- Podcasty
- Český rozhlas - Příroda
Poslechněte si podcast: Zvídavec Evy Sinkovičové: Jsou hyeny vážně proradní mrchožrouti, jak se o nich říká?
Hyeny mají opravdu špatnou pověst. Přitom jde o pozoruhodná společenská zvířata, která si zaslouží spíše lidský zájem a obdiv.
Český rozhlas - Příroda
Fascinující svět přírody a rozhovory s vědci.
Natura: Hlavatá vrba je pro hmyz jako prales. Tradici ale drží už jen někde
Vrbovny dříve sloužily jako vydatné zásobárny palivového dřeva a lidé jejich prořezáváním nevědomky vytvářeli životní prostor pro hmyz nebo ptáky. Hlavaté vrby jsou tak ukázkou toho, že i silný hospodářský zásah může být pro přírodu prospěšný, pokud se udělá správně.
Pod kůží velryby jižní: unikátní výzkumy českých zoologů, zrod husitské revoluce a založení Tábora
Jak se čeští vědci dostali pod kůži velrybám jižním (4:20) – Procházka srpnovou oblohou (20:55) – Šest století od husitské revoluce, 2. část: Kdo s koho (26:42)
Hostem Leonarda Plus je lékárník Stanislav Havlíček
Mnohé léky, které dnes používáme, vzešly z bylin a rostlin. Dozvíte se jak se zrodilo opium a z něj následně morfin, jaký potenciál má konopí a proč se můžete předávkovat i vrbovou kůrou. Moderuje Andrea Skalická.
Natura: Je Česko převčelené? V počtu včelstev na kilometr patříme k evropské špičce
Česko patří mezi nejzavčelenější země v Evropě. Přes 60 tisíc včelarů v tuzemsku pečuje o 660 tisíc včelstev. A navíc oproti jiným částem světa u nás populace tohoto hmyzu roste.
Zvídavec Evy Sinkovičové: Kolik druhů netopýrů žije v České republice a kolik komárů za noc uloví?
Netopýři jsou spolu s kaloni jedinými létajícími savci na planetě. Orientují se pomocí echolokace a místo běžného spánku hibernují. Čím ještě jsou výjimeční? Nastražte uši!
Zprávy pro Královéhradecký kraj: V Česku stále hrozí riziko požárů. Někteří lidé se přesto v přírodě chovají úplně nepochopitelně
Národní park České Švýcarsko přišel kvůli rozsáhlému požáru zatím o dvě nejnavštěvovanější lokality. Jejich znovu zpřístupnění veřejnosti může podle jednoho ze strážců parku trvat léta. Podobný scénář je černou můrou pro provozovatele podobných míst jinde v Česku, třeba Prachovských nebo Adršpašsko-teplických skal.
Máme rádi zvířata: Zajímavosti o rozmnožování akvarijních rybek a také o tom, jak se zvěř vyrovnánvá s rozmary počasí
Jak se zvěř vyrovnává s velkým vedrem a jak se chrání před prudkými lijáky? Tyto otázky zodpoví magazín Máme rádi zvířata. Dozvíte se také zajímavosti o rozmnožování některých akvarijních rybek a vše doplní příspěvek Blahoslava Voharčíka o ledňáčkovi. K poslechu zve Martin Hlaváček.
Zvídavec Evy Sinkovičové: Jak dlouho žijí nejstarší stromy a co se dá poznat z letokruhů?
Co žije déle – člověk, zvíře, nebo strom? Jak se pozná věk stromů a co jsou to letokruhy?
Pavoučí vlákno je nejtenčí a nejpevnější přírodní materiál. Umí ho vyrobit i lidé?
Proč pavouci tkají sítě a z čeho se jejich vlákno skládá? A dokážou krásné pavučiny vytvářet všechny druhy?
Jarní koncerty ptáků jsou stále jednotvárnější a tišší
Jarní ptačí pěvci se ztišují a umlkají (4:30) – Historické souvislosti: Australská válka s emuy (17:42) – Šest století od husitské revoluce, 1. část: Proč? (23:29)