Český rozhlas - Příroda
NejnovějšíDnes

Poslechněte si podcast: Východočeské výlety: Mobily vymění za klapačky a baví je to. Dávnou tradici udržují kluci

Tradici vodění Jidáše se v Česku podařilo uchránit jen v několika málo oblastech. Nejvíce lokalit v rámci celého Česka se nachází v Pardubickém kraji. Jedná se hlavně o vesnice v prostoru mezi Holicemi, Vysokým Mýtem, Luží, Chrastí a Hrochovým Týncem.

25:31

Český rozhlas - Příroda

Vydává: Český rozhlas

Fascinující svět přírody a rozhovory s vědci.

Web

Dnes 25:50

Laboratoř: Nový impuls v boji proti Alzheimerovi. Krevní testy můžou nemoc odhalit dřív

Badatelé z univerzit ve švédském Lundu a ve Washingtonu rozpoznali v krvi látky, které odrážejí míru poškození mozku při Alzheimerově nemoci. Objev může být zásadní pro diagnostiku i budoucí rozhodování o tom, jak zacílit terapii.

Dnes 51:38

Meteor: Meteor o roztroušené skleróze, opravě Hubbleova dalekohledu a sasankách

Poslechněte si:01:05 Umíme léčit roztroušenou sklerózu?12:20 Vědecký objevitel Ameriky19:32 Dočká se Hubbleův kosmický dalekohled opravy?34:54 Proč sasanky nežerou klauny?43:30 Překvapivá zemětřeseníHovoří lékařka Jiřina Bartůňková, technik Tomáš Přibyl nebo biolog Jaroslav Petr. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Zemětřesení nakladateství Grada čte Ivo Theimer.

Včera 01:42

Jihočeská vlastivěda: Pro odchov lososů vzniklo v Čechách 30 umělých líhní, polovina z nich byla na Šumavě a v Pošumaví

Lososi se dříve běžně vyskytovali v horních tocích Vltavy a Otavy a patřili k vyhledávaným pochoutkám. V 19. století, kdy se zdokonalovaly formy lovu a zároveň se začaly budovat jezy, lososi z českých řek mizeli. Tehdy přišel uznávaný vědec Antonín Frič s nápadem zřídit umělé líhně, v nichž by se lososi odchovávali a následně do řek vypouštěli.

Před dvěma dny 21:42

Máme rádi zvířata: Na co se nejvíc zaměřit při výchově štěněte a jak toho docílit

Dvaaosmdesátiletý Petr Prázdný celý život cvičí psy. Autorka pořadu Máme rádi zvířata Jitka Cibulová Vokatá se ho proto zeptala mimo jiné na to, na co bychom se při výchově štěněte měli zaměřit nejvíc a jak toho docílit.

Před dvěma dny 04:14

Zvídavec Evy Sinkovičové: Kolik vajec snese slepice za rok a jak probíhá líhnutí kuřat?

Potřebují slepice ke snášení vajec kohouta? Poslechněte si, jak dlouho trvá líhnutí a co se při něm děje. A víte, který pták má nejmenší vejce na světě?

Před dvěma dny 01:26

Jihočeská vlastivěda: Vimperský Haselburg patří mezi nejlépe dochované předsunuté dělostřelecké bašty na našem území

Haselburg je předsunutá dělostřelecká bašta, která měla za úkol chránit vimperský hrad. Vznikla zřejmě krátce po roce 1479, kdy byl Vimperk na žádost Petra Kaplíře ze Sulevic povýšen na město. Ten v rámci celkové modernizace hradu usiloval i o jeho opevnění, přičemž obranu nebezpečně převýšené severní a severovýchodní strany měla zajistit právě tato předsunutá bašta.

Před třemi dny 08:42

Křížem krajem: Minoritský klášter v Opavě je oblíbeným a nevšedním místem slezského města

Vezmeme vás na návštěvu Minoritského kláštera v Opavě. Budova s historií, která sahá až do 13. století, zaujme například tím, že v jejím interiéru je až 365 zvonů a zvonků.

Před třemi dny 02:06

Jihočeská vlastivěda: V klášteře ve Vyšším Brodě mniši uchovávali tisíce knih, vypreparované živočichy i lidskou kostru

Před 200 lety, v roce 1825 uveřejnil „Rakouský občanský list pro mysl, srdce a dobrou náladu“ populární článek o historii a současnosti kláštera ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku. Jeho autorem byl publicista a spisovatel Benedikt Pillwein, který žil v nedalekém Linci.

Před čtyřmi dny 07:57

Křížem krajem: Válečné události třicetileté války na sovineckém panství připomíná interaktivní expozice

Pozveme vás teď na návštěvu hradu Sovince. Pokud jako pozorní návštěvníci projdete volně přístupné expoziční prostory, natrefíte na zajímavý 3D model znázorňující obléhání hradu Švédy za třicetileté války.