorodých etnik Amazonie? A kdy pochopil, že většina lidí na světě je dobrá?

Včera 23:45

Hovory: Ve Zlíně bude pro děti velmi kvalitní program, popisuje umělecká ředitelka filmového festivalu

„Od výběru filmů do předešlého ročníku, konaného mimořádně v září uplynulo jen sedm měsíců, přesto se nám podařilo sestavit velmi kvalitní program s řadou premiér, což je v oblasti filmu pro děti poměrně složité,“ hodnotí přípravu filmového programu 62. ročníku Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež jeho umělecká ředitelka Markéta Pášmová.