Český rozhlas - Příroda
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Zvídavec Evy Sinkovičové: Kolik vajec snese slepice za rok a jak probíhá líhnutí kuřat?

Potřebují slepice ke snášení vajec kohouta? Poslechněte si, jak dlouho trvá líhnutí a co se při něm děje. A víte, který pták má nejmenší vejce na světě?

04:14

Český rozhlas - Příroda

Vydává: Český rozhlas

Fascinující svět přírody a rozhovory s vědci.

Web

Včera 54:36

Podhoubí: Komu slouží technologie? Autokratické směry v americké politice komentují Schneider a Bohal

Živé Podhoubí o technologiích a americké politice se natáčelo ve výstavě Poetics of Encryption. Současné technologie nejsou jako nástroje, které mají člověku usnadnit život. Stávají se čím dál víc svébytným ekosystémem, který se bez člověka obejde. Ideové směry jako akceleracionismus, technooptimismus nebo neorekcionářství s rapidním technologickým vývojem počítají, mnohdy ale na úkor demokracie. Člověk má být překonán, případně kolonizovat další planety.

Včera 09:32

Křížem krajem: Co má společného Nový Jičín a dobrý voják Švejk?

Je to už více než 100 let, kdy vyšel první díl románu Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka. Novým pohledem teď na dílo nahlíží výstava v novojičínském návštěvnickém centru. A to přes jeho spojení s právě s městem Nový Jičín.

Včera 01:33

Jihočeská vlastivěda: Dlažební kostky, obrubníky, schody i dekorační předměty se vyráběly ze žuly vytěžené v okolí Blatné

Písemnosti dokládají, že žula z okolí Blatné na Strakonicku se využívala ke stavebním účelům již ve středověku. K rozvoji těžby a zpracování kamene došlo výrazněji až počátkem 20. století, později vznikl národní podnik, který produkoval dlažební kostky, obrubníky, patníky, mezníky nebo schody, ale také ušlechtilé dekorační předměty jako leštěné obklady nebo pomníky.

Před dvěma dny 35:24

Klub Rádia Junior: Had může mít i 700 obratlů, překvapuje herpetolog z Národního muzea

Probereme hady z naší přírody s opravdovým "haďákem". Povíme si, jak žijí, proč je máme chránit a vážit si každého setkání s nimi.

Před dvěma dny 08:21

Křížem krajem: Panský zámeček novodvorského arboreta se připravuje na nové využití

Významnou součástí Arboreta Nový Dvůr u Stěbořic na Opavsku je panský zámeček. Historická stavba je po opravě a Slezské zemské muzeum coby správce muzejního areálu počítá s novým využitím. Stavbu vybaví stálou expozicí a více otevře návštěvníkům.

Před dvěma dny 01:46

Jihočeská vlastivěda: Děsivá šumavská tragédie, jak ji ve své povídce popsal Karel Klostermann, se nikdy nestala

Spisovatel Karel Klostermann byl vypravěčským mistrem a také mužem s obrovskou pamětí. Sám říkal, že si staré příběhy ze Šumavy nevymýšlí, jen kombinuje a občas změní jméno nebo místo děje.

Před třemi dny 08:27

Křížem krajem: Fischerovu vilu ve Frýdku-Místku lidé znají jako pobočku městské knihovny

Byty, škola, školní družina a dnes knihovna. To vše se od konce druhé světové války vystřídalo ve výstavní rodinné vile stavitele a obchodníka s dřevem Julia Fischera. Městská knihovna zde sídlí od roku 1993.

Před třemi dny 40:39

Planetárium: Malíř Jurského parku: vzpomínka na Jana Sováka a blízká setkání s UFO i záhadology z Týmu Záře

Jan Sovák: malíř Jurského parku (4:42) – Procházka květnovou oblohou (21:59) – 30 let s Planetáriem: UFO více či méně tajemné a proměna projektu Záře, 2. část (27:36)

Před třemi dny 01:41

Jihočeská vlastivěda: Extravagantní kněz Matěj Kozka z Rynárce uměl vzbudit rozruch, třeba bizarním způsobem dopravy

V 16. století, tedy v období reformace, se celá řada klášterů ocitla v existenční krizi. Mezi řeholníky upadala morálka, konventy se rozpadaly či postupně vymíraly, a některé z nich byly z těchto příčin zcela zrušeny. Podobný osud potkal v roce 1564 i klášter v Borovanech na Českobudějovicku, kde sídlil řád řeholních kanovníků svatého Augustina.

Před čtyřmi dny 49:01

Leonardo Plus: Kosmické aktivity? Evropa rozhodně není pozadu, říká expert

Pro bezpečnost ve světě je stále důležitější satelitní komunikace. „Kosmické aktivity mohou být součástí další průmyslové revoluce, která už řadu let startuje,“ zdůrazňuje pro Český rozhlas Plus Václav Kobera, ředitel Odboru kosmických aktivit a nových technologií na ministerstvu dopravy. V posledních letech význam družicové komunikace podtrhla válka na Ukrajině.