- Podcasty
- Český rozhlas - Příroda
Poslechněte si podcast: Natura: Sucho v Česku: Ekozemědělství to zatím zvládá líp než tradiční hospodářství
Podle projektu Intersucho vládne na většině území Česka výrazné zemědělské sucho, které na řadě míst přechází i do hlubších vrstev půdy. Nejhorší situace je na východ od Prahy, v jižních Čechách a na Hané. Vědci pozorují i výskyt hydrologického sucha, při kterém klesají hladiny toků nebo spodních vod.
Český rozhlas - Příroda
Fascinující svět přírody a rozhovory s vědci.
Zvídavec Evy Sinkovičové: Jsou hyeny vážně proradní mrchožrouti, jak se o nich říká?
Hyeny mají opravdu špatnou pověst. Přitom jde o pozoruhodná společenská zvířata, která si zaslouží spíše lidský zájem a obdiv.
Planetárium: Jak vědci odhalili, z čeho je uhněten viditelný vesmír, a jak Španělé našli aztécký Tenochtitlán
Chemie vesmíru a vznik prvků (4:15) – Procházka červencovou oblohou (21:33) – Pět set a jeden rok od pádu aztéckého Tenochtitlánu, 1. část: Předehra (repríza - 26:27)
Zvídavec Evy Sinkovičové: Obr z pralesa. Víte, jak velká je největší žába světa?
Veleskokan goliáší žije říčkách a potocích ukrytých v pralesech v Kamerunu a v Rovníkové Guineji. Čím je zajímavý?
Leonardo Plus: Na mytické hoře Blaník s popularizátorem vědy Václavem Cílkem
Popíše fenomén oblasti Středočeského masivu z mnoha kulturně-historických, ale také přírodovědných úhlů pohledu. A řeč bude také o bájích a pověstech, která jsou s horou Blaník spojené. S mikrofonem ho doprovází Tereza Hrstková
Natura: Jak ryby vidí svět? Velmi dobře, dokonce rozeznají víc barev než člověk, popisuje vědkyně
Na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy probíhá výzkum rybích mozků a očí. Vědci chtějí zjistit, nakolik jsou říční ryby adaptované pro vidění v proudící vodě a jakým způsobem jim evoluce umožnila orientovat se i třeba ve zhoršených světelných podmínkách. Pro účely výzkumu ale potřebují živé parmy většího vzrůstu.
Máme rádi zvířata: Veterinární poradna
Na dotazy posluchačů odpovídá Lucie Míková z Veterinární kliniky Vltava v Českých Budějovicích. Moderuje Jitka Cibulová Vokatá.
Zvídavec Evy Sinkovičové: Kolik trusu vyprodukuje holub za jeden rok a proč mu škodí lidské vlasy?
Proč jsou holubi obdivuhodní ptáci? Jakou vzdálenost dokážou urazit a je pravda, že přenášejí nemoci? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.
Planetárium: Chrámy nebo obydlí? Návrat do tureckého Göbekli Tepe a ke kauze nového lidského druhu Homo bodoensis
Tajemné Göbekli Tepe, 2. část: Chrámy nebo obydlí? (4:27) – Příběhy hvězd: Deneb, Čtvrtá hvězda nebeského brodu (21:55) – Homo bodoensis: Nový druh člověka? (27:39)
Leonardo Plus: Nepředepsat antibiotika je dnes těžší než je předepsat automaticky, říká infektolog
Dostáváme se do situace, kdy antibiotika, která jsme měli k dispozici, přestávají fungovat. Je to velký problém, o kterém by se mělo nejen mluvit, ale i začít v této věci konat, uvádí v pořadu Leonardo Plus infektolog Milan Trojánek z Nemocnice na Bulovce.
Natura: V Česku bude kvůli změnám klimatu více veder a sucha. Tornáda budou pořád vzácná
Jen za poslední dva týdny Česko postihlo hned několik projevů extrémního počasí. Spalující vedra vyhnala teploty až ke 40 °C, do toho na Moravě udeřilo silné krupobití a po roce se u Lanžhota opět objevilo tornádo. Extrémní výkyvy budou podle vědců spolu s klimatickými změnami stále přibývat. Ne každá odchylka od běžného počasí má s nimi ale přímou souvislost.